Jako pierwsze biorą dziecko na ręce. Położne opowiadają o swojej pracy
Poród dla kobiety to niesamowita i niezwykle ważna chwila. W tych szczególnych momentach towarzyszy nie tylko najbliższa rodzina. 12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.
1. Ekspertki od narodzin
Położna pełni wyjątkową rolę. Nie tylko wspiera przyszłą mamę w trakcie ciąży, ale także pomaga w pierwszych dniach po narodzinach dziecka. Towarzyszy kobiecie w tych wyjątkowych chwilach i dba o zdrowie malucha i jego mamy.
Młoda mama może liczyć na wsparcie położnej i jej porady. Jest to zadanie absolutnie wyjątkowe.
- Ważne, żeby osoba, która przychodzi do porodu, była przygotowana, dlatego dużą rolę tutaj odgrywa szkoła rodzenia, w której nie tylko kobieta w ciąży przygotowuje się do porodu, ale również osoba towarzysząca - podkreśla w rozmowie z DDTVN Małgorzata Buba, położna z 16-letnim doświadczeniem.
Każda mama wiele zawdzięcza swojej położnej. Wiele kobiet w razie wątpliwości i obaw zwraca się właśnie do osoby, która pomagała im w tych trudnych chwilach. Po setkach przyjętych porodów można śmiało mówić o sporym doświadczeniu.
- Przyjęłam na świat nowe życie, przyczyniłam się do tego, że ta kobieta przeżywała jedną z najcudowniejszych chwil w swoim życiu. Takie momenty, wdzięczność kobiet i słowa "bez pani bym sobie nie poradziła" dodają skrzydeł i utwierdzają w przekonaniu, że warto - mówi położna Aleksandra Fiszer w rozmowie z oczekujac.pl.
2. Wymagająca profesja
Choć poród to magiczna i wyjątkowa chwila, praca położnej wcale nie jest łatwa. Wymaga nie tylko specjalistycznego wykształcenia. Położna powinna się wyróżniać konkretnymi cechami, takimi jak empatia, cierpliwość i opanowanie.
Zawód bywa też niezwykle stresujący i często konieczna jest praca pod silną presją czasu oraz otoczenia. Jest to odpowiedzialna profesja, a osoba, która ją wykonuje musi być godna zaufania i komunikatywna. W pewnym sensie jest to swego rodzaju misja.
Dyskrecja w pracy położnej jest równie ważna. Oczywiście pracując w tym zawodzie konieczne jest, by lubić dzieci. W takiej pracy często trzeba szybko podejmować decyzje, a zakres obowiązków jest naprawdę duży.
- Uświadomiłam sobie, że jestem w pełni odpowiedzialna za kobiety i ich dzieci. Zawsze staram się robić wszystko najlepiej jak potrafię, bo wiem, że kobiety obdarzają mnie zaufaniem. Powierzają w moje ręce siebie i swoje największe skarby - dzieci - mówi Fiszer.
3. Zawód z powołaniem
Narodzinom towarzyszy mnóstwo emocji, zdarzają się dramatyczne chwile. Położna doświadcza wszystkich tych emocji wraz z członkami rodziny.
- Chcę być z nimi w tych momentach, czasem trudnych, czasem radosnych - powiedziała Estera Sierpińska w rozmowie z DDTVN.
Dla każdej położnej "największym szczęściem jest różowy i płaczący noworodek". Warto dodać, że najczęściej to właśnie położna jako pierwsza trzyma noworodka i podaje go mamie. Bez osób oddanych tej profesji wiele świeżo upieczonych mam nie wyobraża sobie porodu.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl