Trwa ładowanie...

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Avatar placeholder
Tatiana Naklicka 30.11.2018 11:49
Dziecko w foteliku samochodowym powinno czuć się komfortowo
Dziecko w foteliku samochodowym powinno czuć się komfortowo (istockphoto.com/petrenkod)

Fotelik samochodowy jest gwarancją bezpieczeństwa i komfortu rodziców, którzy chcą ustrzec malucha przed niebezpiecznymi sytuacjami mogącymi się zdarzyć w trakcie jazdy samochodem. Nie chodzi tutaj jednak tylko o wypadki, ale również gwałtowne wstrząsy oraz raptowne hamowanie mogące narazić dziecko na upadek czy uderzenie. Niestety fotelik fotelikowi nierówny i nie każdy model w pełni chroni małych podróżnych przed zagrożeniami. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie praktycznych wskazówek razem z regulacjami prawnymi, które ułatwią wybór najlepszego fotelika samochodowego.

spis treści

1. Fotelik samochodowy – podstawowe przepisy prawne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w foteliku samochodowym powinno jeździć dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu. Jeśli maluch jest cięższy (waży powyżej 36 kg), ale jednocześnie nie jest wystarczająco wysoki, by jeździć w pasach, warto rozejrzeć się za modelem fotelika skonstruowanego z myślą o krajach, gdzie dzieci są grubsze (np. USA).

Ponadto, szczególną uwagę należy przywiązać do prawidłowego zamontowania fotelika, ponieważ jego złe przymocowanie nie tylko grozi wyślizgnięciem się dziecka przy gwałtowniejszych manewrach, ale również karą grzywny.

Zobacz film: "Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?"

Dziecko nie musi być przewożone w foteliku wyłącznie w samochodzie policyjnym, karetce, pojeździe należącym do straży granicznej, miejskiej lub pożarnej oraz w taksówce.

Maluch powyżej trzeciego roku życia może siedzieć z tyłu jedynie przypięty pasami, jeśli w pojeździe (3- lub 5-osobowym samochodzie) znajdują się już dwa zajęte foteliki.

2. Fotelik samochodowy – dostosowany do wagi dziecka

Najważniejszym kryterium wyboru fotelika samochodowego jest waga dziecka. Wyróżniamy pięć grup wagowych, które pomagają rodzicom zdecydować się na najlepszy, a zarazem najbezpieczniejszy model:

  • grupa 0 obejmuje niemowlęta, które ważą mniej niż 10 kg;
  • grupa 0+ obejmuje niemowlęta, które ważą mniej niż 13 kg;
  • grupa I obejmuje niemowlęta, które ważą między 13 a 18 kg;
  • grupa II obejmuje dzieci, które ważą od 15 do 25 kg;
  • grupa III obejmuje dzieci, które ważą od 25 do 36 kg.

Od tych reguł znajdziemy również odstępstwa, ponieważ możemy znaleźć foteliki obejmujące inne kategorie wagowe (9-18 czy 9-36 kg). Z tego względu bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie wagi dziecka, które powinno się czuć komfortowo.

Przed uruchomieniem silnika w samochodzie bardzo dokładnie sprawdźmy sposób zapięcia malca w foteliku
Przed uruchomieniem silnika w samochodzie bardzo dokładnie sprawdźmy sposób zapięcia malca w foteliku (istockphoto.com/monkeybusinessimages)

Warto wiedzieć, że foteliki samochodowe dla niemowląt (tzw. nosidełka) są wyposażone w specjalną wkładkę redukcyjną przypominającą materac lub koc z dodatkowymi bocznymi oparciami. Dzięki nim główka malucha nie rusza się na boki w trakcie jazdy. Nosidełka mogą dodatkowo pełnić inne, zazwyczaj dwie, funkcje - gondoli oraz spacerówki.

3. Fotelik samochodowy – jak zamontować?

Montaż fotelika samochodowego jest przede wszystkim uzależniony od sposobu jego zapięcia. Wybrany model może być zapinany albo pasami bezpieczeństwa, albo za pomocą dedykowanego systemu ISOFIX (International Organisation for Standardisation Fixture). Jest uznawany za pewniejszy w razie wypadków zgodnie z wynikami crashtestów, które powinny być jednym z podstawowych wyznaczników wyboru określonego modelu.

Fotelik samochodowy z systemem ISOFIX jest bezpośrednio połączony z autem (a nie siedzeniem) za pomocą dwóch metalowych zaczepów. A może zdecydujemy się na fotelik samochodowy z nogą stabilizującą? W ten sposób dodatkowo zabezpieczymy dziecko.

Najbezpieczniejszym miejscem na montaż fotelika jest środek tylnej kanapy. Modele przeznaczone dla grupy 0 oraz 0+ powinny być mocowane tyłem do kierunku jazdy. Natomiast te przeznaczone dla grup I, II i III – przodem do kierunku jazdy.

Pamiętajmy także, że jeśli mamy fotelik samochodowy zabezpieczony pasami, to zapnijmy je bardzo dokładnie tak, aby pasy były napięte, a nie luźno zwisały.

Niektóre foteliki samochodowe można zamocować na przednim siedzeniu tyłem to kierunku jazdy. Jednak możemy to zrobić tylko w samochodzie, w którym nie ma bądź jest możliwość odłączenia poduszki powietrznej. W momencie wypadku poduszka otwiera się z prędkością ok. 300 km/h, co może prowadzić do poważnego uszkodzenia dziecka.

4. Fotelik samochodowy – nowy czy używany?

Bez względu na to, czy fotelik jest nowy czy używany, powinien spełniać Europejskie Standardy Bezpieczeństwa, czyli posiadać pomarańczową homologację ECE R44/04.

Zazwyczaj po foteliki używane sięgają rodzice, którzy nie mają wystarczających środków finansowych do zakupu nowego modelu. Jednak wybierając nowy fotelik samochodowy, który został uznany według crashtestów za bezpieczny, mamy pewność, że nie znajdują się na nim żadne mikrouszkodzenia.

Polecane dla Ciebie