Przejdź na WP

Jak małe dzieci wykorzystują sensoryczne sygnały do podejmowania decyzji społecznych?

Z nowych badań z Centrum Monell wynika, że dzieci zaczynają używać informacji węchowych, które pomagają im kierować swoimi reakcjami na twarze wyrażąjące emocje w wieku około pięciu lat. Odkrycia pomagają zrozumieć to, jak dzieci integrują różne rodzaje informacji sensorycznej, aby kierować ich zachowaniami społecznymi.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

"Chociaż możemy nie być tego świadomi, zapachy wpływają na to, jak dorośli przetwarzają emocjonalne i społeczne informacje, aby kierować swoimi decyzjami i zachowaniem. Nasze odkrycia wykazały, że począwszy od piątego roku życia, zapach wpływa również na decyzje emocjonalne dzieci" - powiedział neurolog poznawczy Valentina Parma, doktor nauk, jeden z autorów badania.

W badaniu, opublikowanym online przed drukiem w "Developmental Science", 140 dzieci w wieku od trzech do jedenastu lat zostało zaproszonych do wzięcia udziału w badaniach podczas wizyty w lokalnym muzeum.

Każde dziecko było narażone na jeden z trzech zapachów, róż, ryb lub mydła przez trzy sekundy. Zaraz potem dziecko widziało ekran przedstawiający fotografie dwóch twarzy, jednej szczęśliwej i drugiej zdegustowanej i zostało poproszone o wybranie jednego z nich. Na obu zdjęciach była ta sama osoba. Potem dzieci oceniały zapach.

Zapachy wpływają na podejmowane przez 5-latki decyzje związane z emocjami
Zapachy wpływają na podejmowane przez 5-latki decyzje związane z emocjami (Shutterstock)

Wyniki wykazały, że dzieci w wieku poniżej pięciu lat miały tendencję do wyboru szczęśliwej twarzy, niezależnie od związanego z nią zapachu lub jego oceny.

Jednakże, począwszy od piątego roku życia, rodzaj zapachu miał wpływ na decyzję dziecka o wyborze wyrazu twarzy.

Konkretnie, starsze dzieci opierały swoje wybory na podstawie tego, czy wizualne i zapachowe sygnały były emocjonalnie podobne. Na przykład, szczęśliwa twarz była częściej wybierana, gdy występowała w połączeniu z zapachem ocenianym jako przyjemny. Podobnie, ekspozycja na nieprzyjemny zapach ryb zwiększała prawdopodobieństwo wyboru twarzy z grymasem niesmaku.

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy...

zobacz galerię

"Teraz gdy wiemy, że dzieci w wieku pięć lat, wykorzystują zapachy do podejmowania decyzji opartych na emocjach, informacje te mogą zostać wykorzystane w placówkach oświatowych kierujących zachowaniem społecznym dzieci" - powiedział Parma.

Idąc dalej, naukowcy planują zbadać, czy ta sama ścieżka rozwojowa dotyczy dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jeśli tak, węch może stanowić użyteczne narzędzie w celu uzupełnienia możliwości leczenia zaburzeń społecznych i emocjonalnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Parma wypowiedziała się również na temat wartości przeprowadzonych badań w takim miejscu jak "The Please Touch Museum" w Filadelfii, w muzeum dla dzieci koncentrującym się na tworzeniu możliwości uczenia się poprzez zabawę.

"Na przeprowadzeniu badania poza laboratorium skorzystało muzeum, lokalna społeczność i naukowcy" - powiedziała Parma. ""The Please Touch Museum" było w stanie zapewnić dzieciom i rodzicom możliwość współpracy z naukowcami i zdobycia informacji o procesie badawczym.

Z kolei zespół badawczy ustalił, że mogliśmy przeprowadzić badanie poza warunkami laboratoryjnymi bez poświęcania standardów metodologicznych. Pozwoliło to nam zaangażować do badań i poddać testom setki dzieci w krótkim okresie. Było to zwycięstwo dla wszystkich zainteresowanych".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.