Trwa ładowanie...

Hubert – chłopiec, który chce dzielić się radością

Dwuletni chłopiec od urodzenia mieszka w Centrum Zdrowia Dziecka. Przyszedł na świat jako wcześniak, a gdy okazało się, że ma poważne problemy ze zdrowiem i może nie rozwijać się prawidłowo, jego biologiczni rodzice zdecydowali się pozostawić go w szpitalu.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Od tego czasu rodziną chłopca jest personel szpitala, który – choć szczerze pokochał małego chłopca – chce znaleźć dla niego prawdziwych rodziców. Hubert może już opuścić szpital, jednak nie ma dokąd pójść. Ośrodek wychowawczy to ostateczność, na którą nikt dwulatka nie chce skazywać.

1. Oczy pełne nadziei

Gdy patrzy się na uśmiechniętą buzię chłopca, niewiele wskazuje na to, że jest poważnie chory. Ma jednak problemy ze wzrokiem, sercem i układem pokarmowym.

tvn24.pl
tvn24.pl

Hubert cierpi na zespół krótkiego jelita. W okresie noworodkowym doszło u niego do wyłączenia funkcji jelita cienkiego, czego konsekwencją była resekcja jego części. Chłopiec jest karmiony dożylnie.

Mały Hubert potrzebuje przede wszystkim miłości, by radość jaką widzi się w jego oczach, nie zgasła. Opiekunowie chłopca będą musieli również nauczyć się używania cewnika i bezpiecznego karmienia. Personel szpitala zapewnia jednak, że nie pozostawi adopcyjnych rodziców Huberta bez pomocy. Zapewni im bezpłatne szkolenie z zakresu żywienia pozajelitowego, jak również dostarczy potrzebny do tego sprzęt – małą pompę żywieniową, dren oraz przenośny plecaczek. Wszystko jest niewielkich rozmiarów i nie stanowi żadnych ograniczeń w życiu codziennym.

Pompę można zabrać wszędzie, zarówno na spacer, jak i na wakacje. Chłopiec nie wymaga leżenia w łóżku, jest mobilny i chętny do tego, by poznawać świat. Potrzebuje tylko rodziny, która zechce mu w tym pomóc.

2. Fundacja Dzieci Żywione Inaczej

Hubert jest podopiecznym Fundacji Dzieci Żywione Inaczej, która funkcjonuje przy Centrum Zdrowia Dziecka. Otacza ona opieką przewlekle chore dzieci, które w wyniku choroby lub wad wrodzonych muszą być karmione dojelitowo lub pozajelitowo.

Fundacja udziela również wsparcia dzieciom porzuconym przez biologicznych rodziców.

Celem fundacji jest poprawa warunków życia chorych dzieci, by mogły zdrowo się rozwijać i bawić. I dlatego też organizuje spotkania oraz grupy wsparcia rodziców. W ten sposób opiekunowie mogą dzielić się swoim doświadczeniem i wzajemnie się wspierać.

Fundacja Dzieci Żywione Inaczej organizuje również specjalistyczne szkolenia, które pomagają rodzicom i opiekunom organizować dziecku opiekę poza murami szpitala, jak również udziela wsparcia finansowego na zakup potrzebnych leków i sprzętu, który nie jest refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zajmuje się ponadto poszukiwaniem rodziców adopcyjnych lub zastępczych dla dzieci przewlekle chorych, które zostały porzucone przez rodziców po narodzinach.

W sprawie adopcji Huberta należy kontaktować się z Kliniką Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu (tel. 22 815 12 1).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.