Jak zrobić pacynki?
Jak zrobić pacynki, by było i tanio, i kolorowo? Możesz do tego wykorzystać to co masz w domu, bo to jedna z takich zabawek, która nic nie kosztuje, robi się ją bardzo szybko i daje dzieciom mnóstwo radości.
1. Jak zrobić pacynki do teatrzyku?
Pacynki DIY to zabawka idealnie wpisująca się w nurt zero waste. Zrobisz ją bez jakiegokolwiek wkładu finansowego, wykorzystując, to co masz w domu: skarpetki (mogą być już przetarte), rękawiczki, drewnianą łyżkę, guziki i skrawki materiału. Sprawdzą się też pacynki z papieru.
Takie pacynki idealnie sprawdzą się w roli aktorów dziecięcego teatrzyku. Pomagają też w odgrywaniu ról. To dobra zabawa, która pomaga dzieciom odnaleźć się w trudnych sytuacjach, np. konfliktu w grupie rówieśniczej, złości lub smutku.
2. Jak zrobić pacynkę ze skarpety?
Zaproś dziecko do wspólnej pracy. Poszukajcie w domu materiałów, które mogą się wam przydać. Podstawą jest oczywiscie skarpetka. Zrobienie pacynki to świetny sposób na to, by wykorzystać te, które nie mają pary.
Narysujcie pacynce oczy czarnym flamastrem. Możecie również przyszyć dwa guziki lub koraliki. Włosy zróbcie z włóczki, kolorowych materiałów (pociętych) lub sznurowadeł (te sprawdzą się też jako ręce pacynki).
Pacynki ze skarpetki możecie też ubrać, szyjąc sukienkę lub bluzkę z kolorowych materiałów.
Łatwo zrobić też kukiełki z łyżki drewnianej. I tu również przydadzą się różnego rodzaju skrawki materiału i włóczka, a oczy można zrobić z folii samoprzylepnej (w sklepach dostępne są też zestawy oczek do zabaw kreatywnych). Ręce pacynki wykonajcie ze sznurka lub kreatywnego drucika.
A jak zrobić pacynki z rękawiczki? Do ich przygotowania możecie wykorzystać kawałki filcu lub innej tkaniny. By zrobić oczy i nos, przydadzą się guziki lub koraliki.
Pacynki z rękawiczek świetnie nadają się do zabawy z cieniem. Wystarczy wieczorem wyłączyć wszystkie lampy, następnie skierować snop światła na pustą ścianę (przyda się latarka lub lampka na biurko).
Taka zabawa rozwija kreatywność i wyobraźnię, ale też oswaja dzieci z ciemnością i wzmacnia relację między dziećmi a rodzicami.
3. Jak zrobić kukiełkę z materiału?
Kukiełka z materiału jest już nieco trudniejsza w wykonaniu, a niektóre laleczki tego typu to prawdziwe dzieła sztuki. Cena pacynek robionych ręcznie potrafi sięgać kilkudziesięciu złotych. Są to jednak pacynki, które służyć będą przez lata. Wiele z nich jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Kukiełka z materiału wymaga już operowania igłą i nitką w nieco większym zakresie niz przyszywanie guzików. Do jej zrobienia warto wykorzystać to co mamy w domu: skrawki materiałów, koronki, nieużywane serwetki. Potrzebny jest też patyczek.
Wykonanie takiej kukiełki jest nieco trudniejsze, ale mimo wszystko warto podjąć wyzwanie. Wspólne szycie laleczki przyniesie rodzinie mnóstwo radości. Pokażecie też dziecku, że wcale nie trzeba kupować zabawek, by mieć się czym bawić. Wystarczy być kreatywnym.