Trwa ładowanie...

Polio wraca. Pierwszy przypadek od 30 lat

Choroba Heinego-Medina, inaczej zwana polio, wraca. Odnotowano pierwszy od 30 lat przypadek zachorowania u 3-letniego chłopca z Wenezueli.

Zobacz film: "Eksperci alarmują. "Odra Party" niebezpiecznym zagraniem rodziców"

1. Polio - pierwszy przypadek od 30 lat

Choroba Heinego-Medina, znana również jako polio, w Polsce nie była odnotowywana od 1984 roku. Ostatni przypadek na świecie zaobserwowano w 1989 roku w Wenezueli.

Teraz trzeba te dane zweryfikować. U 3-letniego chłopca właśnie rozpoznano polio.

Jak podaje CNN, dziecko, mieszkające w stanie Delta Amacuro w Wenezueli, nie było szczepione. Pierwsze objawy pojawiły się pod koniec kwietnia. Kolejny epizod choroby odnotowano u chłopca w końcu maja.

W tym samym regionie leczona była 8-latka z paraliżem nogi. Podejrzewa się, że również może być ofiarą polio. Dziewczynka była zaszczepiona, ale tylko jedną dawką. Do pełnej ochrony organizmu wymagane są cztery.

Polio powoduje m.in. niedowłady kończyn i zanik mięśni
Polio powoduje m.in. niedowłady kończyn i zanik mięśni (wikipedia)

Wenezuela od lat pogrąża się w kryzysie gospodarczym. Sytuacja jest coraz gorsza. Brakuje nawet podstawowej opieki medycznej. Mówi się również o epidemiach innych chorób, do niedawna uważanych za wymarłe, jak odra i błonica.

Zobacz też: Wzruszająca historia. W Wenezueli pielęgniarka uratowała głodującą dziewczynkę

2. Polio - objawy, skutki, profilaktyka

W Polsce szczepienia na polio są obowiązkowe przed 14. miesiącem życia. Dawka przypominająca podawana jest w wieku 6 lat. Szczepienie IPV to jedyna możliwość, by zapobiec chorobie Heinego-Medina. Współczesna medycyna nie zna metod skutecznych metod leczenia polio.

Choroba uznana za wymarłą znów atakuje najmłodsze dzieci
Choroba uznana za wymarłą znów atakuje najmłodsze dzieci [5 zdjęć]

Krztusiec, czyli groźna choroba zakaźna dróg oddechowych, znany jest od wieków. Jeszcze kilka dekad temu...

zobacz galerię

Choroba może powodować utratę sprawności, niedowłady, zanik mięśni. Zarazić się można drogą kropelkową oraz poprzez skażoną żywność lub wodę. Wirus przenika z jelit do układu krążenia, mózgu i kręgosłupa. Polio nie ma jednolitego przebiegu.

Część zakażeń przebiega bez objawów. Chory nie ponosi poważnych konsekwencji. Częste jest porażenie kończyn, które czasem trwa kilka tygodni. U niektórych pacjentów częściowy paraliż i zanik mięśni może utrzymać się przez całe życie. Niekiedy dochodzi do zapalenia mózgu, które może doprowadzić do śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.