Trwa ładowanie...

Jaka kaszka manna jest odpowiednia dla niemowlaka?

Avatar placeholder
05.02.2024 20:42
Jaka kaszka manna jest odpowiednia dla niemowlaka?
Jaka kaszka manna jest odpowiednia dla niemowlaka? (mat. prasowe)

Rozszerzanie diety niemowlęcia to jeden z ważnych momentóww jego rozwoju. Aktualnie obowiązujący schemat żywienia podkreśla konieczność wprowadzenia do codziennego jadłospisu produktów zbożowych. Chociaż możliwości jest sporo, większość rodziców zaczyna od podania dziecku kaszki manny. Sprawdź, jak wybrać jej odpowiedni rodzaj.

spis treści

Manna to produkt zbożowy, który powstaje z ziaren pszenicy – w procesie wysokiego przemiału. Charakteryzuje się słodkawym i delikatnym smakiem, dlatego chętnie spożywają ją dzieci. Jest przy tym lekkostrawna, więc świetnie nadaje się dla niemowląt.

1. Cenne wartości odżywcze

Kaszka manna jest jedną z najbardziej popularnych kasz. Ze względu na lekkostrawność i wysoką wartość odżywczą, jest jednym z pierwszych produktów wprowadzanych do diety niemowlęcia.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Charakteryzuje się niską zawartością białka i błonnika i stanowi doskonałe źródło węglowodanów. Dostarcza też wielu cennych witamin i składników mineralnych, takich jak witaminy E, B1 i B2,niacyna, foliany, fosfor, potas, wapń, magnez, cynk, miedź i żelazo.

2. Wprowadzanie manny do diety niemowlaka

Zgodnie z aktualnie obowiązującym schematem żywienia kaszkę mannę – jako produkt zbożowy – należy wprowadzać nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia, ale i (ze względu na zawartość glutenu) nie później niż po 12. miesiącu. Celowe opóźnianie wprowadzania produktów zawierających gluten nie znajduje medycznego uzasadnienia – nie zmniejsza bowiem ryzyka wystąpienia nietolerancji tego białka.

Kiedy rozszerzasz dietę niemowlęcia o kaszkę mannę, wprowadzaj ją w niewielkich ilościach – dzięki temu maluch przyzwyczai się do jej smaku, a Ty będziesz mogła obserwować reakcję organizmu na gluten. Zacznij zatem od kilku łyżeczek i z dnia na dzień zwiększaj wielkość porcji.

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Rodzice przygotowujący się do rozszerzania diety dziecka mogą skorzystać z gotowych kaszek dla niemowląt lub sięgnąć po zwykłą mannę dostępną w każdym sklepie spożywczym. Wybierając kaszę, warto jednak zwrócić uwagę na kilka informacji.

3.1. Czy spełniania restrykcyjne normy bezpieczeństwa?

W przypadku niemowląt lepszym rozwiązaniem będzie dedykowana kaszka. Dlaczego? Warto pamiętać, że żywność przeznaczona dla dzieci podlega restrykcyjnym przepisom oraz ścisłym kontrolom – w znacznie większym stopniu niż ta przeznaczona dla dorosłych. Musi spełniać odpowiednie normy gwarantujące bezpieczeństwo: nie może zawierać m.in. szkodliwych substancji oraz zanieczyszczeń negatywnie wpływających na zdrowie i rozwój maluszka.

Producenci żywności dbają o to, by używane przez nich zboża rosły na wyselekcjonowanych polach, były odpowiednio przechowywane i transportowane. Przykładowo zboża trafiające do kaszek BoboVita przechodzą ponad 600 testów jakościowych, zanim zostaną wykorzystane do produkcji.

3.2. Czy skład jest dopasowany do wieku i potrzeb dziecka?

Wybierając mannę, zwróć uwagę na dopasowanie produktu do wieku i potrzeb niemowlęcia. Na początkowym etapie rozszerzania diety sięgnij np. po kaszki mleczne bez smakowych dodatków. Starszemu niemowlęciu kaszkę mannę możesz podawać w wersji bezmlecznej lub mleczną z owocowymi dodatkami, np. bananem czy morelą.

Warto dokładnie czytać etykiety opakowań – da Ci to pewność, że produkt jest dostosowany do potrzeb malucha.

3.3. Mleczna czy bezmleczna?

Manna dla niemowląt dostępna jest w wariancie mlecznym i bezmlecznym. Kasza mleczna pozwala na szybkie przyrządzenie posiłku – wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość wody i dokładnie wymieszać. Wersja bezmleczna wymaga z kolei dodatku wody lub mleka mamy, ale może też stanowić dodatek np. do przecierów jarzynowych.

4. Znaczenie kaszki manny w diecie dziecka

Rekomendowany schemat żywienia nie bez powodu sugeruje wprowadzenie kaszy manny do jadłospisu niemowlęcia. Dlaczego?

  • Zapewnia solidny zastrzyk energii – dlatego świetnie sprawdzi się jako śniadanie.
  • Stanowi dobre źródło wielu cennych witamin i minerałów wspierających prawidłowy rozwój malucha.
  • Jest lekkostrawna, dzięki czemu idealnie wpisuje się w potrzeby wrażliwego układu pokarmowego niemowlaka.

Co istotne, dziecku należy podawać tylko świeżo przyrządzoną kaszę, dlatego w pierwszym etapie rozszerzania diety zaleca się przygotowywać niewielkie jej ilości.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze