Jak prawidłowo pielęgnować noworodka?
Pielęgnacja noworodka opiera się na kilku podstawowych zasadach w obrębie karmienia, mycia i usypiania. Choć każde dziecko jest inne i z czasem ma swój własny rytm dnia, temperament i upodobania, warto zapoznać się z podstawami, aby na nich budować silną więź z nowo narodzonym dzieckiem.
1. Pielęgnacja podczas mycia noworodka i zmiany pieluchy
Pieluchy jednorazowe idą jak woda w pierwszym miesiącu życia dziecka. Dziennie możemy ich zużywać nawet około 12. Podczas codziennej pielęgnacji noworodka warto korzystać z nawilżonych chusteczek, kremu lub maści zapobiegających odparzaniu delikatnej skóry. Układając własny rytm dnia, warto uwzględnić w nim codzienne kąpiele. To bowiem czas, gdy dziecko może poczuć się w pełni komfortowo i łatwo zapamiętać, że po myciu w wanience będzie czas na spanie.
Pierwsza kąpiel noworodka może spędzać nam sen z powiek. Kiedy widzimy to maleństwo, które należy włożyć do wanienki, czynność ta wydaje nam się niemożliwa. Na wszystko znajdzie się jednak sposób. Jeżeli boimy się, że dziecko ześlizgnie nam się z ręki w mokrej wanience, możemy położyć na dno tetrową pieluchę lub zakupić wanienkę ze specjalnym leżaczkiem lub wkładką z gąbki. Mycie noworodka powinno trwać krótko, ale podczas niego nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, aby nie wystraszyć malucha. Po wyciągnięciu dziecka z wanienki należy ułożyć go na ręczniku i delikatnie wytrzeć. Warto pamiętać, aby nie trzeć wrażliwej skóry, ale lekko przykładać do niej ręcznik.
Zmieniając pieluchę, również nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Zaletą przewijania noworodka jest fakt, że maluch jeszcze nie obraca się z pleców na brzuszek, więc idzie to w miarę sprawnie. Oczywiście, praktyka czyni mistrza. Pamiętajmy o każdorazowym przemywaniu okolic intymnych nawilżonymi chusteczkami lub gazikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Chusteczkę warto wcześniej przez kilka chwil ogrzać w ręku, aby nie była zimna. Dzięki temu dziecko nie wystraszy się i nie zacznie płakać. Stosujmy także tłuste kremy przeciw odparzeniom, które nie podrażnią wrażliwej skóry noworodka.
2. Pielęgnacja podczas karmienia noworodka
Pielęgnacja to nie tylko mycie, ale także karmienia noworodka. Polega na odpowiednim trzymaniu dziecka. Mowa tu przede wszystkim o podtrzymywaniu jego główki i szyi, gdyż tak małe dzieci nie mają wyrobionych mięśni, które pozwalałyby na samodzielne trzymanie głowy w odpowiedniej pozycji. Co do godzin karmienia, warto w tym przypadku posłuchać samego dziecka i skupić się na jego potrzebach. Dotyczy to szczególnie noworodków karmionych piersią. Mleko matki jest szybciej trawione i niektóre dzieci mogą być głodne już po 1–2 godzinach. W innych przypadkach normą jest karmienie co 3–4 godziny. Przy karmieniu warto również obserwować dziecko i nie wmuszać w niego jedzenia, jeżeli odwraca głowę od piersi lub od butelki. To znak, że jest już najedzone.
Po karmieniu należy pamiętać, aby maluchowi się odbiło. Odbijanie noworodka to efekt przyjmowania pokarmu wraz z powietrzem. Co za tym idzie, dziecko może odczuwać bóle brzuszka, gdy w jego organizmie zbierze się zbyt duża ilość gazów. Ból okazują, płacząc lub ulewając mleko. Prawidłowe odbijanie noworodka polega na ułożeniu pionowo dziecka, obejmując je ramieniem, i lekkim poklepaniu po plecach drugą ręką. Można także ułożyć dziecko na kolanie twarzą do dołu i wówczas wykonać kilka klepnięć po plecach.
3. Usypianie noworodka
Zasypianie noworodka to kolejne zadanie do opanowania przy pielęgnacji dzieci. Niektóre nowo narodzone dzieci śpią przez 10 godzin dziennie. Inne potrafią przespać nawet 21 godzin. Niestety, większość nie przesypia nocy, aż do 4 miesiąca życia. Rodzice powinni zatem nauczyć je, planując rytm dnia, że noc jest od spania, a dzień od czuwania. Rytm dnia powinien od narodzin dziecka wyglądać tak samo, na przykład: po wieczornej kąpieli noworodka karmimy go, przytulamy i usypiamy, odkładając do łóżeczka i śpiewając kołysankę. Wieczorem też wyciszamy dom – nie włączamy głośnej muzyki, nie rozmawiamy energicznie i nie oglądamy głośno telewizora. Dzięki temu maluch nauczy się, kiedy jest czas na sen.
Musisz to wiedzieć
Rodzicom powtarzalność dnia może wydać się nudna i mało atrakcyjna. Jednak dla noworodka ta powtarzalność to bezpieczeństwo, gdyż wie, co się za chwilę wydarzy. Dzięki temu dziecko jest spokojniejsze, mniej płacze, mniej krzyczy i szybciej zasypia. Warto również pamiętać, że przy pielęgnacji noworodka należy zachować całkowity spokój i opanowanie. Dzięki nim rozwiniemy w sobie wspaniałą cechę – cierpliwość.