Izabela Leszczyna: Musimy zapewnić więcej pieniędzy "na pierwszą linię frontu"
O tym, że w szkołach brakuje psychologów, a wśród dzieci i młodzieży wzrasta liczba prób samobójczych, mówi się od dawna. - Trzeba zadbać o lepsze finansowanie psychiatrii dziecięcej na pierwszych poziomach referencyjnych - mówi Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, pytana o to, na co przeznaczone zostanie 3 mld zł, które początkowo miały być dofinansowaniem dla mediów publicznych.
1. Leszczyna o wsparciu psychicznym dzieci
Pod koniec 2023 roku premier Donald Tusk zdecydował o przygotowaniu nowej ustawy okołobudżetowej, w której 3 mld złotych, pierwotnie przewidziane dla publicznego radia i telewizji, ostatecznie przekierowano na dofinansowanie m.in. onkologii i psychiatrii dziecięcej.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana w rozmowie z Wirtualną Polską, na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze, odpowiedziała, że nie aspiruje do bycia ekspertem medycznym i chce podjąć decyzję na podstawie wskazań i rekomendacji specjalistów, w tym konsultantów krajowych, z którymi już rozpoczęła spotkania w tej sprawie.
- To, co już dostrzegam, to fakt, że trzeba zadbać o lepsze finansowanie psychiatrii dziecięcej na pierwszych poziomach referencyjnych, by jak najmniej dzieci trafiało na oddziały zamknięte całodobowe. Ogromna w tym rola szkoły, poradni psychologiczno-pedagogicznych, psychiatrów środowiskowych. Musimy zapewnić więcej pieniędzy "na pierwszą linię frontu", bardzo ważne jest zaopiekowanie się dziećmi i młodzieżą w ich codziennym, naturalnym środowisku - zaznaczyła.
- Nie oznacza to, że nie będzie wsparcia dla oddziałów całodobowych, ale sprawdza się tu truizm, że najlepiej jest zapobiegać, a dopiero gdy trzeba - leczyć. Dla oddziałów całodobowych przeznaczymy w tym roku środki na inwestycje, bo gdy dzieci już tam trafią, muszą mieć jak najlepsze warunki - dodała.
2. Przerażające liczby
"Pierwsza linia frontu", o jakiej mówiła ministra, to między innymi opieka psychologa w szkole, a ostatnie dane z nią związane nie napawają optymizmem: jak wynika z raportu Fundacji GrowSPACE na jeden etat psychologa przypada w Polsce średnio 785 uczniów. Przed początkiem roku szkolnego 2023/24 w 450 gminach w ogóle nie było obsadzonego stanowiska psychologa szkolnego.
Jednocześnie według raportu Fundacji dotyczącego kryzysów suicydalnych dzieci i młodzieży w 2023 roku 2139 osób do 18. roku życia targnęła się na swoje życie, a 146 tych prób samobójczych zakończyło się śmiercią. To więcej niż rok wcześniej: w 2022 roku w tej samej grupie wiekowej zarejestrowano 2031 prób samobójczych, z czego 150 dzieci nie przeżyło.
To dane oficjalne, pochodzące z 17 wniosków o dostęp do informacji publicznej skierowanych przez Grow SPACE do komend wojewódzkich policji. Nie każda próba samobójcza jest jednak rejestrowana. Przypuszczalnie więc było ich znacznie więcej.
O podjęciu działań prewencyjnych w szkołach, które zmniejszą liczbę prób samobójczych, 30 stycznia rozmawiała z przedstawicielami Fundacji GrowSPACE ministra edukacji Barbara Nowacka wraz z wiceministrą pełnomocniczką MEN ds. zdrowia psychicznego uczniów Pauliną Piechną-Więckiewicz oraz wiceministrą Izabelą Ziętką.
- Zdrowie psychiczne uczniów to obszar, który dla nas jako ministerstwa jest priorytetowy - podkreśliła wówczas ministra Nowacka.
- Musimy wypracować najlepsze rozwiązania, by skutecznie pomagać uczniom w ich problemach - zapowiedziała Piechna-Więckiewicz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl