Trwa ładowanie...

Jakie imiona dla dzieci były najpopularniejsze w poszczególnych miastach w 2019 r.?

Avatar placeholder
07.01.2020 11:35
Najpopularniejsze imiona w Polsce
Najpopularniejsze imiona w Polsce (iStock)

Na dane z całej Polski przyjdzie jeszcze poczekać, natomiast już wiemy, jakie imiona były najpopularniejsze w największych polskich miastach. Niespodzianek nie ma, jest raczej powrót do tradycji.

1. Zuzanna i Antoni

Według danych pochodzących z rządowego portalu dane.gov.pl rodzice dzieci, które urodziły się w 2019 r., wybierali imiona tradycyjne. U dziewczynek kolejny rok z rzędu królowała Zuzanna. Chłopcom nadawano najczęściej imię Antoni.

Wiadomo także, jakie imiona królowały w poszczególnych miastach.

2. Imiona nadawane w Krakowie

W Krakowie imiona popularne w 2018 roku są również na szczycie zestawienia w roku 2019. I tak najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to: Julia, Zofia, Hanna, Zuzanna, Maja, Alicja, Aleksandra, Oliwia, Emilia i Lena.

Zobacz film: "Córka chce zmienić imię. Matka się nie zgadza"

Według krakowskiego Urzędu Stanu Cywilnego najpopularniejszymi imionami męskimi były: Jan, Jakub, Antoni, Szymon, Franciszek, Aleksander, Adam, Mikołaj, Filip i Wojciech.

W Krakowie rodzice nie mają wątpliwości (iStock)
W Krakowie rodzice nie mają wątpliwości (iStock)

Co ciekawe, urzędnicy uzupełnili dane również o najrzadziej nadawane imiona. Wśród nich, również widać powrót do tradycji, a czasem do tych zapomnianych imion. Najmniej dziewczynek otrzymało imię: Marina, Miłosława, Augusta, Cecylia, Roma, Irena, Marlena, Julita, Gloria, Kira. U chłopców zdecydowanie najrzadziej wybierano imiona: Jonasz, Felicjan, January, Szczepan, Wincenty, Zbigniew, Timur, Hieronim, Norbert i Sławomir.

3. Najpopularniejsze imiona w Poznaniu

Poznań, choć oddalony od Krakowa, to w kwestii wyboru imion mieszkańcom tego miasta blisko do południowej Polski. Ten przykład pokazuje również, że Jan, Zofia i Julia pojawiają się na najwyższych miejscach zestawień najczęściej. Tak prezentowała się lista najchętniej nadawanych imion żeńskich w Poznaniu: Zofia, Julia, Zuzanna, Hanna, Maja, Maria, Lena, Antonina, Helena, Oliwia.

W Poznaniu niewiele było zagranicznych imion (iStock)
W Poznaniu niewiele było zagranicznych imion (iStock)

Imiona męskie, które cieszyły się największą popularnością, też nie wyróżniają się zbytnio oryginalnością. Są to: Jan, Stanisław, Antoni, Jakub, Franciszek, Aleksander, Wojciech, Leon, Mikołaj, Szymon.

Urząd Stanu Cywilnego w Poznaniu pochwalił się również tym, że w największym mieście Wielkopolski najrzadziej nadawano imiona zagraniczne. Szczyt listy imion, które rodzice wybierali rzadko zajmują Wanessa, Hana, Lucas i Mariusz.

4. Imiona dzieci w 2019 r. w Katowicach

W Katowicach również widoczny jest trend ogólnokrajowy, choć tutaj fantazjach niektórych rodziców godna jest odnotowania. Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona, to wśród chłopców królowały: Jan, Franciszek, Jakub, Antoni, Filip, Szymon, Aleksander, Leon, Adam i Mikołaj.

Wśród dziewczynek na szczycie listy znalazły się: Zuzanna, Hanna, Alicja, Zofia, Julia, Maja, Emilia, Lena, Pola i Amelia.

W Katowicach króluje Zuzanna (iStock)
W Katowicach króluje Zuzanna (iStock)

Co ciekawe, zdarzyli się również rodzice, którzy wybrali wyjątkowo oryginalne imiona dla swoich pociech. Katowicki USC odnotował, że w zeszłym roku na świat przyszli: Merida, Malina, Sofija, Alp, Horyw, Wiliam i Wiedźmin.

Na dane w skali kraju jeszcze czekamy, ale z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że bój o palmę pierwszeństwa rozegrał się między Antonim i Janem (u chłopców), natomiast u dziewczynek między Zuzanną a Julią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze