Trwa ładowanie...

Jak przygotować się do porodu?

Avatar placeholder
14.06.2021 13:58
Materiał sponsorowany przez
(Materiał partnera)

Każda przyszła mama nie może doczekać się chwili, w której będzie trzymać w ramionach swoje dziecko. Wcześniej musi jednak nastąpić poród, który jest trudnym i stresującym wydarzeniem. Komfort psychiczny i fizyczny można zwiększyć dzięki odpowiedniemu nastawieniu i przygotowaniu. Zobacz, jak przyszykować się do porodu.

W wyprawce do szpitala powinny znaleźć się tylko najpotrzebniejsze rzeczy dla ciebie i twojego dziecka. Nie ma potrzeby zabierania zbyt wielu przedmiotów. Skup się przede wszystkim na kosmetykach, produktach higienicznych (jednorazowa bielizna, wkładki higieniczne, pieluszki), komplecie ubranek dla maluszka i wygodnych koszulach dla ciebie. Zorientuj się wcześniej, czy szpital zapewnia podstawowe preparaty do pielęgnacji i higieny. Zalecane jest, aby wyprawka była gotowa w okolicach 7 miesiąca ciąży. Powinnaś spakować się na 2–3 dni, ponieważ zwykle tyle trwa hospitalizacja. Więcej informacji na temat tego, co powinna zawierać torb do porodu, znajdziesz na stronie: https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/torba-do-porodu/.

Wzmocnij ciało i zadbaj o komfort psychiczny

Poród jest dużym wysiłkiem dla ciała. Porównuje się go do intensywnej aktywności fizycznej. Dlatego dobrym posunięciem jest wcześniejsze wytrenowanie organizmu. Powinnaś pozostać aktywna przez całą ciążę. Możesz spacerować, jeździć na rowerze stacjonarnym, uprawiać nordic walking, a także uczęszczać na basen lub aerobik dla ciężarnych. W domu pamiętaj o rozciąganiu się i ćwiczeniu mięśni Kegla. Zwracaj uwagę na to, co jesz i odpowiednio nawadniaj organizm. Dzięki temu twoje samopoczucie w czasie porodu i zaraz po nim będzie zdecydowanie lepsze.

Równie ważny jest komfort psychiczny. Na pewno odczuwasz stres przed hospitalizacją i porodem. W takiej sytuacji przydadzą ci się różnego rodzaju techniki relaksacyjne, które możesz stosować w trudnych momentach. Staraj się myśleć pozytywnie, ponieważ nastawienie ma ogromny wpływ na samopoczucie.

Zapisz się do szkoły rodzenia

Między 21 a 26 tygodniem ciąży zostaniesz objęta opieką wybranej przez siebie położnej, która pomoże przygotować się do narodzin dziecka - rozpisze plan porodu oraz odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Nauczy cię także podstaw opieki nad noworodkiem.

Dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Jest to cykl wykładów i ćwiczeń, w których czasie położne przygotowują przyszłe mamy do porodu i opieki nad dzieckiem. Na zajęcia możesz uczęszczać z bliską osobą.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze