Dlaczego deski do krojenia mają niewielki otwór? Zaskakujące rozwiązanie
Niektóre przedmioty towarzyszą nam, odkąd możemy tylko sięgnąć pamięcią, a mimo to nie zdajemy sobie sprawy z niektórych ich funkcjonalności. I choć deska do krojenia wydaje się na tyle prostym przedmiotem, że niemożliwe jest, by skrywała w sobie jakąś tajemnicę, to niewiele osób wie, dlaczego niektóre deski mają niewielki otwór.
1. Deska do krojenia
Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z całego zamieszania. W polskiej tradycji kulinarnej deski bowiem powstawały z dużego kawałka drewna, który miał specjalnie przygotowaną rączkę. Dzisiaj jednak większość desek używanych w polskich domach to wyroby chińskie, które są wykonane z różnych tworzyw sztucznych, rzadziej z drewna.
Wiele z nich ma jednak cechę wspólną – szeroki otwór przy krótszym boku deski. Niektórym mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest prosta. Dzięki dziurze deska nie musi zabierać miejsca w szafkach, może sobie wisieć nad zlewem lub kuchenką.
Zobacz także Funkcjonalna kuchnia, gdy w domu są dzieci
2. Dlaczego deska do krojenia ma dziurę?
Należy oczywiście przyznać rację każdemu, kto w taki sposób optymalizuje użycie przestrzeni kuchennej. Niemniej nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nie wykorzystuje w pełni potencjału prostego narzędzia. Każdy, kto próbował przygotować jakąkolwiek sałatkę, która składała się z drobnopokrojonych warzyw wie, że przerzucenie ich z deski do miski może skończyć się rozsypaniem części kawałków dookoła.
I właśnie po to jest niewielki otwór w desce. Wystarczy oprzeć kawałek drewna o brzegi miski, by otwór prowadził do jej wnętrza. Po pokrojeniu warzyw (na przykład w kostkę) jednym zręcznym ruchem można przenieść je do miski. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko trafi tam, gdzie powinno.
Znałeś to zastosowanie?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl