Czego można oczekiwać od położnej podczas pierwszej wizyty po narodzinach dziecka?
Nie zdziw się jeśli dwa–trzy dni po powrocie do domu ze szpitala zapuka do ciebie położna. A nawet więcej – ciesz się z tego i wykorzystaj okazję, by zapytać specjalistkę o wszystkie nurtujące cię kwestie. Wizyta w domu świeżo upieczonej mamy to obowiązek położnej środowiskowej z wybranej przez mamę przychodni, podkreśla prof. UM dr hab. Beata Pięta, ekspert kampanii „Wspieramy Was od 1.dnia”.
Pierwsze dni po porodzie są dla wielu kobiet, szczególnie tych, które urodziły pierwsze dziecko, chwilami wątpliwości i niepewności. „Czy prawidłowo pielęgnuję dziecko?”, „Jak wykąpać malca?”, „W jaki sposób przystawiać do piersi?”, „Jak często to robić?” – takie i wiele innych pytań zadaje sobie ogromna rzesza pań. Aby im pomóc znaleźć odpowiedzi, Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził obowiązkowe wizyty położnej.
Jednak, aby położna pojawiła się w twoim domu, najpierw musisz zapisać Maleństwo do przychodni. Zazwyczaj robi się to jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Nie ważne, czy wybierzesz placówkę publiczną czy prywatną. Istotną rzecz stanowi natomiast to, czy posiada ona kontrakt z NFZ.
Rejonizacja, zgodnie z którą noworodki były zgłaszane do przyporządkowanych im przychodni już nie obowiązuje. Teraz masz prawo wybrać zarówno przychodnię, jak i pediatrę czy położną, która się tobą zaopiekuje. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, przekazać do placówki wydaną w szpitalu kartę szczepień i poinformować osobę, do której składasz taki dokument, że interesuje cię wizyta położnej.
Gdy wyjdziesz z oddziału do domu, szpital wyśle twoje dokumenty do wybranej przez ciebie przychodni. Zgodnie z prawem, w ciągu 48 godzin od otrzymania akt, położna ma obowiązek odwiedzić Was w domu.
1. Na jakie wsparcie położnej podczas wizyty domowej może liczyć świeżo upieczona mama?
Po pierwsze i najważniejsze – nie traktuj wizyty patronażowej jak inspekcji. Specjalistka przychodzi, by ci pomóc, a nie sprawdzać, czy masz wytarte kurze na półkach i pozmywane naczynia. Owszem, czasem rzuca okiem na dom, ale raczej po to, by zobaczyć, w jakim otoczeniu wychowywało się będzie twoje dziecko.
Do wizyty położnej warto się przygotować ale nie mówimy tu o myciu okien czy pieczeniu ciasta. Ja dzień wcześniej zrobiłam sobie listę pytań, które planowałam zadać. A było ich, z tego co pamiętam, aż 22. Wykorzystaj tą możliwość, ponieważ położna w tym momencie jest na Twoją wyłączność więc nie bój się zadawać pytań.
Jakie są obowiązki położnej podczas pierwszej wizyty? – Specjalistka na początku zbiera wywiad na temat rodziców. Później sprawdza stan zdrowia dziecka. Patrzy, czy skóra noworodka nie jest zażółcona, ocenia pępek, kontroluje ciemiączko, patrzy, czy w jamie ustnej nie doszło do infekcji. Oprócz tego obowiązkiem położnej środowiskowej jest także poinformowanie rodziców o kalendarzu szczepień obowiązkowych i zalecanych.– mówi prof. UM dr hab. Beata Pięta, prezes Polskiego Towarzystwa Położnych, zaangażowana w kampanię „Wspieramy od 1.dnia”
– Rolą położnej jest edukacja młodych rodziców o wyglądzie i zachowaniu noworodka oraz nauczenie rozumienia „języka malucha” jako podstawy przy rozpoznawaniu i efektywnym zaspokajaniu jego potrzeb. Położna dba również o to, aby wskazać rodzicom ich własne potrzeby związane z wypoczynkiem i snem. To szczególnie ważne podczas pierwszych tygodni po pojawieniu się na świecie dziecka, kiedy rodzice potrzebują wsparcie z zewnątrz. Warto, aby rodzice dali sobie przyzwolenie na to, aby poszukać tej pomocy zaufanych osób po to, aby znaleźć choć chwilę wytchnienia w codziennych wyzwaniach. Rodzicielstwo to piękne momenty, ale zdarzają się też trudne chwile. Stres, zmęczenie i niedospanie to nieodłączne elementy tego etapu. Położne zwracają uwagę młodych rodziców na te aspekty. Bardzo istotne jest również uprzedzenie przez specjalistki o wahaniach nastrojów i możliwych trudnościach emocjonalnych w okresie połogu u młodych mam tak, aby nie było to dla nich zaskoczeniem – podkreśla prof. UM dr hab. Beata Pięta.
2. Jak się umówić z położną?
Możesz się spodziewać, że położna zajrzy do ciebie raczej w godzinach popołudniowych, choć zdarza się tak, że najpierw zadzwoni, by ustalić czas przybycia.
Co ważne, zgodnie z prawem każda kobieta w połogu ma prawo do czterech wizyt położnej środowiskowej. Powinny one odbyć się w ciągu sześciu tygodni po porodzie, czyli w czasie połogu. Po tym czasie opiekę nad malcem z ramienia przychodni przejmuje już pielęgniarka środowiskowa.