Trwa ładowanie...

Jak walczyć z depresją?

Avatar placeholder
09.07.2019 10:32
Jak walczyć z depresją?
Jak walczyć z depresją? (123rf)

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że leczenie depresji jest niezwykle ważne. Podobnie jak terapia nerwicy lękowej, która może być powiązana z depresją, ale nie musi. Każda osoba może zachorować na depresję. Na dodatek nie są do końca znane powody jej występowania. Walka z tą chorobą jest niezwykle ważna i należy ją podjąć zaraz po tym, kiedy zauważone zostaną jej pierwsze objawy.

spis treści

1. Objawy depresji

Niektóre symptomy mogą być mylone ze smutkiem. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęściej występujące objawy depresji. Można do nich zaliczyć: gorszy, obniżony bez widocznych przyczyn nastrój; pojawienie się spadku lub wzrostu apetytu; wystąpienie problemów z zasypianiem lub nadmiernej senności; pojawienie się obniżonego poczucia własnej wartości; urastanie do rangi problemu codziennych czynności; pojawienie się uczucia permanentnej beznadziei; * obniżenie się potrzeb seksualnych, a nawet ich całkowite wygaszenie.

Leczenie depresji jest bardzo trudne ale także bardzo ważne
Leczenie depresji jest bardzo trudne ale także bardzo ważne
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Warto pamiętać o tym, że objawy depresji mogą mieć różny stopień nasilenia. Zazwyczaj osoby chore ograniczają podstawowe, codzienne funkcjonowanie. Zamykają się w domu, nie wychodzą z łóżka. Izolują się od otoczenia, co może prowadzić do nasilenia objawów depresji. Mogą pojawić się myśli samobójcze. Niezwykle ważne jest więc, aby w takich momentach osoba cierpiąca na depresję mogła liczyć na otoczenie. Nawet niewielka pomoc może być zbawienna.

2. Jak leczyć depresję?

9 korzyści z codziennego śmiechu
9 korzyści z codziennego śmiechu [9 zdjęć]

Poczucie humoru zmienia perspektywę postrzegania problemu i w tym tkwi główny sekret tej strategii.

zobacz galerię

Przy leczeniu depresji powrót do zdrowia najczęściej jest nierównomierny. Pojawiają się też wahania nastroju, nawet u osób, które wydawać by się mogło, że wyszły już z choroby. Jest to normalne i w przypadku, kiedy pojawiają się spadki samopoczucia, nie należy się tym załamywać. W nasilonej depresji może być niezbędne stosowanie leczenia farmakologicznego i zażywanie lekarstw przeciwdepresyjnych. O tym jednak decyduje zawsze lekarz. Terapię depresji, tak jak i nerwicy lękowej, najlepiej przeprowadzać pod okiem specjalisty. Jest to bardzo ważne, gdyż leczenie depresji przebiega inaczej niż leczenie nerwicy lękowej. Dlatego lekarz powinien rozpoznać rodzaj choroby i zaordynować odpowiednią terapię. Dzięki temu osoba chora na depresję, która stosuje się do zaleceń, wyzdrowieje znacznie szybciej. Przy wychodzeniu z depresji chory nie powinien być rzucony w wir życia. Wymagania wobec pacjenta, który wyzdrowiał, powinny rosnąć stopniowo. Będzie on przecież osłabiony i zmęczony. Wszystkie obowiązki powinny być dostosowane do aktualnego stanu zdrowia. Kiedy osoba, która wyzdrowiała, otrzyma zbyt dużo obowiązków, z którymi nie będzie sobie radziła, może ponownie zachorować.

To musisz wiedzieć:

3. Jak pomóc choremu na depresję?

Nawet niewielka pomoc ze strony otoczenia pomaga osobie chorej na depresję w normalnym funkcjonowaniu. Zainteresowanie ze strony innych osób daje motywację do pracy nad sobą. Bardzo ważną rolę podczas leczenia odgrywają osoby bliskie. Nie powinny one odrzucać chorego i zostawiać go samego. Powinny się natomiast uzbroić w cierpliwość i stanowić oparcie dla cierpiącego. Depresja może prowadzić do tego, że opiekunowie zaczynają się czuć współwinnymi pojawienia się choroby. Jest to bardzo szkodliwa sytuacja, która nikomu nie pomaga. Osoby bliskie muszą pamiętać o tym, że nie ponoszą winy za pojawienie się depresji. Powinny dbać o to, aby być wsparciem dla chorego. W tym celu muszą też mieć czas dla siebie i nie mogą czuć się winni z tego powodu. Pomagając choremu na depresję, należy pamiętać o tym, aby: znaleźć wolny czas na motywowanie go do działania i robić z nim rzeczy, które lubi; motywować go do znalezienia jakiejś pasji, jakiegoś hobby. Jeśli chory ma już takie, warto pomóc mu je utrzymywać; zachęcać go do uczestniczenia w życiu społecznym i spotykania się z przyjaciółmi; znaleźć czas na szczerą rozmowę, kiedy chory tego potrzebuje; * upewnić go w przekonaniu, że zawsze może liczyć na pomoc. Takie działania przyspieszą powrót chorego do zdrowia. Będzie on systematycznie motywowany do walki z depresją. Zauważy, że inni się nim interesują. Dzięki temu będzie miał komfortowe warunki do powrotu do zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze