Trwa ładowanie...

Choroba AFM przypomina polio. Naukowcy ostrzegają, że może zaatakować dzieci jesienią

 Katarzyna Gałązkiewicz
05.08.2020 17:10
Choroba AFM przypomina polio
Choroba AFM przypomina polio (getty images)

Przedstawiciele CDC ostrzegają, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie staną w obliczu kolejnego wybuchu rzadkiej choroby paraliżu dziecięcego AFM zwanej ostrym zwiotczającym zapaleniem rdzenia kręgowego, które powoduje niepełnosprawność. Choroba przypomina polio.

1. AFM zaatakuje jesienią?

Oprócz COVID-19 i grypy sezonowej, Amerykanie powinni spodziewać się kolejnego wybuchu rzadkiej, paraliżującej choroby ostrego zwiotczającego zapalenia rdzenia kręgowego (AFM) - ostrzega Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

AFM to tajemnicza choroba, która według ekspertów może być wywoływana przez kilka enterowirusów, (ale przede wszystkim EV-D68), które często powodują infekcje dróg oddechowych, a czasami prowadzą do wyniszczających chorób u dzieci.

Naukowcy nie są pewni, dlaczego epidemie AFM zdarzają się zwykle co dwa lata. Już ponad 100 dzieci zostało nią dotkniętych jesienią 2014, 2016 i 2018 roku.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

AFM to choroba neurologiczna, która, jak się uważa, rozwija się po tym, jak wirus zaatakuje rdzenie kręgowe dzieci (bezpośrednio lub pośrednio), prowadząc do osłabienia kończyn i mięśni, a czasem do długotrwałej niepełnosprawności lub paraliżu.

A kiedy rodzice przygotowują się do wysłania swoich dzieci do szkoły w czasie pandemii, CDC zachęca ich, aby byli czujni na to dodatkowe zagrożenie dla zdrowia ich dzieci. Przypadki AFM pojawiają się głównie między sierpniem a listopadem każdego drugiego roku, gdy enterowirusy zaczynają aktywnie krążyć.

Z nowego raportu opublikowanego przez CDC wynika, że w ubiegłym roku 238 amerykańskich dzieci, które miały średnio 5 lat, zachorowało na AFM, a 98 proc. z nich musiało być z tego powodu hospitalizowanych.

Do tej pory nie potwierdzono żadnych śmiertelnych ofiar AFM, ale wielu zostało z długotrwałą, jeśli nie trwałą niepełnosprawnością.

Jesienią kolejna choroba zaatakuje dzieci?
Jesienią kolejna choroba zaatakuje dzieci? (123 rf)

2. Koronawirus a AFM

Urzędnicy służby zdrowia w USA są szczególnie zaniepokojeni nawrotem AFM w związku z pandemią koronawirusa. Dzieci, u których zdiagnozowano chorobę, wykazywały objawy infekcji dróg oddechowych, drętwienia lub osłabienia kończyn.

Teraz muszą również brać pod uwagę możliwość wystąpienia COVID-19, który objawia się pododnie - kaszlem, gorączką, zmęczeniem i dusznościami.

Amerykańska służba zdrowia zaapelowała do rodziców, aby szybko reagowali, jeśli podejrzewają, że ich dzieci mogą mieć AFM, ponieważ pomylenie choroby z koronawirusem może opóźnić właściwe leczenie, a to może mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

"AFM może postępować szybko - w ciągu godzin lub dni, prowadząc do trwałego paraliżu i zagrażających życiu powikłań niewydolności oddechowej u zdrowych wcześniej pacjentów, więc opóźnienia w leczeniu mogą mieć poważne skutki" - napisali autorzy raportu.

AFM pojawiła się jako znana choroba dopiero w ciągu ostatniej dekady, a CDC zaczęło ją śledzić dopiero w 2014 roku. Niemniej jednak przedstawiciele instytucji zapewniają, że lekarze są teraz lepiej przygotowani do diagnozowania i leczenia wyniszczającej choroby.

Objawy AFM, czyli ostrego zwiotczającego zapalenia rdzenia kręgowego

  • osłabienie mięśni, paraliż,
  • opadanie powiek,
  • zwiotczenie mięśni twarzy,
  • problem z ruchem gałek ocznych,
  • problemy z połykaniem,
  • zaburzenia mowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze