Jajka we wszystkich kolorach tęczy, barwione naturalnymi składnikami
Kolorowe pisanki są jednym z symboli świąt wielkanocnych. Ale farbując jajka barwnikami chemicznymi, narażamy siebie i swoją rodzinę na wniknięcie do żywności szkodliwych substancji. I choć producenci barwników przekonują, że nie mają one wpływu na nasze zdrowie, na pewno bezpieczniej jest zmienić kolor jajek naturalnymi farbami.
Jeśli kolorowe jajka planujecie jeść, a nie używać ich jedynie do ozdoby, a dodatkowo w śniadaniu wielkanocnym uczesniczyć będą będą dzieci, szczególnie wrażliwe na wszelkie chemiczne substancje, warto poświęcić chwilę, żeby przygotować naturalne barwniki. Nie są one wcale trudne do uzyskania i nieprawdą jest, że takimi metodami można uzyskać jedynie różne odcienie brązu i rudości. Z pomocą zaproponowanych przez nas "farbek" zrobicie pisanki we wszystkich kolorach tęczy. Przegląd naturalnych barwników znajdziecie na infografice poniżej.
Jak przygotować barwniki z warzyw? Najlepiej wycisnąć sok w sokowirówce lub przygotować wywar, krojąc warzywo lub owoc na kawałki lub trąc na grubych oczkach i gotując przez ok. pół godziny w małej ilości wody (burak, czerwona kapusta, marchew). Podobny wywar robimy z łupin (cebula). Jeśli brakuje nam czasu i cierpiliwości, możemy kupić gotowe świeżo wyciskane soki np. z buraków, marchwi czy granatu. Warto je jednak podgrzać przed barwieniem jaj. W przypadku sproszkowanych przypraw (np. kurkuma, szafran), do szklanki gorącej wody wsypujemy dowolną ilość proszku i czekamy, aż się rozpuści.
Pamiętajcie, że uzyskane w ten sposób kolory wzmocnicie lub – w niektórych przypadkach zmodyfikujecie, jeśli na koniec zanurzycie jajko na kilka sekund w roztworze wody z octem lub sokiem z cytryny. Aby pisanka pięknie lśniła, po wysuszeniu jajka możecie natrzeć ją delikatnie olejem lub masłem.