Trwa ładowanie...

Jak przekonania rodziców wpływają na wagę dziecka?

Lek. Mateusz Nawrocki
03.07.2019 15:08
Jak przekonania rodziców wpływają na wagę dziecka?
Jak przekonania rodziców wpływają na wagę dziecka? (123rf)

Problem nadwagi u dzieci powraca jak bumerang. Według badań coraz więcej ludzi w młodym wieku waży zbyt wiele. To bardzo ważny temat, bowiem nadwaga w wieku dziecięcym może mieć znaczy wpływ na rozwój nadwagi w przyszłości.

Jak wykazały najnowsze badania dzieci, których rodzice uważali, że ich pociechy cierpią na nadwagę, w przyszłości rzeczywiście, rozwijały tą przypadłość. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Liverpoolu oraz Californii.

Problem wagi jest poważny i wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju stereotypami na jej temat. Wnioski do jakich doszli badacze powstały na podstawie analizy danych z ponad 2800 Australijskich rodzin.

Na początku doświadczenia, naukowcy zmierzyli oraz zważyli dzieci w wieku 4-5 lat oraz poproszono rodziców o klasyfikację ich pociech w zależności od wagi - mówiąc o niedowadze, prawidłowej wadze, a także nadwadze.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"
Nadwaga u dzieci to poważny problem XXI wieku
Nadwaga u dzieci to poważny problem XXI wieku

Ponowna analiza wymiarów odbyła się 10 lat później. Wnioski autorów badania są jednoznaczne - przekonania rodziców mają duży wpływ na późniejszą sytuację dzieci. Postrzeganie młodych ludzi jako otyłych w wieku 4-5 lat wiąże się z większym ryzykiem nadwagi w przyszłości, a także zgłaszanymi próbami zrzucenia wagi.

Podobne wnioski dotyczyły zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Na przedstawione wyniki badań nie mają wpływu, czynniki genetyczne, ani środowiskowe. Jak zaznaczają naukowcy, osąd rodziców co do wagi dzieci może znaleźć swoje negatywne odbicie w przyszłości. Zapewne wyniki analizy są zaskakujące dla wielu z nas.

Mogłoby się wydawać, że uwagi na temat wagi mogą zaprocentować większym zaangażowaniem w ćwiczenia, czy też inne próby zrzucenia zbędnych kilogramów. Z racji na młody wiek, chudnięcie powinno odbywać się pod okiem doświadczonego trenera personalnego czy też dietetyka. To najbezpieczniejsze wyjście, dla rozwijającego się organizmu.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

Warto zauważyć, że nadwaga w dzieciństwie może przyczyniać się do powstawania wielu chorób w przyszłości. Inne badania wykazały z kolei, że dzieci otyłych rodziców, również mają zwiększone ryzyko wystąpienia nadwagi w przyszłości.

Rodzice - pamiętajcie, przykład idzie z góry! Promowanie zbilansowanej i zdrowej diety już od najmłodszych lat, może przynieść korzyści w przyszłości i zredukuje możliwość wystąpienia nadwagi u dzieci.

Również ruch w odpowiedniej ilości jest wskazany dla dzieci i najmłodszych. Jak okazuje się, klasyfikowanie dzieci jako otyłych przez rodziców może mieć negatywne odbicie w przyszłości. Pamiętajmy o tym, aby każde nasze uwagi, skierowane do najmłodszych były przemyślane i nie narażały naszych pociech na nadmierny stres.

Konsekwencją otyłości w młodym wieku może być rozwój cukrzycy typu drugiego w przyszłości, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzkiem chorób sercowo-naczyniowych, zawałów czy też udarów mózgu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze