Jak postępować z małym skarżypytą?

Dzieci, które donoszą, nie są dobrze widziane w towarzystwie. Rówieśnicy nie chcą się z nimi bawić, przez co często funkcjonują one gdzieś na marginesie grupy. Także przez rodziców skarżenie postrzegane jest jako oznaka nieporadności i braku lojalności wobec kolegów. Co zrobić, by dziecko wiedziało, kiedy naprawdę należy poinformować dorosłych o tym, że dzieje się coś złego, a nie przybiegało do nich z każdą drobnostką?

Naucz dziecko dyscypliny - sprawdź jak

Dziecko nie czuje się bezpiecznie, gdy traci kontrolę nad pewnymi rzeczami. Dlatego nie stawiaj mu ultimatum, że zostanie ukarane, jeśli nie położy się...

Najważniejsza jest przyczyna

Zanim damy się ponieść emocjom, postarajmy się sprawdzić, co właściwie się wydarzyło. Dziecko nie zawsze jest prawdomówne, dlatego należy wysłuchać obydwu stron konfliktu. Maluchy muszą wiedzieć, jakie uczucia dana sytuacja wywołała w oskarżonym i oskarżającym. Unikajmy też zamknięcia sprawy poprzez wymierzenie kary. Nie pomoże to dowiedzieć się dziecku, jak inaczej można było rozwiązać nieporozumienie z rówieśnikami.

Polecane wideo:

Skarga czy bezradność?

Donosicielstwo nie jest równoznaczne z bezradnością. Kiedy nasze dziecko mówi nam, że straszy brat je uderzył, chce, abyśmy jako rodzice zrobili coś, dzięki czemu taka sytuacja się nie powtórzy. Ono samo po prostu nie jest w stanie poradzić sobie z tego typu problemem, nie wie, co w takiej sytuacji powinno zrobić, dlatego potrzebuje wsparcia rodziców.

Potrzeba bycia zauważonym

Skarga często wynika jednak z potrzeby ****zwrócenia na siebie uwagi, udowodnienia rodzicom, że inne dziecko zachowuje się w niewłaściwy sposób, natomiast ono jest nie tylko bardzo pokrzywdzone, ale jednocześnie o wiele grzeczniejsze. Chociaż z powodzeniem poradziłoby sobie samo, za wszelką cenę chce udowodnić mamie i tacie swoją wyższość nad innymi, a przy okazji uzyskać ich współczucie.

Bezcenna samodzielność

Najważniejsze jest, aby nie uczyć dziecka, że każdy problem, z którym do nas przyjdzie, rozwiążemy za nie. Jeżeli będziemy postępować w taki sposób, nabierze ono przeświadczenia, że samo nie jest w stanie poradzić sobie z kłopotami i za każdym razem będzie potrzebowało protekcji kogoś starszego. Jedyną znaną mu linią obrony stanie się zrzucanie winy na innych, a samo nigdy nie będzie potrafiło wziąć odpowiedzialności za swoje czyny.

Zamiast nieustannie wstawiać się za pociechą, podpowiedzmy jej, jak mogłaby się w danej sytuacji zachować. Czasem wystarczy po prostu ostrzeżenie przed oddaniem kuksańca lub zagrożenie, że rodzice o wszystkim się dowiedzą. Mając linię obrony, maluch stanie się bardziej pewny siebie, a do skargi odwoła się w naprawdę wymagających tego sytuacjach.

Zanim usiądziemy do rozmowy z dzieckiem, zastanówmy się, czy nasza postawa jako rodziców nie sprzyja kształtowaniu u dziecka nawyku donosicielstwa. Być może maluch, zazdrosny o rodzeństwo, chce w ten sposób się do nas zbliżyć? Może odkrył, że ten sposób łatwo zyska naszą uwagę?

Anna Kołodziejczyk, 3 tygodnie temu

Problemy w wychowaniu dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post 13 godzin temu

2

Ubranka

~paola123 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Problemy w wychowaniu dziecka
Problemy w wychowaniu dziecka

Marudzenie u dziecka

Marudzenie u dziecka

Problemy wychowawcze z dziećmi powstają często jako efekt niewłaściwych decyzji ich rodziców.

Problemy w wychowaniu dziecka

Zadziorny maluch

Zadziorny maluch

Co robicie, kiedy dziecko po raz kolejny Was nie słucha? Znowu uderzyło kolegę, nie posprzątało zabawek, znowu biega po markecie i beztrosko oddala się od nas, ignoruje nasze polecenia lub co gorsza, robi nam na przekór.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Małe dzieci często chcą postawić na swoim tylko po to, aby udowodnić rodzicom, że mają rację. Jak sobie radzić małym uparciuchem?

Problemy w wychowaniu dziecka

Gdy dziecko skarży

Gdy dziecko skarży

często nie wiedzą, jak mają zareagować. Zganić skarżypytę czy ukarać dziecko, na które doniesiono? Jak ma się do tego wychowanie dziecka? Etap skarżenia (...) „Bo on mnie bije!", „Bo ona zabrała mi zabawkę!",...

Problemy w wychowaniu dziecka

Sztuka chwalenia, czyli w jaki sposób NIE chwalić dziecka

Wydawałoby się banalna sprawa: pochwała, każde dziecko jej potrzebuje. Jednak chwaląc nieumiejętnie wyrządzasz dużą krzywdę swojemu dziecku. Brzmi (...) ? Cokolwiek moje dziecko by nie zrobiło, było to...

Problemy w wychowaniu dziecka

Metoda Tomatisa

u dzieci i dorosłych (np. jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy, niewłaściwe używanie głosu powodujące chrypkę itp.). W trudnościach szkolnych (...) , np. dysleksji. W zaburzeniach komunikacji. W przypadku dzieci...

Problemy w wychowaniu dziecka

Skarżypyta

Skarżypyta

„Bo on mnie bije!", „Bo ona zabrała mi zabawkę!", „Bo on mnie przezywa!" - takie oskarżenia padają pod adresem niejednego dziecka, a dorośli często nie wiedzą, jak mają zareagować.