Trwa ładowanie...

Jak troszczyć się o siebie i malucha (nie tylko) w pierwszym trymestrze ciąży?

Avatar placeholder
06.10.2021 15:00
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Od pierwszych chwil warto pamiętać o kilku zasadach.

1. Nie bój się pytać.

To naturalne, że jest w tobie wiele obaw. Na pierwszą wizytę lekarską najlepiej umówić się pomiędzy 8. a 12. tygodniem ciąży. Podczas niej dowiesz się, jakie badania należy wykonać i poznasz prawdopodobny termin porodu. Lekarz oceni zdrowie i stan ciąży i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Warto je zanotować, by w czasie wizyty nic ci nie umknęło.

2. Dbaj o siebie.

Teraz to jeszcze ważniejsze niż wcześniej. Staraj się wysypiać i zrezygnuj z niezdrowych nawyków oraz używek. Jeśli do tej pory byłaś aktywna, nie rezygnuj z ruchu! Pewne ćwiczenia mogą być niewskazane w czasie ciąży jednak, jeśli lekarz nie odnotuje przeciwwskazań, spaceruj, pływaj, zapisz się na jogę lub specjalne zajęcia dla przyszłych mam. Ruch i odpowiednie ćwiczenia spowodują, że Twoje ciało będzie lepiej przygotowane do porodu.

3. Pij wodę!

Zgodnie z Rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia, zapotrzebowanie na płyny u przyszłej mamy wynosi ok. 2,3l płynów dziennie, a u kobiet karmiących wzrośnie nawet o kolejne 400 ml. Należy jednak pamiętać, że mowa tu również o płynach zawartych w posiłkach stałych, zupach czy kompotach, jednak 80% powinno być dostarczane pod postacią wody .

4. Zatroszcz się o skórę.

Choć nawodnienie to podstawa, nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji ciała. Dobrze nawilżona i natłuszczona skóra jest odporniejsza i bardziej elastyczna. W czasie ciąży sylwetka dość szybko się zmienia, co sprawia, że mogą na skórze pojawić się rozstępy– przy właściwej pielęgnacji skóry istnieje szansa, że zminimalizujemy ryzyko ich pojawienia. Oprócz ud i brzucha pamiętaj także o piersiach. W czasie trwania ciąży biust może powiększyć się nawet o kilka rozmiarów, dlatego warto zadbać o dobór właściwego biustonosza i postawić na model, który „rośnie” wraz z nimi.

5. Jedz dla dwojga, a nie za dwoje!

A oprócz tego zwróć szczególną uwagę na to, co masz na talerzu. W I trymestrze ciąży zapotrzebowanie na kalorie wcale nie wzrasta, natomiast na witaminy i mikroelementy rośnie nawet o 50-80 procent! Ich podstawowe źródło powinna stanowić dobrze zbilansowana dieta . Wiele mam zastanawia się nad włączeniem do ciążowego menu różnych suplementów diety. Rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych u wszystkich ciężarnych nie jest zalecane, jeśli nie ma do tego określonych wskazań medycznych . Nie dotyczy to jednak kwasu foliowego, niezwykle ważnego składnika gospodarki witaminowej organizmu, którego odpowiednią ilość trudno jest zapewnić, jeśli jedynym jego źródłem jest dieta.

Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny?

Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B. Ważna zwłaszcza dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz dla prawidłowego przebiegu ciąży. Badania wykazały, że kwas foliowy pomaga we właściwym rozwoju kręgosłupa i znacznie obniża możliwość urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej .

Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży chroni też przed odklejeniem łożyska, przedwczesnym porodem i małą masą urodzeniową dziecka, a przyszłą mamę przed niedokrwistością .

FOLIK (Acidum folicum) Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki. Tabletki barwy jasnożółtej, okrągłe, obustronnie płaskie. Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Spółka z o.o. ul. ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki. 24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48-22-755-96-48 Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org Data aktualizacji: 23_05_2018.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze