Trwa ładowanie...

HospiCare – aplikacja mobilna dla domowych hospicjów dziecięcych

Program mobilny, który ma zbierać w jedno miejsce informacje o stanie zdrowia nieuleczalnie chorych dzieci przebywających w domu pod opieką dziecięcego hospicjum domowego i zwiększy ich bezpieczeństwo, ma szansę ruszyć w przyszłym roku. Na to jednak potrzebne są pieniądze.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Tę niezwykle funkcjonalną aplikację stworzyła Eliza Kugler wraz z koleżanką, Paulą Rettinger-Wietoszko. Jej cel jest prosty: ma ułatwić komunikację między specjalistami a opiekunami poprzez gromadzenie dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta. Na jego mobilnym koncie będą się znajdować nie tylko wyniki badań, ale też konsultacje oraz notki pielęgniarskie i lekarskie. Dostęp do tych danych będą mieli rodzice i specjaliści, którzy zajmują się chorym dzieckiem.

A tych jest wielu, by wymienić choćby rehabilitanta, masażystę, pielęgniarkę czy lekarza dyżurującego. Każdy z nich potrzebuje dokładnych informacji o aktualnym stanie zdrowia dziecka. Aplikacja pozwoli także na monitorowanie codziennej pracy z pacjentem, np.: dawkowanie leków i przypominanie o ich przyjęciu, jak również na szybką komunikację z całym zespołem medycznym.

 

Za pomocą HospiCare możliwe będzie ponadto umawianie wizyt i planowanie kalendarza terapii oraz opieki.

Przeczytaj koniecznie

Obecnie aplikacja jest testowana. By mogła być ogólnodostępna i darmowa, potrzebne są pieniądze. – Dotąd uzyskaliśmy dofinansowanie w ramach programu Starter Rocket, organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości, oraz kilka grantów na rozwój projektu. Jeśli teraz otrzymamy wsparcie od ludzi dobrej woli, HospiCare ruszy w I kwartale 2017 roku – mówi dla WP parenting Eliza Kugler, autorka projektu.

Czekają na to zarówno opiekunowie nieuleczalnie chorych dzieci, jak i specjaliści. Aplikacja cieszy się bowiem dużym zainteresowaniem, a jej autorki spotykają się z bardzo dobrym odbiorem wśród lekarzy hospicyjnych. Pozwoli im to zwiększyć bezpieczeństwo, zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz zminimalizować koszty dojazdu do pacjentów leczonych w domu.

Wiele osób pyta nas, kiedy dostarczymy im narzędzie, które będzie dla nich olbrzymim wsparciem. Pojawiają się już propozycje jego udoskonalania, wdrażania nowych funkcji. Z pewnością przyjrzymy się im z bliska. Jesteśmy pewne, że projekt będzie się rozwijał – zapewnia Eliza Kugler.

1. Aplikacja, którą napisało życie

O tym jak ważna jest komunikacja między opiekunami a specjalistami doskonale wie autorka projektu. Eliza Kugler ma 15-lenią córkę, która urodziła się jako wcześniak. W pierwszym roku życia dziewczynka przeszła wiele skomplikowanych operacji. Nie wszystkie z nich zakończyły się sukcesem.

Alicja ma czterokończynowe porażenie mózgowe, lekooporną padaczkę, zespół jelita krótkiego oraz zespół złego wchłaniania. Nie chodzi, nie siada, nie mówi. Jest odżywiana pozajelitowo. Wymaga całodobowej opieki, w której pomaga Pomorskie Hospicjum dla Dzieci.

Każdego dnia do jej domu przychodzi wielu specjalistów. Dziś bieżące informacje o stanie zdrowia dziewczynki przekazują sobie telefonicznie, a dokumentacja Alicji jest w wielu miejscach – w domu, szpitalu, centrali hospicjum. Wszystko to wydłuża pracę i dostęp do danych niezbędnych, by postawić diagnozę i pomóc choremu dziecku. Problem ten zauważyła pani Eliza, i to wówczas właśnie pojawiła się koncepcja HospiCare. Lekarze hospicyjni i prawnicy pomogli dopracować projekt aplikacji, by spełniał ich oczekiwania i wymogi prawne.

Aplikacja pozwoli również nieco odetchnąć rodzicom i opiekunom, którzy wychodzą z domu do pracy i opiekę nad dzieckiem powierzają niani. Tak właśnie funkcjonuje na co dzień Eliza Kugler, która mimo choroby córki, nie rezygnuje ze swoich marzeń. To pozwala jej nabrać dystansu i sił do walki. Jest wicemistrzynią Polski we wspinaczce sportowej, prowadzi sekcję wspinaczkową w Sopocie.

HospiCare ma być aplikacją na telefon, tablet lub komputer. Jest bardzo prosta w obsłudze i czytelna. Będzie dostępna za darmo. By projekt mógł ruszyć, potrzebne są pieniądze. Można go wesprzeć na stronie polakpomaga.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.