Koronawirus w Polsce. Ciężarna zakażona SARS-CoV-2 urodziła dziecko w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Jej stan był ciężki, pomogło osocze ozdrowieńców
Zakażona koronawirusem 31-letnia mieszkanka Jeleniej góry urodziła dziecko w 30. tygodniu ciąży. Chora na Covid-19 była w ciężkim stanie, który diametralnie poprawił się po podaniu kobiecie osocza ozdrowieńca.
1. Kędzierzyn-Koźle: Zakażona koronawirusem urodziła dziecko
Ciężarna zakażona koronawirusem trafiła do do szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu. Wcześniej została przyjęta w szpitalu w Wałbrzychu na oddział zakaźny, ale stan kobiety był na tyle poważny, że tamtejsi lekarze nie byli w stanie jej pomóc.
Lekarze z Kędzierzyna-Koźla podjęli decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. - Pacjentka została przyjęta o 19:09 do szpitala, a o godzinie 19:26 urodziła po cesarskim cięciu noworodka - mówił dla TVN24 dr Jacek Mazur, dyrektor ds. medycznych szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. To dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji pracowników szpitala nie doszło do tragedii, chociaż stan zarówno matki, jak i noworodka ważącego zaledwie 1550 gramów był ciężki.
Kobieta prosto z sali operacyjnej trafiła na oddział intensywnej terapii. Noworodek został przetransportowany do Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. 31-latka została poddana terapii osoczem ozdrowieńców. Już dwa dni po podaniu kobiecie osocza, jej stan diametralnie się poprawił. Lekarze twierdzą, że objawy COVID-19 ustąpiły a świeżo upieczona mama będzie mogła już w przyszłym tygodniu opuścić szpital. Oczywiście jeśli testy na koronawirusa wykażą wynik negatywny. Stan dziecka jest również dobry.
2. Leczenie koronawirusa osoczem ozdrowieńców
Terapia osoczem ozdrowieńców w celu leczenia koronawirusa polega na podaniu chorym na COVID-19 osocza osób, które przeszły chorobę koronawirusową, a ich organizm wytworzył przeciwciała mogące neutralizować i niszczyć komórki wirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu następuje zablokowanie namnażanie się wirusa w ciele chorych.
Lekarze potwierdzają skuteczność terapii zwłaszcza podczas zastosowania jej u chorych z najcięższym przebiegiem COVID-19.
- Osocze ozdrowieńców było od lat używane jako środek leczniczy, jako antidotum - do różnych zakażeń - mówił dla Wirtualnej Polski dr Paweł Grzesiowski, specjalista w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń. W dobie pandemii koronawirusa osocze będzie wykorzystywane do leczenia COVID-19. - Mamy pełne potwierdzenie, że to przynosi efekty - dodał ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl