Inteligentny dom - jak to działa?
Inteligentny dom to nic innego, jak wysoko zaawansowany technicznie budynek posiadający system czujników i detektorów oraz zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami, jakimi dany budynek dysponuje. Elementy systemu przesyłają informacje, dzięki którym budynek reaguje na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz. Oznacza to, że gdy jeden system odnotowuje zmianę stanu, to natychmiast są o tym informowane pozostałe systemy i uwzględniają to w swojej pracy.
Niesie to za sobą szereg zalet. Mianowicie zwiększa się funkcjonalność domu, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Ponadto zmniejszają się koszta eksploatacji oraz emisja zanieczyszczeń. Nie powinien mieć negatywnego wpływu na znajdujących się w nim ludzi.
1. Inteligentny dom – zastosowanie
System zarządzania budynkiem można stosować w firmach, instytucjach, budynkach biurowych i przemysłowych. Wspomniany system integruje, monitoruje, kontroluje i raportuje pracę takich elementów, jak system alarmowy i monitoring, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, system przeciwpożarowy, system pogodowy, ogrzewanie pomieszczeń, system sterowania oddymianiem, system kontroli dostępu, sterowanie wentylacją, klimatyzacją i filtracją, urządzenia audio-video, symulacja obecności, sieć teleinformatyczna, system zarządzania produkcją i magazynowaniem energii odnawialnej.
Najważniejszym elementem systemu jest jednostka centralna (np. komputer), która połączona jest z różnymi czujnikami wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jest kompatybilna także z urządzeniami domowymi, typu piec CO, grzejniki, wentylatory, źródła światła, żaluzje, siłowniki przyokienne. Tak stworzona sieć przewodów nazwana została magistralą komunikacyjną. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia sterowanie inteligentnym domem na odległość za pomocą internetu lub telefonu komórkowego.
Odpowiednio zintegrowane instalacje oraz zaprogramowane parametry umożliwiają różnorodne wykorzystanie współpracujących ze sobą czujników i sterowników. Zależy to od pomysłowości mieszkańców inteligentnego domu. Poszczególne czujniki mogą być połączone z wieloma podsystemami i realizować różne zadania.
Najbardziej popularnymi podsystemami inteligentnego domu są:
- podsystem pogodowy – dokonuje pomiarów parametrów pogody, powiązane są z nim siłowniki otwierające i zamykające okna. Chroni inteligentny budynek przed zalaniem w trakcie deszczu oraz przed włamaniem. Podczas silnego wiatru bądź wichur okna są zamykane a żaluzje opuszczane. Zainstalowane czujniki mogą także stosowanie do temperatury uchylać okna. Podsystem pogodowy powiązany jest także ze sterowaniem ogrzewania i dostosowuje temperaturę grzejników do aury na zewnątrz. Ponadto, istnieje możliwość dostosowania oświetlenia adekwatnie do pogody na zewnątrz, np. w pochmurny dzień system inteligentnego domu włącza światło w tych pomieszczeniach, w których przebywają domownicy. Jednostka centralna czuwa nad pracą systemu.
- podsystem sterowania ogrzewaniem i wentylacją – system reaguje na zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę w danym pomieszczeniu, zmniejsza lub zwiększa ją tylko i wyłącznie w danym pokoju. Dokona jednak tego tylko wtedy, gdy wykryje ruch. Oznacza to, że podczas nieobecności domowników nie zwiększy, ani zmniejszy temperatury.
- podsystem sterowania oświetleniem oraz Podsystem personalizacji – pierwszy z nich skutkuje automatycznym włączaniem światła, kiedy ktoś wchodzi z inteligentnego domu. Drugi natomiast może włączyć muzykę, radio, telewizję w określonym przez daną osobę miejscu. Każdy z domowników może określić swoje warunki, jakie chce uzyskać w danym pomieszczeniu, np. przygaszone światło czy opuszczone żaluzje.
- podsystem symulacji obecności domowników – możliwości, jakie daje inteligenty dom zapobiegają także włamaniom i kradzieżom. Pozwalają włączać i wyłączać oświetlenie w konkretnych pomieszczeniach oraz odtwarzać muzykę. System zapamiętuje wymagania domowników i na ich podstawie symuluje ich obecność.
- podsystem przeciwpożarowy – chroni budynek i mieszkańców na wypadek pożaru. Składa się z sieci czujników dymu i temperatury oraz z bezpośredniej sieci przeciwpożarowej – spryskiwaczy. Działanie systemu polega na wczesnym wykryciu miejsca powstania pożaru, uruchomieniu urządzeń gaśniczych oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się ognia na inne pomieszczenia. System przeciwpożarowy składa się z dwóch części: detekcyjnej – centrala pożarowa oraz sterującej – wyspecjalizowane systemy i centrale zewnętrzne. Ponadto, w inteligentnym domu zostają uruchomione komunikaty słowne (SMS, mail) o zdarzeniu, informują one także o sposobie ewakuacji. Rolety i żaluzje zostają podniesione, a gaz odcięty.
- Podsystem monitoringu i alarmu – składa się on z czujników ruchu, które reagują na stłuczenie szyby w oknie, wyłamanie zamka oraz przekroczenie przez włamywacza wyznaczonej linii. Kiedy system odnotuje niepożądane działania włącza syreny alarmowe i automatycznie informuje policję lub firmę ochroniarską. Z kolei, ukryte kamery rejestrują zdarzenia.
2. Inteligentny dom – wybór systemu
Obecnie mamy dostępnych wiele systemów i oprogramowań obsługujących inteligentny dom. Do najpopularniejszych należą:
EIB (European Instalation Bus) – powstał w pierwszej połowie lat 90. i dalej jest rozwijany. Współpracuje z systemem alarmowym, grzewczym, klimatyzacyjnym, elektrycznym, z czujnikami gazu, dymu, ruchu i zalania.
LCN (Local Control Network) – działanie systemu polega na standardowym okablowaniu stosowanym w instalacjach elektrycznych, urządzenia potrzebują zasilania prądem 230 V. Użycie kabli sieci elektrycznej umożliwia etapowe dodawanie poszczególnych systemów inteligentnego domu. System w pełni kontroluje oświetlenie, rolety, żaluzje i ogrzewanie. Współpracuje także z systemem alarmowym i przeciwpożarowym.
* LUXOR – system umożliwia symulowanie obecności ludzi w budynku, centralne wyłączanie urządzeń elektrycznych przy opuszczaniu budynku, oraz włączanie oświetlenia w całym budynku jednym przyciskiem, sterowanie natężeniem oświetlenia.
Przeczytaj także
3. Inteligentny dom – zalety
Powiązane ze sobą systemy inteligentnego domu doskonale sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych. Podczas pożaru czujka przeciwpożarowa wysyła odpowiednią informację do systemu klimatyzacji i wentylacji, wloty powietrza są zamykane i w ten sposób zmniejszana jest ilość tlenu w pobliżu ognia. Ponadto, ustawienie rolet w odpowiednich pozycjach utrudni napływ powietrza i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia.
Inteligentny dom to nie tylko bezpieczeństwo, ale także oszczędność. Dzięki zaprogramowanym w nim instalacjom można znacznie obniżyć koszty eksploatacji domu, a elektroniczne sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem jest skuteczniejsze niż ręczne ustawianie.
Inteligentny dom to również komfort. Bez żadnych konsekwencji można zapomnieć zgasić światło lub wyłączyć urządzenie elektryczne. Nie musimy się także obawiać o zamykanie okien i opuszczanie rolet, a nawet podlewanie ogrodu.