Jak powinna wyglądać opieka nad ciężarną kobietą?
Kobieta, która spodziewa się dziecka, wymaga szczególnej opieki i troski, ponieważ przyszłość rozwijającego się w jej ciele dziecka zależy w dużej mierze od jej stanu zdrowia i trybu życia. Ogromnie ważne są także regularnie wykonywane badania, zdrowa dieta oraz dobre nawyki. Jakich aspektów opieki nad przyszłą mamą nie należy zaniedbać?
1. Badania w okresie ciąży
Badania u ciężarnych kobiet nie ograniczają się do USG – stan przyszłej mamy i jej dziecka powinien być monitorowany także na inne sposoby. Istotne dla przebiegu ciąży są zwłaszcza:
- regularne badania ginekologiczne, pomiar masy ciała, ciśnienia krwi oraz tętna (RR);
- wywiad ogólny – na temat przyjmowanych leków, leczonych obecnie chorób, schorzeń występujących w rodzinie pacjentki i jej partnera;
- wywiad położniczy – dotyczący wcześniejszych ciąż/porodów/ewentualnych poronień, rozwoju posiadanych dzieci, leków przyjmowanych w ciąży;
- badanie piersi na wstępie ciąży, następnie samobadanie;
- badanie USG – zwykle wykonuje się trzy takie badania w ciągu 9 miesięcy, chyba że lekarz zaleci inaczej;
- badanie TSH w profilaktyce chorób tarczycy;
- konsultacja stomatologiczna i internistyczna;
- posiew z kanału szyjki macicy;
- badanie cytologiczne, badanie w kierunku HIV, HCV i toksoplazmozy;
- badanie biochemiczne odpowiednie dla danego trymestru ciąży;
- badanie w kierunku GBS przed porodem.
2. Zalecenia dla ciężarnych
Badania w ciąży są ważne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, a co za tym idzie – na podjęcie kroków, które zwiększają szanse kobiety na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. O czym powinna pamiętać przyszła mama?
- Aby zapewnić płodowi optymalne warunki do rozwoju, kobieta ciężarna powinna zrezygnować z używek, opalania się, jedzenia sushi i surowego mięsa, spożywania grillowanych pokarmów i soków z kartonu.
- Po 30 tygodniu ciąży nie wolno prowadzić auta.
- W ciąży nie należy pływać w zamkniętych zbiornikach wodnych ani korzystać z sauny.
- Nie wolno używać kosmetyków w dużych ilościach, niewskazane jest także korzystanie z niektórych zabiegów medycyny estetycznej, zwłaszcza tych z zastosowaniem kwasu hialuronowego i lasera.
- Zaleca się ograniczenie częstotliwości farbowania włosów – pierwsze farbowanie najlepiej odłożyć do drugiej połowy ciąży.
- Przed zastosowaniem kosmetyku, leku lub zwykłego środka do czyszczenia należy sprawdzić, czy można używać go w ciąży.
- Należy monitorować stan naczyń krwionośnych nóg – niepokojącym objawem są pajączki, przebarwienia, żylaki i obrzęki.
- Dieta ciężarnej powinna być wartościowa pod względem odżywczym, ale lekkostrawna. Każdego dnia należy wypijać 2,5 litra płynów.
- Zbyt rzadkie wypróżnienia to oznaka niedostatecznej podaży błonnika. Jeśli zmiany w jadłospisie nie wystarczą do usprawnienia pracy jelit, należy skonsultować się z położną lub lekarzem.
- Od 32 tygodnia ciąży kobieta powinna raz w tygodniu wykonywać badanie kardiotokograficzne.
- Przed pobraniem moczu do badania ogólnego należy podmyć się, a następnie umieścić w pochwie uprzednio zwilżony tampon z waty, by zasłonić wejście do niej.
Starania o prawidłowy przebieg ciąży powinny być dla każdej ciężarnej kobiety priorytetem, ponieważ to od nich zależy zdrowie i życie jej dziecka.