Jak skutecznie zakończyć karmienie piersią?
Nie zawsze karmienie piersią jest możliwe. Powodów może być wiele, np. choroba mamy, niewystarczająca ilość pokarmu, brak przyrostu wagi dziecka, konieczność powrotu mamy do pracy. Czasem czynnikiem, który wpływa na decyzję, jest dieta przy karmieniu piersią, która jest restrykcyjna. W takich sytuacjach pojawia się pytanie: jak bezstresowo odzwyczaić malucha od mleka mamy?
Niektóre kobiety mają wyrzuty sumienia związane z chęcią odstawienia dziecka od piersi. Jest to spowodowane opinią publiczną, ponieważ na oddziałach położniczych, w szkołach rodzenia przeważają opinię, że jedynym słusznym karmieniem jest karmienie piersią. Presja jest bardzo duża, ale należy kierować się tylko swoim instynktem, a nie opiniami i radami innych. Ważne jest, aby mieć świadomość, że mama wie najlepiej, co jest dobre dla niej i dla maluszka. Czasem odstawienie dziecka od piersi ma podłoże psychologiczne, ponieważ, mimo że jest to czynność naturalna, może być problematyczna, bo np. maluch nie chce pić mleka mamy, brodawki nie nadają się do ssania i w takich momentach pojawia się frustracja i kryzys. Dlatego trzeba zdecydować, czy ryzykować pojawienie się problemu emocjonalnego czy zapewnić sobie i dziecku spokój i włączyć mleko modyfikowane. W tym momencie potrzebne jest wsparcie męża czy babci, ponieważ kobieta może mieć poczucie niespełnienia się w roli matki.
1. Odstawienie dziecka od piersi
• Nie ma wytyczonego terminu, kiedy należy odstawić dziecko od piersi. Decyzję o zakończeniu karmienia piersią podejmuje mama.
• Najważniejsze jest to, aby kobieta nie wyrobiła w sobie poczucia porażki.
• Jeśli wymaga tego sytuacja, to można dziecko przyzwyczajać stopniowo, np. wprowadzać inne dodatkowe pokarmy i oczywiście mleko modyfikowane.
• Bardzo ważny jest wybór produktu. Przed podjęciem decyzji warto przeczytać skład wybranego mleka. Mleko modyfikowane nie zastąpi w pełni mleka mamy, ale nie wolno zapominać, że skład mleka sztucznego jest opracowany według wszelkich norm przez specjalistów w tej dziedzinie.
• Wprowadzanie innego pokarmu trzeba przeprowadzać stopniowo, aby cała sytuacja nie była dla dziecka zbyt stresowa.
• Można podawać nowe pokarmy w mniejszych ilościach na próbę, tak aby dziecko zapoznało się z nowymi smakami i się do nich przyzwyczaiło.
• Mleko modyfikowane można podawać nie tylko w butelce, ale również w kubku niekapku czy na łyżeczce.
• Wszystko to wymaga od rodziców systematyczności, a także konsekwencji.
• Niektóre maluchy przyzwyczajają się bardzo szybko do nowego systemu karmienia. Picie mleka przez smoczek jest znacznie łatwiejsze niż ssanie piersi, nie wymaga tyle wysiłku. Dla malucha najgorszy jest brak kontaktu z mamą.
• Odstawienie dziecka od piersi zapewnia mamie większą niezależność, ponieważ butelką nakarmić może malucha każdy.
Musisz to wiedzieć
• Dziecko powinno zrozumieć, że bliskość, pozytywne emocje mogą być okazywane w inny sposób, a nie tylko w trakcie karmienia.
• Jeżeli karmienie maluch kojarzy także z momentem usypiania, warto zaangażować tatę, który przejmie ten obowiązek. Pomocny może się okazać smoczek uspakajający, który w pewien sposób oszuka odruch ssania u dziecka.