Rozpoznanie depresji
Rozpoznanie depresji często nastręcza wielu trudności. Obniżony nastrój, uznawany za jeden z głównych objawów choroby, może być bowiem spowodowany chwilową niedyspozycją, problemami zdrowotnymi czy okresem żałoby po stracie bliskiej osoby. Depresja nie jest chorobą jednolitą.
1. Rodzaje depresji
Wyróżnia się m.in. takie jej rodzaje jak: depresja psychotyczna, depresja atypowa (np. anoreksja, bulimia, nadużywanie alkoholu), * depresja maskowana.
To musisz wiedzieć:
2. Podstawowe objawy depresji
Do podstawowych objawów depresji należą między innymi: brak źródeł satysfakcji, poczucie braku wartości, utrata szacunku do siebie, poczucie winy i bezsilności, skłonność do wpadania w gniew, złość, irytację, utrata motywacji, zniechęcenie, obniżony nastrój, smutek, negatywna lub nieadekwatna do rzeczywistości interpretacja doświadczeń i zdarzeń, myśli samobójcze, trudności w podejmowaniu decyzji, częste odwołania do przeszłości, skoncentrowanie się na swojej osobie, skłonność do generalizowania, obsesyjne myśli. Specjaliści często mówią o dystymii, definiując ją jako uporczywy spadek samopoczucia, który trwa co najmniej dwa lata. Objawy dystymii to: zmęczenie, przygnębienie, brak entuzjazmu, brak radości życia, niemożność odczuwania radości i szczęścia, smutek, zniechęcenie.
Są to zaburzenia nastroju, które wymagają odpowiedniej terapii i leczenia. Zdarza się, że cierpiący na dystymię ma lepszy okres w życiu – odczuwa radość i ma motywację oraz siłę do działania. Po pewnym czasie obniżony nastrój jednak powraca, stąd powinien to być sygnał do poszukania specjalistycznej pomocy. Leczenie depresji najczęściej przynosi poprawę samopoczucia. Wydaje się, że łatwo odróżnić zwykły smutek od depresji. Choroba psychiczna trwa stosunkowo długo i nic nie jest w stanie poprawić nastroju chorego. Objawy depresji pojawiają się samoistnie, bez wyraźnej przyczyny. Osoby z depresją nie są w stanie wskazać, co wywołało u nich smutek i przygnębienie. W przypadku epizodu obniżonego nastroju najczęściej łatwo wskazać przyczynę złego humoru i zniechęcenia. Może być ona związana z problemami w życiu zawodowym lub prywatnym, rozstaniem z długoletnim parterem, śmiercią osoby bliskiej. Bez pomocy specjalisty trudno jest wyjść z depresji. Smutek mija z kolei sam. Nie towarzyszą mu ponadto objawy somatyczne mogące pojawić się w przebiegu zaburzeń psychicznych. Objawy somatyczne depresji
3. Do objawów somatycznych depresji zaliczamy:
- brak apetytu lub nadmierna chęć jedzenia,
- brak energii do działania,
- trudności z zasypianiem,
- bezsenność,
- niedosyt snu,
- utrata masy ciała lub nadmierne przybieranie na wadze,
- obniżona odporność,
- zaburzenia popędu płciowego,
- zaburzenia miesiączkowania (brak miesiączki, nieregularne cykle),
- bóle głowy, karku i potylicy. Podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku depresji jest niezwykle ważne. Tylko dobrze dobrane leki przeciwdepresyjne w połączeniu z psychoterapią przynoszą pozytywne skutki. Taki sposób leczenia depresji może doprowadzić do całkowitego wyleczenia i poprawy jakości życia chorego.