Trwa ładowanie...

Instrumenty klawiszowe dla dzieci. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu instrumentu dla dziecka?

 Ewa Rosiecka
16.01.2024 23:58
Instrumenty klawiszowe to świetny wybór dla najmłodszych dzieci
Instrumenty klawiszowe to świetny wybór dla najmłodszych dzieci (Adobe Stock)

Instrumenty klawiszowe to dobry wybór dla najmłodszych dzieci, które chciałyby nauczyć się gry na instrumencie. Wybór instrumentów klawiszowych dla dzieci jest duży, dlatego rodzice często gubią się w ich bogactwie. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne instrumenty klawiszowe i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego sprzętu.

spis treści

1. Dlaczego edukacja muzyczna jest tak ważna?

Edukacja muzyczna jest bardzo ważna od najmłodszych lat. Oprócz dobrej zabawy, którą gwarantuje, zwiększa także kreatywność i umiejętności poznawcze. Udowodnione zostało, że muzyka ma wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny, estetyczny, a nawet fizyczny.

Dzięki muzyce nasz mózg działa lepiej w zakresie wyobraźni, rozwijania uczuć czy kształtowania osobistych upodobań. Obcowanie z nią ma wpływ również na myślenie i pamięć.

Według niektórych, z wyżej wymienionych dobrodziejstw mogą korzystać tylko utalentowane i muzykalne dzieci, jednak nic bardziej mylnego. U najmłodszych dzieci chodzi jedynie o zainteresowanie ich dźwiękiem, aby spotkania z muzyką uważały za coś radosnego i ciekawego.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Czy trudno jest zainteresować dzieci muzyką? Odpowiedź brzmi: nie. Edukację tę możemy wprowadzać poprzez m.in. taniec, śpiew, słuchanie ulubionych piosenek czy samodzielne tworzenie muzyki. Wszystkie te możliwości mają mnóstwo zalet, które można szlifować w domu.

Jeśli maluch przejawia zainteresowanie grą na instrumencie, warto go dopasować do wieku dziecka. Dla najmłodszych pociech najlepszą opcją będą instrumenty klawiszowe. Jakie to instrumenty?

2. Czym są instrumenty klawiszowe?

Instrumenty klawiszowe to instrumenty muzyczne, pochodzące z różnych grup: dętych, strunowych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych, które łączy jedna wspólna cecha - posiadanie klawiatury.

Do instrumentów klawiszowych zaliczamy m.in.:

  • fortepian;
  • pianino;
  • klawesyn;
  • organy;
  • akordeon;
  • fisharmonie;
  • keyboard;
  • syntezator;
  • sampler;
  • klawiaturę sterującą.

3. Instrumenty klawiszowe dla dzieci - charakterystyka

Poniżej zamieszczamy główne cechy poszczególnych instrumentów klawiszowych, pod względem walorów edukacyjnych i brzmieniowych, funkcjonalności i wymagań co do warunków użytkowania, z których najczęściej korzystają dzieci.

3.1. Instrumenty klawiszowe dla dzieci - pianino akustyczne

Jeśli decydujemy się na pianino akustyczne, powinniśmy wziąć pod uwagę, że instrument ten wymaga stałego miejsca oraz odpowiedniej wilgotności, bez nagłych zmian temperatury. Niezbędne będzie regularne strojenie oraz konserwacja tego instrumentu, a podczas transportu odpowiednio wyspecjalizowana ekipa.

Plusem tego instrumentu jest z pewnością piękny, zbliżony do fortepianowego dźwięk oraz możliwość nauki prawidłowej techniki gry.

3.2. Instrumenty klawiszowe dla dzieci - pianino cyfrowe

Tego rodzaju instrument jest dużo łatwiejszy w transporcie niż wymienione wcześniej pianino akustyczne, nie wymaga strojenia. Możemy korzystać w nim z dodatkowych funkcji, takich jak metronom, gra z użyciem słuchawek czy dodatkowe barwy dźwięków.

Klawiatury najnowszych pianin cyfrowych upodabniają się do instrumentów akustycznych, choć mimo to elektronika zawsze ogranicza grającego na możliwość kształtowania dźwięku.

3.3. Instrumenty klawiszowe dla dzieci - keyboard

Keyboard do niewielki, elektroniczny instrument klawiszowy, zwykle kupowany jako prezent dla najmłodszych, z uwagi na przystępną cenę. Ma szereg funkcji dodatkowych, takich jak m.in.:

  • brzmienia wielu instrumentów;
  • automatyczne akompaniamenty;
  • możliwość zapisania dźwięku;
  • współpraca z komputerem.

Wadą tego instrumentu jest mniejsza, płytsza i lżejsza klawiatura keyboardu, która uniemożliwia właściwe kształtowanie dźwięku, a także wymusza inny sposób grania. Po nauce gry na keyboardzie dość ciężko jest się przestawić na klawiaturę pianina lub fortepianu.

4. O czym warto pamiętać przy wyborze instrumentu dla dziecka?

Z wyborem instrumentu nie powinniśmy się zanadto śpieszyć. Przed rozpoczęciem nauki lepiej nie mieć żadnego sprzętu, niż mieć niewłaściwy. Nie warto też podejmować decyzji pod wpływem chwili. Często istnieje możliwość wypożyczenia instrumentu u nauczyciela z opcją zakupu na własność, jeśli dziecko będzie zainteresowane kontynuacją nauki.

Dobrze dobrany instrument z pewnością ułatwi proces uczenia się gry na nim, przynoszą mnóstwo radości i satysfakcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze