Jak często kąpać noworodka?
Młodzi rodzice troszczą się o swojego malucha jak tylko potrafią. Niektóre czynności związane z opieką nad dzieckiem mogą się wydawać nieco skomplikowane lub trudne. Jest to przede wszystkim pierwsze karmienie, przewijanie czy też kąpanie. Odpowiedzialny opiekun stara się jednak zdobyć odpowiednią wiedzę w tym temacie i poszukuje wartościowych wskazówek. Jeżeli jesteś więc świeżo upieczonym rodzicem, to warto, abyś poznał lub poznała odpowiedzi na podstawowe pytania: jak często kąpać noworodka i jakich produktów używać podczas mycia malucha?
1. Kąpiel malucha – co musisz o niej wiedzieć?
To, co odróżnia kąpiel noworodka od starszego dziecka, to przede wszystkim uwaga, jaką musimy poświęcić synowi lub córce. Przez najbliższe kilka lat musimy kontrolować malucha, aby kontakt z wodą był bezpieczny. Przy kilkuletnim dziecku jest to jednak nieco prostsze, natomiast pierwsze kąpiele nierzadko wymagają obecności nawet obojga rodziców lub pomocy dodatkowej osoby.
Najlepiej zakupić niewielką wanienkę, w której komfortowo ułożymy noworodka. Wody powinno być mało – dobrze aby sięgała najwyżej do połowy ciała. Dodawane do wody produkty muszą posiadać odpowiednie atesty, które gwarantują, że kosmetyk może być używany od pierwszego dnia życia. Ale jak często kąpać noworodka, aby było to dla niego bezpieczne i zdrowe?
2. Jak często kąpać noworodka w pierwszych miesiącach?
Dość często się zdarza, że pierwsza kąpiel niemowlaka ma miejsce w szpitalu. Jeżeli jest to poród w domu, to i tak obowiązek ten przypada zazwyczaj położnej, która pokazuje, jak prawidłowo myć malucha. Rodzice początkowo są często przerażeni tym, że mogą sprawić przykrość swojemu dziecku, jeżeli nie będą odpowiednio uważać. Nie należy jednak zbytnio panikować, ponieważ pociecha może płakać podczas pierwszych kąpieli – jest to coś nowego, do czego musi się przyzwyczaić.
Podczas pierwszej kąpieli noworodka musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią temperaturę wody (około 35-37°C) oraz pomieszczenia (około 25°C). Ważne, aby w zanadrzu mieć przygotowany odpowiedni ręcznik (najlepiej z doszytym kapturkiem), czystą pieluszkę i ubranka - po kąpieli maluszka trzeba jak najszybciej osuszyć i ubrać, aby się nie przeziębił. Należy unikać także przenoszenia dziecka w trakcie kąpieli do innego pomieszczenia.
Aby jednak oszczędzić tego stresu, najlepiej myć noworodka co kilka dni. W pierwszym miesiącu życia jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ stopniowo przyzwyczajamy dziecko do tego procesu, a dodatkowo nie podrażniamy jego delikatnej i wrażliwej skóry.