Jak długo karmić piersią?
Po trudnościach z przystawianiem dziecka do piersi szybciej, niż się spodziewaliśmy, pojawia się pytanie: jak długo powinniśmy karmić dziecko piersią? Kilka miesięcy? Rok? Jakie są zalety karmienia piersią i ile czasu warto karmić w ten sposób niemowlaka?
1. Jakie korzyści daje dziecku mleko matki?
Karmienie piersią to naturalny i bardzo zdrowy sposób żywienia niemowląt. Dziecko wraz z mlekiem otrzymuje cenne przeciwciała, witaminy, minerały i substancje odżywcze. Dzięki temu rozwija się prawidłowo i rzadziej cierpi z powodu kolek czy innych dolegliwości żołądkowych. Naturalny pokarm jest bowiem łatwiej trawiony przez dziecko i niemowlę może uniknąć problemów z układem trawienia.
2. Problemy z laktacją
Kryzys laktacyjny może się pojawić około 3 i 6 tygodnia, a także około 3 i 6miesiąca. Niektóre kobiety właśnie wtedy zaprzestają karmienia piersią. W przypadku kłopotów z laktacją warto jednak skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub położnej. Może się bowiem okazać, że kryzys zostanie szybko zażegnany, a dziecko będzie mogło czerpać, co najlepsze z pełnowartościowego mleka mamy.
Podczas problemów z karmieniem warto stosować się do kilku zaleceń:
• karmić dziecko na żądanie – łatwiej nauczyć niemowlę prawidłowego ssania, gdy rzeczywiście czuje ono głód;
• ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze smoczka – szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka;
• nie należy się zniechęcać.
3. Jak długo karmić niemowlę piersią?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmienie piersią trwało przynajmniej 6 miesięcy. Warto wówczas zacząć wprowadzać inne pokarmy. Należy jednak robić to stopniowo, czyli na początek jedno karmienie piersią zastąpić, na przykład, zupką z marchewki.
Musisz to wiedzieć
- Karmienie piersią przynosi korzyści mamie i dziecku
- Suplementy na zdrowe włosy, które możesz stosować, karmiąc piersią
- Karmienie piersią w nocy
To, jak długo będziemy karmić piersią, zależy jednak tylko i wyłącznie od nas i dziecka. Niekiedy dziecko samo rezygnuje z przyjmowania mleka matki. Inne z kolei chętnie po nie sięgają nawet do 2. lub 3. urodzin. Z czasem jednak należy uzupełniać dietę dziecka pełnowartościowymi daniami, które zawierają niezbędne witaminy i substancje odżywcze. Przepisy na dania dla niemowląt są bardzo różnorodne, ale dość proste do wykonania. Ważne, aby wykorzystywać sprawdzone składniki.