Trwa ładowanie...

Jak szybko powinno rosnąć niemowlę?

Avatar placeholder
09.07.2019 08:19
Jak szybko powinno rosnąć niemowlę?
Jak szybko powinno rosnąć niemowlę? (123rf)

Młodzi rodzice mają różne problemy związane z rozwojem i pielęgnacją nowo narodzonego dziecka. Zaczyna się od karmienia, przewijania, kąpania, ubierania, aż w pewnym momencie pojawia się pytanie: czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze? Żywienie niemowląt piersią i pytanie o to, czy dziecko się najada, to dość częsty problem. Nie wiemy bowiem, jak dużo pokarmu dziecko zjadło. Mleko płynące z piersi nie ma żadnego pomiaru. Jak zatem rozpoznać, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze? I jak szybko powinno rosnąć?

spis treści

1. Zasady żywienia niemowląt – kiedy jest najedzone?

Zamiast się zamartwiać i zadawać sobie tysiące pytań, a jednocześnie wciąż przystawiając dziecko do piersi, zawsze możemy zapytać lekarza o prawidłowe przybieranie na wadze. Możemy także skupić się na podstawowych zasadach odnośnie żywienia niemowląt. Należą do nich:

• dziecko samo wie, kiedy jest najedzone;

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

• głodne niemowlę z pewnością o tym wszystkich poinformuje;

• niedojadające niemowlęta często mają zaparcia.

Głodne niemowlę zaczyna płąkać
Głodne niemowlę zaczyna płąkać (123RF)

2. Próby dokarmiania i przyrost wagi

Nie ma jednej określonej wagi, którą dziecko powinno osiągnąć w konkretnym miesiącu. Istnieją ogólne założenia, ale należy je traktować z dystansem, gdyż każde dziecko jest inne. Jedne dzieci jedzą więcej, bo potrzebują więcej, inne jedzą mniej, gdyż czują się najedzone. Jeżeli wydaje nam się, że jedzą za mało, przy próbach dokarmiania możemy ponieść klęskę. Warto również zdać sobie sprawę z tego, że każde dziecko inaczej przybiera na wadze. Istnieją jednak pewne normy, którymi możemy się kierować, aby poczuć większy spokój. Jeżeli jednak cokolwiek nas niepokoi, warto zasięgnąć opinii lekarza. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy robić jest zamartwianie się. Nie pomoże to ani nam, ani dziecku.

Poznaj prawdę na temat karmienia butelką
Poznaj prawdę na temat karmienia butelką [10 zdjęć]

Twoje dziecko może wysyłać sygnały, które butelki lubi najbardziej. Przed zakupem warto jednak rozważyć

zobacz galerię

Według norm przyrost wagi niemowląt nie powinien być mniejszy niż 480 g w miesiącu. Zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia dziecko przybiera na wadze około 800–1200 g. W kolejnych miesiącach przyrost ten osiąga poziom około 500 g na miesiąc. W okolicach piątego miesiąca dziecko waży około 6,5 kg.

3. Przyrost wagi a płeć i wiek

Przyrost masy ciała będzie inny u dziewczynek, inny u chłopców. Zmienia się także w zależności od wieku. Im starsze dziecko, tym rośnie wolniej. Niekiedy spadek lub zatrzymanie wagi niemowlaka może być objawem ząbkowania lub przeziębienia.

Musisz to wiedzieć

4. Kiedy do lekarza?

Jeżeli brak przybierania na wadze jest chwilowy, na przykład po chorobie lub wyrznięciu pierwszego ząbka, dziecko odzyskuje apetyt, to nie mamy się czym martwić. Jeżeli natomiast pomimo regularnego przyjmowania pożywienia dziecko nie przybiera na wadze, warto zgłosić się do lekarza. Niekiedy dziecko może nie chcieć jeść nie dlatego, że nie jest głodne, ale dlatego, że nie smakuje mu mleko. Winna tu może być dieta mamy. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, co jemy i jak to wpłynie na smak mleka z piersi. Inną przyczyną może być także sposób, w który dziecko chwyta pierś. Nieprawidłowe ssanie może sprawiać, że pokarm nie płynie zbyt obficie, a dziecko połyka więcej powietrza niż mleka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze