Trwa ładowanie...

Jak leczyć COVID-19 u dzieci? Wytyczne Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
09.11.2020 16:45
Noworodki, niemowlęta i dzieci z otyłością szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19
Noworodki, niemowlęta i dzieci z otyłością szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 (123rf)

Dzieci z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19 i łagodnymi objawami powinny być leczone w domu. W najcięższych przypadkach wymagających hospitalizacji są stosowane remdesivir, tocilizumab i osocze ozdrowieńców. Polskie Towarzystwo Pediatryczne przedstawiło nowe wytyczne dotyczące leczenia małych pacjentów zakażonych koronawirusem.

spis treści

1. Zalecenia polskich pediatrów dotyczące leczenia dzieci z COVID-19

Obserwacje polskich pediatrów potwierdzają, że nawet 80-90 proc. dzieci przechodzi zakażenie koronawirusem łagodnie. Lekarze na podstawie dotychczasowych obserwacji zauważają, że na ciężki przebieg są narażone przede wszystkim noworodki i niemowlęta, dzieci z otyłością (zwłaszcza z BMI≥120 centyla lub≥30 kg/m2) oraz pacjenci cierpiący na choroby współistniejące.

Choroby współistniejące, które według PTP niekorzystnie wpływają na przebieg zakażenia koronawirusem:

  • wrodzone wady serca (z sinicą), kardiomiopatie
  • choroby metaboliczne,
  • choroby neurologiczne,
  • wady genetyczne np. dystrofie nerwowo-mięśniowe upośledzające oddychanie,
  • choroby nowotworowe,
  • przewlekłe choroby nerek,
  • mukowicydoza, dysplazja oskrzelowo-płucna, przewlekłe choroby dróg oddechowych (z obturacją),
  • niedobór odporności po przeszczepie narządowym,
  • cukrzyca źle kontrolowana.
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jak leczyć dzieci zakażone koronawirusem?

Wytyczne dla pediatrów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej opracowało 12 ekspertów, w tym m.in. krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii. Lekarze tłumaczą, że u małych pacjentów stosuje się leczenie objawowe, w zależności od dolegliwości dzieci. Nie ma jednego leku rekomendowanego dla wszystkich przypadków.

W przypadkach łagodnych i bezobjawowych najważniejsze jest zapewnienie dziecku właściwego nawodnienia. Rodzice powinni 4 razy w ciągu doby kontrolować temperaturę dziecka. Tacy pacjenci mogą być leczeni w domu na postawie zaleceń uzyskanych podczas teleporady. Najczęściej lekarze zlecają leczenie objawowe.

Wyjątek stanowią tu najmłodsi pacjenci. Pediatrzy przypominają, że dzieci poniżej 2. roku życia zawsze powinny być bezpośrednio zbadane przez lekarza w poradni, u takich dzieci nie wystarczy teleporada.

Lekarze z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego odradzają też stosowanie w łagodnych postaciach COVID-19 glikokortykosteroidów, czyli hormonów steroidowych. Ich zdaniem mogą one sprzyjać replikacji wirusa i spowodować, że choroba będzie miała cięższy przebieg. Jednak dzieci, które z powodu innych chorób na stałe przyjmują sterydy, nie powinny przerwać terapii.

2. Kiedy dziecko powinno być skierowane do szpitala?

Eksperci tłumaczą, że hospitalizacji wymagają przypadki ciężkie i krytyczne. Jako ciężki przebieg jest zdefiniowany stan, w którym u chorego pojawia się m.in. zwiększone zapotrzebowanie na tlen, bez konieczności wentylacji mechanicznej. A krytyczny - jeśli jest konieczność zastosowania wentylacji mechanicznej, u dzieci rozwija się posocznica, niewydolność wielonarządowa lub szybko pogarsza się ich stan kliniczny.

Czym są leczone dzieci w szpitalach?

W ciężkich przypadkach są stosowane antybiotyki. Jednym z rekomendowanych preparatów jest reż remdesivir. Można go zastosować u dzieci powyżej 12. roku życia, u młodszych wolno podać remdesirvir (Veklury) wyłącznie za zgodą Komisji Bioetycznej. Eksperci rekomendują, by preparat podawać dzieciom wymagającym tlenoterapii, jeśli saturacja spada poniżej 94 proc.

W przypadku, gdy dojdzie do burzy cytokinowej, istnieje możliwość zastosowania preparatu tocilizumab, leku, który tej pory podawano w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Jego zastosowanie wymaga zgody Komisji Bioetycznej.

Jedną z rekomendacji w ciężkich przypadkach jest też leczenie osoczem ozdrowieńców.

"Osocze ozdrowieńców należy rozważyć u dzieci wymagających hospitalizacji z powodu z COVID-19. U dzieci w ciężkim i krytycznym stanie należy się liczyć z brakiem skuteczności tego leczenia" - tłumaczą eksperci z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze