Trwa ładowanie...

Czego można oczekiwać od położnej podczas pierwszej wizyty po narodzinach dziecka?

Nie zdziw się jeśli dwa–trzy dni po powrocie do domu ze szpitala zapuka do ciebie położna. A nawet więcej – ciesz się z tego i wykorzystaj okazję, by zapytać specjalistkę o wszystkie nurtujące cię kwestie. Wizyta w domu świeżo upieczonej mamy to obowiązek położnej środowiskowej z wybranej przez mamę przychodni, podkreśla prof. UM dr hab. Beata Pięta, ekspert kampanii „Wspieramy Was od 1.dnia”.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Pierwsze dni po porodzie są dla wielu kobiet, szczególnie tych, które urodziły pierwsze dziecko, chwilami wątpliwości i niepewności. „Czy prawidłowo pielęgnuję dziecko?”, „Jak wykąpać malca?”, „W jaki sposób przystawiać do piersi?”, „Jak często to robić?” – takie i wiele innych pytań zadaje sobie ogromna rzesza pań. Aby im pomóc znaleźć odpowiedzi, Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził obowiązkowe wizyty położnej.

Jednak, aby położna pojawiła się w twoim domu, najpierw musisz zapisać Maleństwo do przychodni. Zazwyczaj robi się to jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Nie ważne, czy wybierzesz placówkę publiczną czy prywatną. Istotną rzecz stanowi natomiast to, czy posiada ona kontrakt z NFZ.

Rejonizacja, zgodnie z którą noworodki były zgłaszane do przyporządkowanych im przychodni już nie obowiązuje. Teraz masz prawo wybrać zarówno przychodnię, jak i pediatrę czy położną, która się tobą zaopiekuje. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, przekazać do placówki wydaną w szpitalu kartę szczepień i poinformować osobę, do której składasz taki dokument, że interesuje cię wizyta położnej.

Gdy wyjdziesz z oddziału do domu, szpital wyśle twoje dokumenty do wybranej przez ciebie przychodni. Zgodnie z prawem, w ciągu 48 godzin od otrzymania akt, położna ma obowiązek odwiedzić Was w domu.

1. Na jakie wsparcie położnej podczas wizyty domowej może liczyć świeżo upieczona mama?

Po pierwsze i najważniejsze – nie traktuj wizyty patronażowej jak inspekcji. Specjalistka przychodzi, by ci pomóc, a nie sprawdzać, czy masz wytarte kurze na półkach i pozmywane naczynia. Owszem, czasem rzuca okiem na dom, ale raczej po to, by zobaczyć, w jakim otoczeniu wychowywało się będzie twoje dziecko.

Do wizyty położnej warto się przygotować ale nie mówimy tu o myciu okien czy pieczeniu ciasta. Ja dzień wcześniej zrobiłam sobie listę pytań, które planowałam zadać. A było ich, z tego co pamiętam, aż 22. Wykorzystaj tą możliwość, ponieważ położna w tym momencie jest na Twoją wyłączność więc nie bój się zadawać pytań.

Jakie są obowiązki położnej podczas pierwszej wizyty? – Specjalistka na początku zbiera wywiad na temat rodziców. Później sprawdza stan zdrowia dziecka. Patrzy, czy skóra noworodka nie jest zażółcona, ocenia pępek, kontroluje ciemiączko, patrzy, czy w jamie ustnej nie doszło do infekcji. Oprócz tego obowiązkiem położnej środowiskowej jest także poinformowanie rodziców o kalendarzu szczepień obowiązkowych i zalecanych.– mówi prof. UM dr hab. Beata Pięta, prezes Polskiego Towarzystwa Położnych, zaangażowana w kampanię „Wspieramy od 1.dnia”

– Rolą położnej jest edukacja młodych rodziców o wyglądzie i zachowaniu noworodka oraz nauczenie rozumienia „języka malucha” jako podstawy przy rozpoznawaniu i efektywnym zaspokajaniu jego potrzeb. Położna dba również o to, aby wskazać rodzicom ich własne potrzeby związane z wypoczynkiem i snem. To szczególnie ważne podczas pierwszych tygodni po pojawieniu się na świecie dziecka, kiedy rodzice potrzebują wsparcie z zewnątrz. Warto, aby rodzice dali sobie przyzwolenie na to, aby poszukać tej pomocy zaufanych osób po to, aby znaleźć choć chwilę wytchnienia w codziennych wyzwaniach. Rodzicielstwo to piękne momenty, ale zdarzają się też trudne chwile. Stres, zmęczenie i niedospanie to nieodłączne elementy tego etapu. Położne zwracają uwagę młodych rodziców na te aspekty. Bardzo istotne jest również uprzedzenie przez specjalistki o wahaniach nastrojów i możliwych trudnościach emocjonalnych w okresie połogu u młodych mam tak, aby nie było to dla nich zaskoczeniem – podkreśla prof. UM dr hab. Beata Pięta.

2. Jak się umówić z położną?

Możesz się spodziewać, że położna zajrzy do ciebie raczej w godzinach popołudniowych, choć zdarza się tak, że najpierw zadzwoni, by ustalić czas przybycia.

Co ważne, zgodnie z prawem każda kobieta w połogu ma prawo do czterech wizyt położnej środowiskowej. Powinny one odbyć się w ciągu sześciu tygodni po porodzie, czyli w czasie połogu. Po tym czasie opiekę nad malcem z ramienia przychodni przejmuje już pielęgniarka środowiskowa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.