6 z 7Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych
(123rf) Spożywanie grzybów zmniejszy zagrożenie ze strony chorób cywilizacyjnych. Wszystko dzięki kwasom CLA i beta-glukanowi
Swoją dietę warto wzbogacić o grzyby również z powodu zawartości beta-glukanu. Jest to polisacharyd, rodzaj rozpuszczalnego błonnika, który zawarty jest np. w płatkach owsianych. Beta-glukan znany jest z właściwości antyzapalnych oraz przeciwnowotworowych. Dodatkowo obniża trójglicerydy, poziom cukru i ciśnienie krwi oraz zły cholesterol LDL.
Oznacza to zatem, że jedząc grzyby, zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak nowotwory, schorzenia układu krążenia i serca, czy też cukrzycę typu 2.
To jednak nie wszystko. Grzyby posiadają nienasycony kwas tłuszczowy CLA. Jest to sprzężony kwas linolowy, zwany także kwasem rumenowym. CLA znają zapewne osoby systematycznie ćwiczące mięśnie na siłowni. Kwas ten ma silne działanie antynowotworowe, wzmacnia układ odpornościowy (zwłaszcza na wirusy), zwalcza reakcje alergiczne, obniża poziom cukru i cholesterolu.
Zobacz także: Rekordowa liczba urodzeń dzieci pochodzących ze związków bez ślubu