Trwa ładowanie...

Grypa u kobiety w ciąży nie wpływa na zwiększone ryzyko autyzmu u dziecka

Avatar placeholder
21.06.2019 12:02
Grypa u kobiety w ciąży nie wpływa na zwiększone ryzyko autyzmu u dziecka
Grypa u kobiety w ciąży nie wpływa na zwiększone ryzyko autyzmu u dziecka (123rf)

Badanie przeprowadzone w 2012 roku przez duńskich specjalistów z Uniwersytetu Aarhus głosiło, że matka, która często chorowała na grypę w trakcie ciąży, może przyczynić się do zwiększonego ryzyka chorób u swojego dziecka. Dotyczyło to przede wszystkim choroby autystycznej.

Jednak najnowsze wyniki badań, w których wzięto pod uwagę ponad 196 000 dzieci, nie stwierdziły bezpośredniego związku między grypą w trakcie ciąży a zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Kalifornii i opublikowane w czasopiśmie „JAMA Pediatrics”.

Grypa w trakcie ciąży nie przyczynia się do podwyższenia ryzyka autyzmu u dzieci
Grypa w trakcie ciąży nie przyczynia się do podwyższenia ryzyka autyzmu u dzieci (Shutterstock)
Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Główny autor badania, dr Ousseny Zerbo z Centrum Ochrony Zdrowia w Kalifornii, wraz z doświadczonym i wysoko wykwalifikowanym zespołem naukowców przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 196 929 dzieci urodzonych w latach 2000-2010 co najmniej w 24. tygodniu ciąży.

W badanej grupie matek infekcję zdiagnozowano u 1 400 (0,7 proc.) osób a 45 231 (23 proc.) kobiet otrzymało szczepienie przeciw grypie w czasie ciąży. U 3 101 dzieci (1,6 proc.) rozpoznano autyzm.

Autorzy nie odnotowali żadnego związku między zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń autystycznych a zastosowaniem szczepienia przeciw grypie u matek w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

ZOBACZ TAKŻE

Wpływ szczepionki przeciw grypie u kobiet w ciąży na zdrowie dziecka

Pojawiło się podejrzenie wpływu szczepienia przeciw grypie u matki w pierwszym trymestrze ciąży na ryzyko wystąpienia autyzmu u dzieci, jednak autorzy wyjaśniają, że po uwzględnieniu innych czynników, mogących wpłynąć na taki wynik badania, rezultat okazał się statystycznie nieistotny.

Badanie nie może zatem ustalić związku przyczynowo-skutkowego.

Przeczytaj koniecznie

Należy jednak pamiętać, że badania te miały kilka ograniczeń. Autyzm u dzieci stwierdzono na podstawie diagnoz odnotowanych w dokumentacji medycznej, jednak nie wszystkie przypadki zostały potwierdzone klinicznie. Ponadto wpływ na wynik badania mogło mieć wiele niemierzalnych czynników.

„Chociaż nie popieramy zmian w programach szczepień przeciwko grypie, jesteśmy przekonani, że dodatkowe badania, przeprowadzone w celu pogłębionej oceny ewentualnych powiązań pomiędzy szczepieniem u matki w pierwszym trymestrze i autyzmem, pozwolą nam wysnuć prawidłowe wnioski " – podsumowują naukowcy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze