Trwa ładowanie...

Jak wypisać dziecko z religii? Rodzice coraz częściej podejmują tę decyzję

 Karolina Rozmus
04.09.2021 13:51
Jak wypisać dziecko z religii? Rodzice coraz częściej podejmują tę decyzję
Jak wypisać dziecko z religii? Rodzice coraz częściej podejmują tę decyzję (East News)

Coraz mniej uczniów deklaruje chęć uczęszczania na lekcje katechezy i coraz częściej tę decyzję popierają także ich rodzice. Wciąż jednak wokół tematu rezygnowania z religii jest wiele kontrowersji i niejasności. Jak wypisać dziecko z religii? Kiedy można to zrobić i co w zamian?

spis treści

1. Religia w szkołach nie jest obowiązkowa

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach mówi jasno, że lekcje religii organizowane są w przedszkolach oraz szkołach na życzenie rodziców lub opiekunów prawnych.

Coraz więcej uczniów rezygnuje z uczęszczania na lekcje religii
Coraz więcej uczniów rezygnuje z uczęszczania na lekcje religii (East News)
Zobacz film: "Religia w szkołach. Kościół ma na ten temat jedną opinię"

W przypadku szkół ponadgimnazjalnych takie życzenie mogą wyrazić sami uczniowie, jeśli ukończyli 18 lat. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia – w praktyce jednak w polskich szkołach dyrektorzy nie zawsze czekają na wnioski rodziców.

Lekcje religii trafiają do planu lekcji, obok języka polskiego czy biologii, co niejako nadaje im status obowiązkowego przedmiotu szkolnego.

Tymczasem chętnych na religię jest coraz mniej i coraz więcej rodziców rozważa wypisanie dziecka z zajęć.

2. Jak wypisać dziecko z religii?

Fundacja "Wolność od Religii" z okazji 1 września opublikowała post, w którym jej autorzy postanowili przypomnieć, że religia nie jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Jednocześnie, jak deklarują twórcy posta, chcą rozprawić się z innymi powszechnie pokutującymi mitami.

Wśród nich najczęstsze jest przekonanie, że nie można zrezygnować z religii w trakcie roku szkolnego. Nie jest to prawdą.

Jak wypisać dziecko z zajęć religii? Okazuje się, że to bardzo proste – wystarczy pisemne oświadczenie, którego wzór bez trudu można odnaleźć w internecie. Fundacja "Wolność od Religii" podkreśla, że wystarczy wiadomość wysłana do szkoły – nawet mail.

Można tego dokonać w dowolnym momencie w roku szkolnym.

3. Co w zamian? Rodzice narzekają

Brak zgody na obowiązujące normy wielu polskich szkół dotyczące religii deklaruje coraz większa liczba rodziców. W ciągu ostatnich dwóch lat wśród młodzieży licealnej odsetek uczęszczających na religię zmniejszył się o 10 proc.

W mediach społecznościowych pod postami na temat rezygnowania z religii rodzice podnoszą istotną kwestię: co w zamian i co jeżeli lekcja znajduje się w środku bloku zajęć?

Może więc etyka? Jak się okazuje, MEiN ma w planach zorganizować studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy mieliby nauczać etyki. Co istotne, wśród uczelni, które miałyby kształcić przyszłych etyków, są m.in.: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Eksperci zwracają uwagę, że może to spowodować absurd w postaci wyboru pomiędzy religią a... religią.

Również rodzice widzą niebezpieczeństwa związane z dokształcaniem przyszłych nauczycieli etyki na uczelniach katolickich – "Niestety 'Etyka' NIE jest alternatywą, gdyż obecnie etyka, to będzie religia bis... biedne dzieci" – podsumowuje jeden z internautów pod postem na temat rezygnowania z lekcji religii w szkole.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze