Trwa ładowanie...

Choroby psychiczne u dzieci. Tych objawów lepiej nie lekceważyć

Avatar placeholder
23.01.2022 01:55
Objawy choroby u dzieci mogą być inne niż u dorosłych
Objawy choroby u dzieci mogą być inne niż u dorosłych (Unsplash)

Dane są zatrważające. Według raportu Digital Health Reporter jedno dziecko na osiem będzie cierpiało na zaburzenia psychiczne. U niektórych z nich rozwiną się one jeszcze przed ukończeniem trzeciego roku życia. Lekarze apelują, by nie lekceważyć pierwszych symptomów.

spis treści

1. Jak zauważyć pierwsze objawy choroby psychicznej u dziecka?

Niemal 25 proc. dzieci będzie przechodziło jakąś formę choroby powiązanej z depresją zanim ukończy dziewiętnaście lat. Rodzice często nie zauważają pierwszych objawów, lub je lekceważą. Często łatwo można przegapić coś, co w przyszłości może rozwinąć się w niebezpieczną chorobę.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na nastrój dziecka. Każdy może mieć gorszy dzień, czy nawet gorszy okres. Jeśli jednak złe myśli nie opuszczają dziecka i nie potrafi się cieszyć z takich okazji jak święta, czy urodziny może należy udać się do specjalisty lub porozmawiać z dzieckiem. Szczególnie ważne jest to w kontekście utraty radości z wykonywania rzeczy, które dziecko kiedyś lubiło robić.

Zobacz film: "6 nietypowych produktów, które niszczą IQ"

Ważnym barometrem zdrowia psychicznego dzieci jest również ich fizjologia. Jeśli dziecko czuje się zmęczone przez cały czas, może to oznaczać niedobór magnezu, ale może być również jednym z pierwszych objawów depresji. W łóżku dziecko czuje się bezpiecznie i nie musi się konfrontować z rzeczywistością.

Kolejnym aspektem, który powinien zwrócić naszą uwagę są nieprawidłowości w odżywianiu. Tutaj warto zwrócić uwagę na skrajności. Rodzice powinni zareagować zarówno w przypadku niechęci do jedzenia i znacznej utraty wagi, jak również w przypadku, kiedy dziecko je nieregularnie lub spożywa nieodpowiednie ilości. W psychologii występuje bowiem pojęcie "zajadania strachu".

Wiele problemów mogą również wychwycić przyjaciele i otoczenie dziecka. Problemy z koncentracją, czy niska samoocena to objawy, które znacznie łatwiej zaobserwować, kiedy dziecko jest w grupie (w szkole, na treningu) dlatego rodzice powinni często rozmawiać z nauczycielami i innymi osobami, które przebywają z dzieckiem poza domem.

A najważniejsze, by nigdy nie lekceważyć myśli samobójczych. Zwłaszcza jeśli są artykułowane przez dziecko. Brytyjska organizacja przywołuje dramatyczne dane. Co 90 minut ktoś na Wyspach Brytyjskich popełnia samobójstwo.

Jest to najczęstsza przyczyna śmierci osób poniżej 35. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze