Jak małe dzieci wykorzystują sensoryczne sygnały do podejmowania decyzji społecznych?

Z nowych badań z Centrum Monell wynika, że dzieci zaczynają używać informacji węchowych, które pomagają im kierować swoimi reakcjami na twarze wyrażąjące emocje w wieku około pięciu lat. Odkrycia pomagają zrozumieć to, jak dzieci integrują różne rodzaje informacji sensorycznej, aby kierować ich zachowaniami społecznymi.

"Chociaż możemy nie być tego świadomi, zapachy wpływają na to, jak dorośli przetwarzają emocjonalne i społeczne informacje, aby kierować swoimi decyzjami i zachowaniem. Nasze odkrycia wykazały, że począwszy od piątego roku życia, zapach wpływa również na decyzje emocjonalne dzieci" - powiedział neurolog poznawczy Valentina Parma, doktor nauk, jeden z autorów badania.

W badaniu, opublikowanym online przed drukiem w "Developmental Science", 140 dzieci w wieku od trzech do jedenastu lat zostało zaproszonych do wzięcia udziału w badaniach podczas wizyty w lokalnym muzeum.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Każde dziecko było narażone na jeden z trzech zapachów, róż, ryb lub mydła przez trzy sekundy. Zaraz potem dziecko widziało ekran przedstawiający fotografie dwóch twarzy, jednej szczęśliwej i drugiej zdegustowanej i zostało poproszone o wybranie jednego z nich. Na obu zdjęciach była ta sama osoba. Potem dzieci oceniały zapach.

Zapachy wpływają na podejmowane przez 5-latki decyzje związane z emocjami
Zapachy wpływają na podejmowane przez 5-latki decyzje związane z emocjami (Shutterstock)

Wyniki wykazały, że dzieci w wieku poniżej pięciu lat miały tendencję do wyboru szczęśliwej twarzy, niezależnie od związanego z nią zapachu lub jego oceny.

Jednakże, począwszy od piątego roku życia, rodzaj zapachu miał wpływ na decyzję dziecka o wyborze wyrazu twarzy.

Konkretnie, starsze dzieci opierały swoje wybory na podstawie tego, czy wizualne i zapachowe sygnały były emocjonalnie podobne. Na przykład, szczęśliwa twarz była częściej wybierana, gdy występowała w połączeniu z zapachem ocenianym jako przyjemny. Podobnie, ekspozycja na nieprzyjemny zapach ryb zwiększała prawdopodobieństwo wyboru twarzy z grymasem niesmaku.

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy...

zobacz galerię

"Teraz gdy wiemy, że dzieci w wieku pięć lat, wykorzystują zapachy do podejmowania decyzji opartych na emocjach, informacje te mogą zostać wykorzystane w placówkach oświatowych kierujących zachowaniem społecznym dzieci" - powiedział Parma.

Idąc dalej, naukowcy planują zbadać, czy ta sama ścieżka rozwojowa dotyczy dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jeśli tak, węch może stanowić użyteczne narzędzie w celu uzupełnienia możliwości leczenia zaburzeń społecznych i emocjonalnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Parma wypowiedziała się również na temat wartości przeprowadzonych badań w takim miejscu jak "The Please Touch Museum" w Filadelfii, w muzeum dla dzieci koncentrującym się na tworzeniu możliwości uczenia się poprzez zabawę.

"Na przeprowadzeniu badania poza laboratorium skorzystało muzeum, lokalna społeczność i naukowcy" - powiedziała Parma. ""The Please Touch Museum" było w stanie zapewnić dzieciom i rodzicom możliwość współpracy z naukowcami i zdobycia informacji o procesie badawczym.

Z kolei zespół badawczy ustalił, że mogliśmy przeprowadzić badanie poza warunkami laboratoryjnymi bez poświęcania standardów metodologicznych. Pozwoliło to nam zaangażować do badań i poddać testom setki dzieci w krótkim okresie. Było to zwycięstwo dla wszystkich zainteresowanych".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.