Trwa ładowanie...

Dlaczego deski do krojenia mają niewielki otwór? Zaskakujące rozwiązanie

Niektóre przedmioty towarzyszą nam, odkąd możemy tylko sięgnąć pamięcią, a mimo to nie zdajemy sobie sprawy z niektórych ich funkcjonalności. I choć deska do krojenia wydaje się na tyle prostym przedmiotem, że niemożliwe jest, by skrywała w sobie jakąś tajemnicę, to niewiele osób wie, dlaczego niektóre deski mają niewielki otwór.

Zobacz film: "Kuchenne triki na udane wypieki"
spis treści

1. Deska do krojenia

Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z całego zamieszania. W polskiej tradycji kulinarnej deski bowiem powstawały z dużego kawałka drewna, który miał specjalnie przygotowaną rączkę. Dzisiaj jednak większość desek używanych w polskich domach to wyroby chińskie, które są wykonane z różnych tworzyw sztucznych, rzadziej z drewna.

Wiele z nich ma jednak cechę wspólną – szeroki otwór przy krótszym boku deski. Niektórym mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest prosta. Dzięki dziurze deska nie musi zabierać miejsca w szafkach, może sobie wisieć nad zlewem lub kuchenką.

Zobacz także Funkcjonalna kuchnia, gdy w domu są dzieci

2. Dlaczego deska do krojenia ma dziurę?

Należy oczywiście przyznać rację każdemu, kto w taki sposób optymalizuje użycie przestrzeni kuchennej. Niemniej nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nie wykorzystuje w pełni potencjału prostego narzędzia. Każdy, kto próbował przygotować jakąkolwiek sałatkę, która składała się z drobnopokrojonych warzyw wie, że przerzucenie ich z deski do miski może skończyć się rozsypaniem części kawałków dookoła.

(Youtube)
(Youtube)

I właśnie po to jest niewielki otwór w desce. Wystarczy oprzeć kawałek drewna o brzegi miski, by otwór prowadził do jej wnętrza. Po pokrojeniu warzyw (na przykład w kostkę) jednym zręcznym ruchem można przenieść je do miski. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko trafi tam, gdzie powinno.

Znałeś to zastosowanie?

(Youtube)
(Youtube)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza