Trwa ładowanie...

Jak długo karmić piersią?

Avatar placeholder
28.06.2019 08:12
Jak długo karmić piersią?
Jak długo karmić piersią? (123rf)

Po trudnościach z przystawianiem dziecka do piersi szybciej, niż się spodziewaliśmy, pojawia się pytanie: jak długo powinniśmy karmić dziecko piersią? Kilka miesięcy? Rok? Jakie są zalety karmienia piersią i ile czasu warto karmić w ten sposób niemowlaka?

spis treści

1. Jakie korzyści daje dziecku mleko matki?

Karmienie piersią to naturalny i bardzo zdrowy sposób żywienia niemowląt. Dziecko wraz z mlekiem otrzymuje cenne przeciwciała, witaminy, minerały i substancje odżywcze. Dzięki temu rozwija się prawidłowo i rzadziej cierpi z powodu kolek czy innych dolegliwości żołądkowych. Naturalny pokarm jest bowiem łatwiej trawiony przez dziecko i niemowlę może uniknąć problemów z układem trawienia.

Karmienie piersią jest bardzo zdrowe dla mamy jak i dla dziecka
Karmienie piersią jest bardzo zdrowe dla mamy jak i dla dziecka (123RF)

2. Problemy z laktacją

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Kryzys laktacyjny może się pojawić około 3 i 6 tygodnia, a także około 3 i 6miesiąca. Niektóre kobiety właśnie wtedy zaprzestają karmienia piersią. W przypadku kłopotów z laktacją warto jednak skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub położnej. Może się bowiem okazać, że kryzys zostanie szybko zażegnany, a dziecko będzie mogło czerpać, co najlepsze z pełnowartościowego mleka mamy.

8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię

Podczas problemów z karmieniem warto stosować się do kilku zaleceń:

• karmić dziecko na żądanie – łatwiej nauczyć niemowlę prawidłowego ssania, gdy rzeczywiście czuje ono głód;

• ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze smoczka – szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka;

• nie należy się zniechęcać.

3. Jak długo karmić niemowlę piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmienie piersią trwało przynajmniej 6 miesięcy. Warto wówczas zacząć wprowadzać inne pokarmy. Należy jednak robić to stopniowo, czyli na początek jedno karmienie piersią zastąpić, na przykład, zupką z marchewki.

Musisz to wiedzieć

To, jak długo będziemy karmić piersią, zależy jednak tylko i wyłącznie od nas i dziecka. Niekiedy dziecko samo rezygnuje z przyjmowania mleka matki. Inne z kolei chętnie po nie sięgają nawet do 2. lub 3. urodzin. Z czasem jednak należy uzupełniać dietę dziecka pełnowartościowymi daniami, które zawierają niezbędne witaminy i substancje odżywcze. Przepisy na dania dla niemowląt są bardzo różnorodne, ale dość proste do wykonania. Ważne, aby wykorzystywać sprawdzone składniki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze