Trwa ładowanie...

Uważaj na ten letni hit. Z urlopu można przywieźć niechcianą pamiątkę

Avatar placeholder
07.07.2024 15:22
GIS ostrzega przed tatuażami z henny. Może się naprawdę źle skończyć
GIS ostrzega przed tatuażami z henny. Może się naprawdę źle skończyć (Getty Images, Instagram )

Tatuaże z henny to absolutny hit lata. Zarówno dorośli, jak i dzieci w ten sposób ozdabiają ciało podczas wakacyjnych wyjazdów. Taka pamiątka może jednak nieść ze sobą spore niebezpieczeństwo i zostawić blizny na lata.

spis treści

1. Letnia moda

Zmywalne tatuaże z henny od lat królują w nadmorskich kurortach. Fikuśne wzory ozdabiają ciała dorosłych, nastolatków i dzieci. Zanim jednak zdecydujesz się na taką pamiątkę, pamiętaj o bezpieczeństwie.

Przede wszystkim upewnij się, że produkt, który zostanie nałożony na twoją skórę, jest bezpieczny i spełnia wymogi dotyczących produktów kosmetycznych.

Zobacz film: "Niebezpieczne tatuaże z henny"

Zwróć uwagę na etykietę.

  • Skład produktu – powinien być poprzedzony słowem 'Ingredients' i zawierać nazwy składników w nomenklaturze międzynarodowej.
  • Barwniki – w produktach do wykonania tatuaży zmywalnych mogą być stosowane wyłącznie barwniki dopuszczone do stosowania w produktach kosmetycznych. Barwniki wymienione w składzie są zazwyczaj oznaczane numerami Colour Index, np. CI 77891.
  • Informacje o osobie odpowiedzialnej – etykieta powinna wskazywać osobę odpowiedzialną za produkt na terenie Unii Europejskiej (np. producenta, importera, dystrybutora).
  • Zakazane substancje - obecność p-fenylenodiaminy (PPD) w produktach przeznaczonych do stosowania na skórę jest niedopuszczalna" - podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Produkty zawierające wspomnianą PPD (p-fenylenodiaminę) mogą być wykorzystywane jedynie w środkach do farbowania włosów.

@malihathebrand Black henna is not natural it is full of chemicals, and now I am suffering days later.😞 don’t ever get black henna I swear! #puertorico #hennatattoo ♬ Oh No - Kreepa

2. Konsekwencje tatuażu z henny

Główny Inspektorat Sanitarny w swoim komunikacie ostrzega przed niepożądanymi reakcjami. Czytanie etykiet jest niezwykle ważne, by nie okazało się, że jesteśmy uczuleni na któryś z dodatków.

Konsekwencje ozdabiania skóry henną mogą być przeróżne. Czasami nie dzieje się nic, innym razem utrzymuje się obrzęk, opuchlizna i pieczenie. Na ciele mogą też pojawić się swędzące rany.

U wrażliwych osób może dojść do ostrej reakcji alergicznej lub poparzenia chemicznego, a nic tak nie psuje wakacji, jak ropiejące zmiany. W niektórych przypadkach pozostają nieestetyczne blizny.

Przed wykonaniem tatuażu z henny warto więc zastanowić się dwa razy. Jeśli już decydujesz się na taką ozdobę, upewnij się, że produkt jest bezpieczny.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze