Przejdź na WP

Tłuszcze trans niszczą móg

Zwiększone spożycie tłuszczów trans jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Spotykamy je powszechnie w smażonych i wysokoprzetworzonych produktach spożywczych. Nie od wczoraj wiadomo, że podnoszą ryzyko rozwoju chorób serca czy otyłości. Wpływają negatywnie również na nasz mózg.

Zobacz film: "Tłuszcze, których WHO chce się pozbyć"

1. Negatywne skutki tłuszczów trans

O negatywnych skutkach spożycia tłuszczów trans można mówić bez końca. Udowodniono, że utwardzają ściany tętnic, podnoszą ciśnienie krwi oraz zwiększają poziom złego cholesterolu. Zapychają naczynia krwionośne, w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy. Zwiększają też ryzyko zawału i udaru mózgu.

Gdy regularnie spożywamy tłuszcze trans grożą nam również zaburzenia pamięci. Nie wiesz, gdzie położyłeś kluczyki do samochodu? Nie pamiętasz czy wyłączyłeś żelazko? A może znowu wracasz się do domu, by sprawdzić, czy zamknąłeś drzwi? Objawy łatwo przeoczyć, bo tłuszcze trans początkowo wpływają na pamięć krótkoterminową.

Gdzie znajdziemy te szkodliwe dla naszego zdrowia składniki? W ciastach, ciasteczkach, margarynach, smarowidłach do kanapek, słodyczach, mrożonych i gotowych daniach, a także produktach smażonych. Najwięcej jest ich przede wszystkim w wysokoprzetworzonym jedzeniu.

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans
Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans [7 zdjęć]

Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają,...

zobacz galerię

2. Nadmiar tłuszczów trans

Naukowcy z University California San Francisco przeprowadzili badania, które miały pokazać, jak tłuszcze trans wpływają na pracę naszego mózgu. W eksperymencie wzięło udział 1000 zdrowych mężczyzn w wieku produkcyjnym. Sprawdzano ich pamięć za pomocą specjalnych kart oraz wykonywano badania krwi. Jak się okazało mężczyźni, którzy spożywali więcej tłuszczów trans mieli słabsze wyniki na testach pamięciowych. Aż o 76 proc. Najgorzej w badaniu wypadli mężczyźni, którzy spozywali aż 15 g tłuszczów trans dziennie.

Naukowcy uważają, że tłuszcze trans mają negatywny wpływ na krążenie krwi, a tym samym jej przepływ do najważniejszych obszarów naszego mózgu. Nieodżywione komórki mózgowe nie moga pracowac na pełnych obrotach. Co więcej, powoli ulegają wyniszczeniu. To nie pierwsze badania, które potwierdzają związek pomiędzy układem sercowo-naczyniowym a mózgiem. Naukowcy uważają jednak, że wyniki są zaskakujące ponieważ dotyczą mężczyzn w bardzo młodym wieku. To może oznaczać, że dieta w okresie dojrzewania ma największy wpływ na późniejsze działanie mógu.

Tłuszcze trans zwiększają ryzyko otyłości, chorób serca i kłopotów z pamięcią
Tłuszcze trans zwiększają ryzyko otyłości, chorób serca i kłopotów z pamięcią (123rf.com)

Wyniki badań zostały zaprezentowane na zgromadzeniu American Heart Association w Chicago.

Produkty, które niszczą mózg. Osłabiają pamięć i koncentrację
Produkty, które niszczą mózg. Osłabiają pamięć i koncentrację [6 zdjęć]

Odpowiednie żywienie ma bardzo duże znaczenie dla sprawności ciała i ducha. Podczas gdy awokado, orzechy...

zobacz galerię

Zobacz też: Najlepsze źródła magnezu. Nie będziesz potrzebować suplementów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.