Trwa ładowanie...

Wstrząsający raport dotyczący dzieci i młodzieży. MEN zapowiada priorytetowe działania

Avatar placeholder
Maja Leśniewska 31.01.2024 13:02
Coraz więcej nastolatków chce popełnić samobójstwo. MEN reaguje na wstrząsające dane
Coraz więcej nastolatków chce popełnić samobójstwo. MEN reaguje na wstrząsające dane (East News / GrowSpace)

O ponad sto w porównaniu do ubiegłego roku zwiększyła się liczba prób samobójczych, do których doszło w 2023 roku wśród dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Ministra edukacji Barbara Nowacka wraz z wiceministrą Pauliną Piechną-Więckiewicz i Izabelą Zietką spotkały się z przedstawicielami Fundacji Grow SPACE, która przygotowała raport.

spis treści

1. 2139 prób samobójczych

Fundacja Grow SPACE opublikowała raport dotyczący kryzysów suicydalnych dzieci i młodzieży w 2023 roku. Wynika z niego, że w minionym roku wśród osób do 18. roku życia doszło do 2139 prób samobójczych, z czego aż 146 z nich zakończyło się śmiercią. Dla porównania: w 2022 roku w tej samej grupie wiekowej zarejestrowano 2031 prób samobójczych, z czego 150 dzieci nie przeżyło.

To jednak tylko oficjalne dane pochodzące z 17 wniosków o dostęp do informacji publicznej skierowanych przez Grow SPACE do Komend Wojewódzkich Policji. Nie każda próba samobójcza jest rejestrowana, można więc przypuszczać, że było ich znacznie więcej.

Zobacz film: "Dzieci są przeładowane nauką. Co na to Dariusz Piontkowski?"

We wtorek 30 stycznia ministra edukacji Barbara Nowacka spotkała się z przedstawicielami Fundacji, by omówić raport oraz podjęcie działań prewencyjnych w szkołach, które zmniejszą liczbę prób samobójczych.

- Zdrowie psychiczne uczniów to obszar, który dla nas jako ministerstwa jest priorytetowy - podkreśliła w czasie spotkania ministra Nowacka.

W spotkaniu uczestniczyły także wiceministra pełnomocniczka MEN ds. zdrowia psychicznego uczniów Paulina Piechna-Więckiewicz oraz wiceministra Izabela Ziętka. Dyskutowano m.in. o dostępności psychologów w szkołach, liczbie zatrudnionych specjalistów czy przygotowaniu szkół do kryzysu psychicznego uczniów.

- Musimy wypracować najlepsze rozwiązania, by skutecznie pomagać uczniom w ich problemach - zapowiedziała Piechna-Więckiewicz.

- Będziemy dążyć do tego, by wyposażyć nauczycieli w wiedzę, która umożliwi im rozpoznanie problemów i potrzeb uczniów w kryzysie - mówiła wiceminister Ziętka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze