Trwa ładowanie...

Jak zapobiegać nawrotom depresji?

Jak zapobiegać nawrotom depresji?
Jak zapobiegać nawrotom depresji? (123rf)

W celu zapobiegania nawrotom depresji należy stosować leki przeciwdepresyjne zgodnie z zaleceniami lekarza i uczestniczyć w zajęciach psychoterapeutycznych. Wzmocnieniu efektów tradycyjnych metod leczenia depresji służy terapia biofeedback.

spis treści

1. Nawroty depresji

Depresja to stan zaburzenia nastroju. Nawroty tego schorzenia obserwuje się u 50 proc. chorych. Osoby, które raz doświadczyły epizodu depresji, mogą ponownie zmagać się z nią w przyszłości. Wówczas osoba z depresją skarży się na złe samopoczucie i obniżenie nastroju. Zaburzeń afektywnych nie należy lekceważyć, gdyż jednymi z najgroźniejszych skutków depresji są próby samobójcze.

Epizod depresji może samoistnie ustąpić po upływie kilku miesięcy, jednak brak podjęcia leczenia tego schorzenia (farmakologicznego i psychologicznego) może stanowić przyczynę kolejnych rzutów choroby. Leczenie farmakologiczne depresji i psychoterapia mają za zadanie naprawić schematy myślenia i negatywny obraz pacjenta, by zapobiec kolejnym stanom chorobowym. Czas epizodów depresyjnych wynosi około pół roku.

To musisz wiedzieć:

2. Objawy depresji

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W zapobieganiu nawrotom depresji ważna jest zdolność rozpoznania symptomów tej choroby, czyli objawów zwiastunowych. Zaliczamy do nich:

  • problemy ze snem i pamięcią,
  • brak energii i motywacji do działania,
  • poczucie braku sensu życia,
  • izolację od otoczenia.

Ponadto chorobę mogą zwiastować objawy somatyczne depresji, takie jak ból głowy.

Aby zapobiec nawrotom depresji należy stosować leki według zaleceń lekarza i uczestniczyć w terapiach
Aby zapobiec nawrotom depresji należy stosować leki według zaleceń lekarza i uczestniczyć w terapiach

3. Profilaktyka nawrotów depresji

3.1. Leczenie farmakologiczne depresji

Formą leczenia nawracającej depresji jest terapia farmakologiczna dostosowana do potrzeb pacjenta (specjalnie dobrana dawka leków przeciwdepresyjnych i czas terapii). Leki zmniejszają dolegliwości związane z epizodem depresji i zapobiegają rzutom tej choroby.

Ze względu na to, że u 85 proc. chorych przyczyną nawrotów jest odstawienie leków antydepresyjnych, ważne jest profilaktyczne leczenie farmakologiczne. Co więcej, terapię należy kontynuować jeszcze przez kilka miesięcy po ustąpieniu objawów depresyjnych. Zmniejszeniu prawdopodobieństwa występowania nawrotów depresji sprzyja przestrzeganie zaleceń lekarza, na przykład regularne zażywanie leków przeciwdepresyjnych.

3.2. Leczenie psychologiczne depresji

Gdy zaobserwujemy symptomy depresji, powinniśmy zgłosić się do psychiatry. Interwencja lekarza pomoże uchronić się przed kolejnym epizodem choroby. Oprócz pomocy psychiatrycznej, warto skorzystać z pomocy psychologa i psychoterapeuty.

Uczestnictwo w sesjach terapeutycznych jest wskazane osobom cierpiącym na zaburzenia afektywne nawracające, gdyż wzmacnia efekty działania leków, utrwala pozytywne schematy myślenia, a także pozwala rozpoznać przyczyny depresji (czasem są to czynniki psychologiczne lub przeciążenie fizyczne).

Obok tradycyjnej terapii indywidualnej lub grupowej można skorzystać z pomocy grup wsparcia i telefonów zaufania dla chorych na depresję.

3.3. Biofeedback

Nowoczesną metodą zapobiegania depresji jest biofeedback. Chory uczy się, jak kontrolować umysł i ciało, jak zmienić dotychczasowe negatywne schematy myślenia, co daje możliwość wczesnego wykrycia symptomów nawracającej depresji.

Aby rozpocząć terapię biofeedback, w celu oceny zaburzeń trzeba poddać się pomiarowi reakcji fizjologicznych organizmu na stres i badaniom, które zdiagnozują pracę mózgu. Wynik tego badania stanowi podstawę do opracowania protokołu treningowego biofeedback. Rezultatem terapii EEG biofeedback jest zwiększenie kontroli nad organizmem i odporność na stres, a także zmniejszenie tendencji do występowania stanów lękowych. Samopoczucie chorego ulega poprawie. Uczy się on kontrolować reakcje, by samodzielnie wpływać na swoje zachowanie. Ponadto poznaje symptomy epizodu depresji i sposoby reagowania na nie.

To musisz wiedzieć:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze