Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Sieńko

Jak myć głowę niemowlaka?

Avatar placeholder
31.10.2017 12:58
mycie głowy noworodka
mycie głowy noworodka (123rf)

Kąpiel niemowlęcia jest często dla rodziców niemałym wyzwaniem. Boją się o delikatne i kruche maleństwo, a także o to, że nie poradzą sobie z tym rodzicielskim sprawdzianem. Mycie włosów może być jednak przyjemnością i dobrą zabawą, zarówno dla dorosłych jak i malucha. Wystarczy poznać kilka ważnych zasad.

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Ma o wiele niższy odczyn kwasowości niż skóra dorosłego. Z tego powodu do pielęgnacji skóry i włosów najmłodszych powinno się stosować kosmetyki stworzone właśnie z myślą o nich.

Mycie głowy małego dziecka to duże wyzwanie dla początkujących rodziców. Trzeba to zrobić sprawnie, aby dziecko się nie wystraszyło i nie napiło wody z mydlinami. Ważne jest pozytywne podejście rodzica, dobra temperatura wody i odpowiedni szampon. Najlepszymi kosmetykami do mycia włosów niemowląt są szampony, które posiadają pH neutralne dla skóry malca, nie zawierają konserwantów, intensywnych zapachów oraz barwników i nie szczypią w oczy.

W pierwszym miesiącu życia w ogóle nie powinno się używać szamponu. Bez względu na to czy noworodek urodził się bez włosków czy też z bujną czupryną, jego głowę powinno się myć delikatnym, bezzapachowym mydełkiem przeznaczonym dla niemowląt.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Taka pielęgnacja może spowodować, że włoski malucha będą matowe, ale jest ona nieszkodliwa i chroni delikatną skórę. Użycie mydełka ma na celu łagodne przygotowywanie dziecka do kolejnego etapu zapoznawania się z kosmetykami.

Dopiero nieco później do pielęgnacji włosów maleństwa, możemy użyć szamponu. Wybierajmy takie, które są przeznaczone wyłącznie dla niemowląt (szukajmy oznaczeń na etykiecie produktu) - zawierają bowiem tylko bezpieczne składniki.

Szampony oznaczone jako te "dla dzieci”, są odpowiednie dla maluchów powyżej pierwszego roku życia. Pamiętaj, aby zawsze wybierać te kosmetyki, które posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Są one gruntownie przebadane i dopuszczone do stosowania u najmłodszych.

Nie powinno się myć główki dziecka szamponem przeznaczonym dla dorosłych, ponieważ zawiera dużo substancji chemicznych, które mają za zadanie agresywnie walczyć z zabrudzeniami, potem i łojem, nadać puszystość, utrwalić kolor, usunąć łupież lub pełnić inne funkcje, zbędne w przypadku delikatnych włosów niemowląt.

Co więcej, szampony dla dorosłych mają kolorowe barwniki, intensywnie pachną i doskonale się pienią. Stosowane u dziecka będą wysuszać jego skórę, podrażniać, powodować odczyny alergiczne, a zmiany te będzie bardzo trudno cofnąć.

Włosy małego człowieka nie przetłuszczają się jak u dorosłego, dłużej też pozostają puszyste i pachnące. Niemowlęciu głowę wystarczy myć 1-2 razy w tygodniu. Latem, jeżeli są upały i dziecko się poci, ale także gdy bardzo się brudzi, można włoski myć częściej.

Jak właściwie umyć dziecku główkę?

  1. Przygotuj się tak, jak do codziennej, bezpiecznej kąpieli. Wszystko powinnaś mieć pod ręką, aby nie trzeba było niczego szukać gdy maluch ma mokrą głowę. Bardzo ważne, abyś miała gdzieś obok ręcznik do wytarcia twarzy dziecka. Dopilnuj, aby w pomieszczeniu w którym kąpiesz malucha panowała optymalna temperatura – przez mokrą głowę ucieka bardzo dużo ciepła i dziecko może zmarznąć.
  2. Pewnie podtrzymując dziecko jedną ręką, drugą, za pomocą myjki lub samą dłonią, delikatnie polewaj główkę wodą. Temperatura wody powinna być odpowiednia - nie za zimna, ale też nie gorąca. Rób to tak, aby woda nie lała się po twarzy i oczach dziecka. Pomoże ci odchylenie główki w tył.
  3. Jeżeli dziecko boi się wody spływającej po jego czole i nosie, pomocne może okazać się specjalne rondo kąpielowe, które zatrzyma wodę powyżej linii czoła dziecka (kupisz je w sklepach z artykułami dla dzieci).
  4. Weź do ręki mydełko lub szampon, nałóż odrobinę na włosy dziecka. Delikatnie masując skórę głowy, rozprowadzaj kosmetyk na całej powierzchni owłosionej skóry głowy. Szampon będzie się dobrze pienił, mydełko dużo mniej, jednak w obu przypadkach uważaj, aby mydliny nie dostały się do oczu dziecka. Nie bój się dotykać ciemiączek dziecka podczas kąpieli – wydają się być bardzo delikatne, ale normalny dotyk nie jest w stanie ich uszkodzić.
  5. Po namydleniu włosów, czystą ręką, kilkoma ruchami zgarnij do tyłu nadmiar mydlin z główki dziecka. Możesz zacząć spłukiwać pianę tak samo, jak polewałaś główkę przed chwilą – z tą różnicą, że musisz uważać, aby mydliny nie lały się po twarzy, bo mogą być nieprzyjemne, szczypać i gorzko smakować.
  6. O ile to możliwe, wycieraj główkę dziecka puszystym ręcznikiem. Staraj się unikać suszenia za pomocą suszarki, aby nie wystraszyć malca ani nie przegrzać jego głowy. Pamiętaj, że suszarka niszczy włosy, dlatego używaj jej jak najrzadziej.
  7. Podczas kąpieli bądź spokojna, nie denerwuj się, mów do dziecka łagodnym głosem. Dziecko jak lustro odbija emocje rodzica, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Działaj sprawnie, wykonuj skoordynowane, celowe ruchy, postaraj się aby kąpiel nie trwała zbyt długo i aby dziecko nie zmarzło.

Pamiętaj, by myciem głowy nie wystraszyć malca. Jeżeli płacze i nie chce się uspokoić, nie złość się na niego, po prostu spokojnie zakończ kąpiel. Nic się nie stanie, jeżeli tym razem włoski nie zostaną umyte. Następnym razem zacznij od przyzwyczajenia dziecka do wody, zaproponuj mu jakąś zabawę, podaj gumową kaczuszkę i staraj się je rozweselić.

Podczas kąpieli maluszka bądź bardzo ostrożna i postępuj zgodnie z powyższymi zaleceniami.

Mycie głowy dziecka powinno być przyjemne i bezpieczne. Dziecko, które nie będzie czuło zagrożenia, spokojnie pozwoli na obmywanie główki wodą. Nastawienie rodzica jest prawie tak samo ważne jak dobry szampon.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze