Trwa ładowanie...

Jak długo karmić piersią?

Po trudnościach z przystawianiem dziecka do piersi szybciej, niż się spodziewaliśmy, pojawia się pytanie: jak długo powinniśmy karmić dziecko piersią? Kilka miesięcy? Rok? Jakie są zalety karmienia piersią i ile czasu warto karmić w ten sposób niemowlaka?

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
spis treści

1. Jakie korzyści daje dziecku mleko matki?

Karmienie piersią to naturalny i bardzo zdrowy sposób żywienia niemowląt. Dziecko wraz z mlekiem otrzymuje cenne przeciwciała, witaminy, minerały i substancje odżywcze. Dzięki temu rozwija się prawidłowo i rzadziej cierpi z powodu kolek czy innych dolegliwości żołądkowych. Naturalny pokarm jest bowiem łatwiej trawiony przez dziecko i niemowlę może uniknąć problemów z układem trawienia.

Karmienie piersią jest bardzo zdrowe dla mamy jak i dla dziecka
Karmienie piersią jest bardzo zdrowe dla mamy jak i dla dziecka (123RF)

2. Problemy z laktacją

Kryzys laktacyjny może się pojawić około 3 i 6 tygodnia, a także około 3 i 6miesiąca. Niektóre kobiety właśnie wtedy zaprzestają karmienia piersią. W przypadku kłopotów z laktacją warto jednak skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub położnej. Może się bowiem okazać, że kryzys zostanie szybko zażegnany, a dziecko będzie mogło czerpać, co najlepsze z pełnowartościowego mleka mamy.

8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię

Podczas problemów z karmieniem warto stosować się do kilku zaleceń:

• karmić dziecko na żądanie – łatwiej nauczyć niemowlę prawidłowego ssania, gdy rzeczywiście czuje ono głód;

• ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze smoczka – szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka;

• nie należy się zniechęcać.

3. Jak długo karmić niemowlę piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmienie piersią trwało przynajmniej 6 miesięcy. Warto wówczas zacząć wprowadzać inne pokarmy. Należy jednak robić to stopniowo, czyli na początek jedno karmienie piersią zastąpić, na przykład, zupką z marchewki.

Musisz to wiedzieć

To, jak długo będziemy karmić piersią, zależy jednak tylko i wyłącznie od nas i dziecka. Niekiedy dziecko samo rezygnuje z przyjmowania mleka matki. Inne z kolei chętnie po nie sięgają nawet do 2. lub 3. urodzin. Z czasem jednak należy uzupełniać dietę dziecka pełnowartościowymi daniami, które zawierają niezbędne witaminy i substancje odżywcze. Przepisy na dania dla niemowląt są bardzo różnorodne, ale dość proste do wykonania. Ważne, aby wykorzystywać sprawdzone składniki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.