Trwa ładowanie...

Włosi chcą przedłużyć wakacje przez upał. Jest deklaracja polskiego MEN

Avatar placeholder
30.08.2024 08:29
Upały nie odpuszczą we wrześniu. Czy zajęcia lekcyjne mogą zostać skrócone?
Upały nie odpuszczą we wrześniu. Czy zajęcia lekcyjne mogą zostać skrócone? (Getty Images, IMGW)

Powrót do szkoły zbliża się wielkimi krokami, a uczniowie już niedługo otrzymają rozkład zajęć na nadchodzący semestr. Pogoda może jednak pokrzyżować plany. Czy lekcje zostaną skrócone?

spis treści

1. Skrócenie lekcji w czasie upałów

Choć wkrótce rozpoczyna się rok szkolny, a upały wcale nie odpuszczają. Pojawiają się więc głosy, że ze względu na wysokie temperatury zajęcia lekcyjne powinny zostać skrócone.

Jak podał "Portal Samorządowy", Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zająć się przepisami dotyczącymi postępowania na wypadek upałów w szkołach. Nastąpi to jednak dopiero po zapoznaniu się z propozycjami regulacji pracy w wysokich temperaturach, nad którymi pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czy oznacza to, że uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkół będą musieli siedzieć w salach podczas upałów? Obecne przepisy regulują działania na wypadek zbyt niskiej temperatury, w przypadku tych wysokich górna granica nie została ustalona.

Zobacz film: "Upały w Polsce. Sposoby na zmiejszenie temperatury w mieszkaniu"

Nie zmienia to jednak faktu, że dyrektorzy placówek edukacyjnych muszą zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki. Zajęcia mogą być więc zawieszone decyzją dyrektora szkoły w przypadku, gdy temperatura powietrza zagraża zdrowiu uczniów.

2. Upalny wrzesień

Jak podaje TVN24, ze względu na utrzymujące się od tygodni wysokie temperatury, kilka włoskich związków zawodowych oraz stowarzyszeń nauczycieli zwróciło się do ministra edukacji z prośbą o przesunięcie rozpoczęcia roku szkolnego na październik.

Według obecnych prognoz IMGW, początek września będzie bardzo upalny. W niektórych regionach Polski temperatury mogą przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają nauce.

"Poniedziałek będzie nieco chłodniejszy, od wtorku stopniowo powinno robić się coraz cieplej, a przelotny deszcz i burze najbardziej prawdopodobne są na zachodzie kraju. Od środy na przeważający obszar kraju mogą wrócić upały" - czytamy w komunikacie IMGW.

Sytuacja jest dosyć problematyczna, ponieważ wcześniej szkoły nie musiały mierzyć się z takim wyzwaniem. Upały zwykle odpuszczały wraz z nadejściem września, więc dyrektorzy nie musieli zmagać z dylematem.

Warto jednak mieć świadomość tego, że lekcje mogą zostać skrócone decyzją dyrektora. Wielu rodziców zapewne nie przyjmie takich zmian entuzjastycznie, chodzi jednak o dobro i bezpieczeństwo dzieci.

Wprowadzenie odpowiednich przepisów na wypadek takich sytuacji wydaje się konieczne. Choć dyrektorzy już teraz mogą podjąć działania, jasno określone regulacje byłyby łatwiejsze do zaakceptowania rodziców, jak i wdrożenia w placówkach edukacyjnych.

3. Lekcje w upał. Jak pomóc dziecku?

Przede wszystkim, należy ubrać dziecko w lekkie, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, które pozwalają skórze oddychać.

Ważne jest również, aby pamiętać o nakryciu głowy, takim jak kapelusz lub czapka z daszkiem.

Należy również dać dziecku butelkę z wodą, aby mogło regularnie się nawadniać.

Warto przypomnieć, aby unikało bezpośredniego nasłonecznienia i w miarę możliwości korzystało z cienia podczas przerw na świeżym powietrzu.

Należy również zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym na odkryte części ciała.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze