Jak często wymieniać deskę do krojenia? Eksperci nie mają wątpliwości
Jak często należy wymieniać deskę do krojenia? Warto poznać odpowiedź na to pytanie, ponieważ powierzchnia, na której kroimy jedzenie, może wpływać na stan naszego zdrowia. Naukowcy zbadali, które deski są najbardziej szkodliwe.
1. Czym jest mikroplastik?
Większość z nas używa plastiku codziennie. Pakujemy w niego żywność i kosmetyki, pijemy wodę z plastikowych butelek i sięgamy po produkty w jednorazowych opakowaniach.
Mikroplastikiem określamy drobiny tworzyw sztucznych (syntetycznych polimerów), których wymiary nie przekraczają 5 mm.
Mikroplastik trafia do naszego ciała m.in. poprzez żywność, ale pojawić się w nim może także za sprawą odzieży. Może przenikać do ważnych narządów, zwiększając ryzyko wielu zaburzeń (w tym neurologicznych), a nawet nowotworów. Jak się chronić?
Zmiana niektórych nawyków w stylu życia może pomóc zmniejszyć ilość spożywanego mikroplastiku. Są to kroki, które przyniosą korzyści nie tylko środowisku, ale także zdrowiu. Najlepszym sposobem jest świadome korzystanie z produktów dostępnych na rynku i unikanie niektórych z nich.
Jedno z zagrożeń czai się w kuchni. Mowa o desce do krojenia. Jeśli używamy tych plastikowych lub drewnianych należy pamiętać o ich regularnej wymianie.
2. Jak często wymieniać deskę do krojenia?
Specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (ACS) zbadali, co dzieje się z jedzeniem przygotowywanym na desce z plastiku lub drewna. Okazuje się, że siekanie warzyw czy owoców na obu powierzchniach może być niebezpieczne. Powód?
Uczeni obliczyli, że podczas krojenia rocznie można wyprodukować 14-71 mln mikroplastików polietylenowych i 79 mln mikroplastików polipropylenowych. Szacunki te nie brały pod uwagę drewnianych desek, które również są źródłem mikroplastiku, a zużywają się szybciej niż deski z tworzyw sztucznych.
Naukowcy wykazali, że mikrocząsteczki uwalniane podczas siekania warzyw nie wydają się znacząco zmieniać żywotności komórek myszy w testach laboratoryjnych.
Jednak, aby zmniejszyć potencjalne zanieczyszczenie żywności mikroplastikiem, należy wymieniać plastikową deskę co najmniej raz w roku.
Pamiętajmy również, że najbardziej higieniczne są deski wykonane ze szkła. Są odporne na częste mycie, nie ścierają się i nie zmieniają koloru pod wpływem pożywienia.
Rodzice powinni wiedzieć również o tym, że deskę do krojenia należy regularnie czyścić i dezynfekować. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że te niepozorne przedmioty mogą być siedliskiem bakterii i grzybów. Resztki pozostawione w szczelinach to zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla naszych pociech.
Deski drewnianej nie należy namaczać lub myć w zmywarce. Może ulec wtedy odbarwieniu, a nawet popękać. Przy czyszczeniu najlepiej sprawdzają się środki, które na pewno każdy z nas ma w kuchni. Wystarczą cytryna i płyn do mycia naczyń. Po czyszczeniu deskę należy wytrzeć do sucha.
Przy myciu plastikowej deski niezawodne okażą się: soda oczyszczona i woda utleniona. Przynajmniej raz w tygodniu deskę należy przemyć wodą utlenioną, a następnie na około 15 minut zasypać sodą. Na koniec przemywamy deskę ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl