Trwa ładowanie...

Choroba AFM przypomina polio. Naukowcy ostrzegają, że może zaatakować dzieci jesienią

 Katarzyna Gałązkiewicz
05.08.2020 17:10
Choroba AFM przypomina polio
Choroba AFM przypomina polio (getty images)

Przedstawiciele CDC ostrzegają, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie staną w obliczu kolejnego wybuchu rzadkiej choroby paraliżu dziecięcego AFM zwanej ostrym zwiotczającym zapaleniem rdzenia kręgowego, które powoduje niepełnosprawność. Choroba przypomina polio.

1. AFM zaatakuje jesienią?

Oprócz COVID-19 i grypy sezonowej, Amerykanie powinni spodziewać się kolejnego wybuchu rzadkiej, paraliżującej choroby ostrego zwiotczającego zapalenia rdzenia kręgowego (AFM) - ostrzega Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

AFM to tajemnicza choroba, która według ekspertów może być wywoływana przez kilka enterowirusów, (ale przede wszystkim EV-D68), które często powodują infekcje dróg oddechowych, a czasami prowadzą do wyniszczających chorób u dzieci.

Naukowcy nie są pewni, dlaczego epidemie AFM zdarzają się zwykle co dwa lata. Już ponad 100 dzieci zostało nią dotkniętych jesienią 2014, 2016 i 2018 roku.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

AFM to choroba neurologiczna, która, jak się uważa, rozwija się po tym, jak wirus zaatakuje rdzenie kręgowe dzieci (bezpośrednio lub pośrednio), prowadząc do osłabienia kończyn i mięśni, a czasem do długotrwałej niepełnosprawności lub paraliżu.

A kiedy rodzice przygotowują się do wysłania swoich dzieci do szkoły w czasie pandemii, CDC zachęca ich, aby byli czujni na to dodatkowe zagrożenie dla zdrowia ich dzieci. Przypadki AFM pojawiają się głównie między sierpniem a listopadem każdego drugiego roku, gdy enterowirusy zaczynają aktywnie krążyć.

Z nowego raportu opublikowanego przez CDC wynika, że w ubiegłym roku 238 amerykańskich dzieci, które miały średnio 5 lat, zachorowało na AFM, a 98 proc. z nich musiało być z tego powodu hospitalizowanych.

Do tej pory nie potwierdzono żadnych śmiertelnych ofiar AFM, ale wielu zostało z długotrwałą, jeśli nie trwałą niepełnosprawnością.

Jesienią kolejna choroba zaatakuje dzieci?
Jesienią kolejna choroba zaatakuje dzieci? (123 rf)

2. Koronawirus a AFM

Urzędnicy służby zdrowia w USA są szczególnie zaniepokojeni nawrotem AFM w związku z pandemią koronawirusa. Dzieci, u których zdiagnozowano chorobę, wykazywały objawy infekcji dróg oddechowych, drętwienia lub osłabienia kończyn.

Teraz muszą również brać pod uwagę możliwość wystąpienia COVID-19, który objawia się pododnie - kaszlem, gorączką, zmęczeniem i dusznościami.

Amerykańska służba zdrowia zaapelowała do rodziców, aby szybko reagowali, jeśli podejrzewają, że ich dzieci mogą mieć AFM, ponieważ pomylenie choroby z koronawirusem może opóźnić właściwe leczenie, a to może mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

"AFM może postępować szybko - w ciągu godzin lub dni, prowadząc do trwałego paraliżu i zagrażających życiu powikłań niewydolności oddechowej u zdrowych wcześniej pacjentów, więc opóźnienia w leczeniu mogą mieć poważne skutki" - napisali autorzy raportu.

AFM pojawiła się jako znana choroba dopiero w ciągu ostatniej dekady, a CDC zaczęło ją śledzić dopiero w 2014 roku. Niemniej jednak przedstawiciele instytucji zapewniają, że lekarze są teraz lepiej przygotowani do diagnozowania i leczenia wyniszczającej choroby.

Objawy AFM, czyli ostrego zwiotczającego zapalenia rdzenia kręgowego

  • osłabienie mięśni, paraliż,
  • opadanie powiek,
  • zwiotczenie mięśni twarzy,
  • problem z ruchem gałek ocznych,
  • problemy z połykaniem,
  • zaburzenia mowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze