Trwa ładowanie...

Jak wypisać dziecko z religii? Rodzice coraz częściej podejmują tę decyzję

 Karolina Rozmus
04.09.2021 13:51
Jak wypisać dziecko z religii? Rodzice coraz częściej podejmują tę decyzję
Jak wypisać dziecko z religii? Rodzice coraz częściej podejmują tę decyzję (East News)

Coraz mniej uczniów deklaruje chęć uczęszczania na lekcje katechezy i coraz częściej tę decyzję popierają także ich rodzice. Wciąż jednak wokół tematu rezygnowania z religii jest wiele kontrowersji i niejasności. Jak wypisać dziecko z religii? Kiedy można to zrobić i co w zamian?

spis treści

1. Religia w szkołach nie jest obowiązkowa

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach mówi jasno, że lekcje religii organizowane są w przedszkolach oraz szkołach na życzenie rodziców lub opiekunów prawnych.

Coraz więcej uczniów rezygnuje z uczęszczania na lekcje religii
Coraz więcej uczniów rezygnuje z uczęszczania na lekcje religii (East News)

W przypadku szkół ponadgimnazjalnych takie życzenie mogą wyrazić sami uczniowie, jeśli ukończyli 18 lat. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia – w praktyce jednak w polskich szkołach dyrektorzy nie zawsze czekają na wnioski rodziców.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Lekcje religii trafiają do planu lekcji, obok języka polskiego czy biologii, co niejako nadaje im status obowiązkowego przedmiotu szkolnego.

Tymczasem chętnych na religię jest coraz mniej i coraz więcej rodziców rozważa wypisanie dziecka z zajęć.

2. Jak wypisać dziecko z religii?

Fundacja "Wolność od Religii" z okazji 1 września opublikowała post, w którym jej autorzy postanowili przypomnieć, że religia nie jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Jednocześnie, jak deklarują twórcy posta, chcą rozprawić się z innymi powszechnie pokutującymi mitami.

Wśród nich najczęstsze jest przekonanie, że nie można zrezygnować z religii w trakcie roku szkolnego. Nie jest to prawdą.

Jak wypisać dziecko z zajęć religii? Okazuje się, że to bardzo proste – wystarczy pisemne oświadczenie, którego wzór bez trudu można odnaleźć w internecie. Fundacja "Wolność od Religii" podkreśla, że wystarczy wiadomość wysłana do szkoły – nawet mail.

Można tego dokonać w dowolnym momencie w roku szkolnym.

3. Co w zamian? Rodzice narzekają

Brak zgody na obowiązujące normy wielu polskich szkół dotyczące religii deklaruje coraz większa liczba rodziców. W ciągu ostatnich dwóch lat wśród młodzieży licealnej odsetek uczęszczających na religię zmniejszył się o 10 proc.

W mediach społecznościowych pod postami na temat rezygnowania z religii rodzice podnoszą istotną kwestię: co w zamian i co jeżeli lekcja znajduje się w środku bloku zajęć?

Może więc etyka? Jak się okazuje, MEiN ma w planach zorganizować studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy mieliby nauczać etyki. Co istotne, wśród uczelni, które miałyby kształcić przyszłych etyków, są m.in.: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Eksperci zwracają uwagę, że może to spowodować absurd w postaci wyboru pomiędzy religią a... religią.

Również rodzice widzą niebezpieczeństwa związane z dokształcaniem przyszłych nauczycieli etyki na uczelniach katolickich – "Niestety 'Etyka' NIE jest alternatywą, gdyż obecnie etyka, to będzie religia bis... biedne dzieci" – podsumowuje jeden z internautów pod postem na temat rezygnowania z lekcji religii w szkole.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze