Trwa ładowanie...

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na klimatyzację w domu?

Avatar placeholder
09.05.2019 10:07
Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na klimatyzację w domu?
Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na klimatyzację w domu? (123rf)

Gdy przychodzi lato wraz z temperaturami ponad 30°C, ciężko nam wytrzymać nawet w domu, nie mówiąc już o wykonywaniu jakiejkolwiek pracy, a nawet prostej czynności. Nie dziwi więc nas to, że co raz częściej widzimy u sąsiada czy znajomego zamontowaną klimatyzację. Szczególnie, że obecnie koszt kupna i zamontowania dobrej klimatyzacji równy jest cenie telewizora.

spis treści

1. Klimatyzacja w domu a zdrowie

Klimatyzatory nie tylko obniżają temperaturę powietrza w czasie upałów, lecz również eliminują nadmiar wilgoci, tworząc przy tym korzystny mikroklimat w mieszkaniu. Nie od dziś wiemy, że zbyt gorące powietrze, jak i zbyt wilgotne, ma krytyczny wpływ na nasze samopoczucie.

Regulacja temperatury musi koniecznie zostać mądrze przeprowadzona - różnica temperatur w miejscu klimatyzowanym, a w miejscu nieklimatyzowanym, nie może przekraczać 7°C. Inaczej skończy się to prawdopodobnie chorobą.

Zobacz film: "Plusy i minusy klimatyzacji"

Co więcej, tam gdzie działa klimatyzacja, nie powinien występować żaden odczuwalny ruch powietrza, w przeciwnym razie narażamy się na rozwój infekcji. Gdy zastosujemy się do tych podstawowych zasad obsługi klimatyzacji, nie musimy się obawiać o nasze zdrowie, nawet przy codziennej pracy urządzenia.

2. Klimatyzacja w domu – rodzaje klimatyzatorów

Na rynku mamy szeroki dostęp do różnych rodzajów klimatyzatorów – przenośnych, jak i stacjonarnych. Przenośne klimatyzatory możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, jednak ich wadą jest głośna praca i mniejsza skuteczność niż klimatyzatorów stacjonarnych.

2.1. Klimatyzator przenośny monoblokowy

Jest to najtańszy sposób na klimatyzację w domu, jest też bardzo prosty w działaniu. Klimatyzator monoblokowy składa się z dwóch części, zamkniętych w jednej obudowie. Odprowadzeniu gorącego powietrza na zewnątrz służy rura harmonijkowa. Aby korzystać z powyższego klimatyzatora, musimy wystawić rurę urządzenia na zewnątrz. Można ją poprowadzić przez okno, jest to najszybszy sposób, ale uchylone okno będzie w pewnym stopniu niwelowało działanie klimy.

Rurę również możemy podłączyć do kratki wentylacyjnej (tylko wtedy gdy funkcjonuje w niej wyciąg mechaniczny) albo wyprowadzić ją na zewnątrz przez otwór w ścianie. Niestety klimatyzatory te są mniej wydatne niż stacjonarne, głośno pracują oraz mają spore gabaryty. Plusem jest nieskomplikowana konstrukcja i prosty montaż. Można go kupić, jeśli chcemy ochładzać nasze mieszkanie tylko w te najbardziej upalne dni, oraz jeśli będziemy chcieli go używać wybiórczo, w różnych pomieszczeniach.

2.2. Klimatyzator split – stacjonarny i przenośny

W tym przypadku obie części klimatyzatora są oddzielne. Split różni się od konstrukcji monoblokowych obecnością elementu zewnętrznego, który połączony jest z elementem wewnętrznym przy pomocy rozciągliwych przewodów freonowych. Element zewnętrzny umieszczamy poza budynkiem (balkon lub zewnętrzna ściana – w modelu ściennym).

Przewód freonowy w klimatyzatorach split ma mniejszą średnicę niż kabel w urządzeniach monoblokowych, co w wielu przypadkach wpływa na lepszą wydajność sprzętu. W kanale freonowym przepływa czynnik chłodniczy do elementu na zewnątrz, a to daje możliwość odprowadzenie na zewnątrz ciepła wessanego z chłodzonego pokoju.

Jeśli chcemy, aby urządzenie prawidłowo działało, w przypadku klimatyzatora przenośnego pamiętajmy o umieszczeniu elementu zewnętrznego poza chłodzonym pokojem (w ogrodzie, na balkonie lub elewacji bloku). Plusy splitu to wysoka wydajność, komfort użytkowania i niski poziom hałasu. Bez obaw można go używać całe lato – pracuje cicho i wydajnie.

Klimatyzacja w domu może okazać się jedynym azylem przed męczącymi upałami
Klimatyzacja w domu może okazać się jedynym azylem przed męczącymi upałami ( 123RF)

2.3. Klimatyzator multisplit

Jest to ta sama konstrukcja, co w przypadku splitu. Różnica jest taka, że teraz do jednej sprężarki możemy podłączyć większą liczbę parowników. To jest idealne rozwiązanie dla tych, którzy planują klimatyzować więcej, niż jedno pomieszczenie w tym samym budynku.

2.4. Klimatyzatory kompakt

Ten model klimatyzatora charakteryzuje się połączeniem ze sobą na stałe parownika i sprężarki. Jest to dobre rozwiązanie dla małych mieszkań w blokach, gdzie nie byłoby miejsca na zainstalowanie konstrukcji split.

3. Klimatyzacja w domu – gdzie zamontować?

Najlepsza opcja, to oczywiście klimatyzacja w całym domu. Warto podówczas zaopatrzyć się w klimatyzator multisplit lub kanałowy. Nie narazimy się wtedy na poważny problem - który pokój przeznaczyć na swój azyl, gdy z nieba leje się żar? Lecz jeśli nie chcemy inwestować w sieć klimatyzacyjną, trzeba rozważyć przede wszystkim dwa pomieszczenia:

  • salon – to w tym pomieszczeniu przyjmujemy gości, oraz często relaksujemy się oglądając telewizję, czytając książkę.
  • sypialnia – czego byśmy nie oddali za spędzenie kojącej nocy, po całodziennych upałach, przy włączonej klimatyzacji? Na pewno zwiększy to komfort snu.

Element wewnętrzny urządzenia chłodzącego instaluje się przeważnie na ścianie, pod parapetem okiennym, jeśli nie ma tam kaloryfera, albo pod sufitem. Jeśli mamy urządzony sufit podwieszany, możemy w wolnym miejscu, nad podwieszeniem, zamontować klimatyzator kanałowy, co więcej, taki klimatyzator możemy umieści nawet poza chłodzonym pomieszczeniem (np.: na strychu albo w komórce technicznej). Łącznikiem jest rura, w której płynie powietrze.

Gdy instalujemy element wewnętrzny, pamiętajmy, aby zagwarantować swobodny obieg powietrza – klimatyzator nie powinien być przykryty ciężką zasłoną albo meblem.

Strumień chłodnego powietrza nigdy nie może być nastawiony bezpośrednio na osoby będące wewnątrz pomieszczenia. Idealnie jest, gdy zimne powietrze miesza się z ciepłym pod sufitem.

zobacz także

4. Klimatyzacja w domu – jak czyścić klimatyzator?

Klimatyzacja w domu wymaga systematycznego czyszczenia. Nie tylko ma to wpływ na prawidłowe działanie urządzenia, ale też na zdrowie domowników. Raz w tygodniu wypada przetrzeć roztocza, które gromadzą się na panelu przy wlocie i wylocie. Należy to zrobić lekko zwilżoną szmatką, w żadnym wypadku nie można używać różnego rodzaju substancji lotnych, proszków, rozpuszczalników i środków polerujących. Użycie ich może uszkodzić klimatyzator albo, co gorsze, dostać się do naszych dróg oddechowych.

Pamiętajmy też o regularnej konserwacji poszczególnych części klimatyzatora:

  1. Dbanie o filtr klimatyzatora.
  2. Czyszczenie tacy skroplin.
  3. Oczyszczanie skraplacza i parownika.
  4. czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych.
Polecane dla Ciebie