Głogów. Dramat na porodówce. Lekarz zranił noworodka
Podczas zabiegu cesarskiego cięcia, lekarz z Głogowa przypadkowo poranił nienarodzone jeszcze dziecko. Noworodka trzeba było przewieźć do szpitala we Wrocławiu, by tam zszyć ranę. Głos w sprawie zabrała rzeczniczka placówki.
1. Lekarz zranił dziecko
Jak przekazała "Gazeta Wrocławska", do feralnego zdarzenia doszło 14 października w Głogowskim Szpitalu Powiatowym przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Podczas zabiegu cesarskiego cięcia lekarz, który odbierał poród, przypadkowo naciął skórę dziecka. Ranę powstałą w okolicach krocza trzeba było zszyć.
- Podczas operacji doszło do przypadkowych obrażeń u noworodka - potwierdza w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" Ewa Todorov, rzeczniczka głogowskiego szpitala.
Rzeczniczka przekazała także, że stan ogólny dziecka po porodzie był dobry. Obrażenia zostały zauważone przez lekarza neonatologa, badającego dziecko po porodzie. Po konsultacji z lekarzem Kliniki Chirurgii Dziecięcej zdecydowano o przetransportowaniu noworodka do oddalonego o ponad 100 kilometrów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu, gdzie lekarze podjęli się zszycia ran.
Na szczęście rana okazała się niegroźna dla życia noworodka. Na tę chwilę rodzina małego pacjenta nie wniosła skargi na lekarza, czy szpital. Jednak należy podkreślić, że nadal przysługuje jej takie prawo.
2. Możliwe powikłania po cesarskim cięciu
Wiele osób niesłusznie uważa cesarskie cięcie jedynie za niegroźny "zabieg".
Pamiętajmy, że cesarskie cięcie jest operacją brzuszną, która - jak każdy zabieg chirurgiczny - jest obarczona ryzykiem powikłań. Dlatego decyzja o zakończeniu ciąży w ten sposób musi być poparta medycznymi argumentami. Ryzyko powikłań rośnie z każdym kolejnym cięciem cesarskim.
Do grona możliwych powikłań należą:
krwotok. Jego ryzyko wzrasta przy każdym kolejnym zabiegu,
zrosty macicy z otaczającymi tkankami - czyli blizny wewnątrzotrzewnowe. Pojawiają się po każdej operacji brzusznej. Stopień ich nasilenia zależy od wartości regeneracyjnych tkanek,
przepuklina brzuszna - podczas operacji naruszona zostaje ciągłość tkanek, które nigdy nie odzyskują swojej pierwotnej elastyczności i wytrzymałości,
problemy z łożyskiem w następnej ciąży,
pęknięcie macicy w następnej ciąży - ściana mięśnia macicy jest coraz bardziej osłabiona po kolejnych cięciach cesarskich,
rozejście się blizny po cięciu cesarskim - większe ryzyko przy licznych cesarkach,
ból, mrowienie, zmniejszenie lub zniesienie czucia w obrębie miejsca nacięcia - podczas operacji przecinane są włókna nerwowe, które bardzo wolno się odtwarzają,
endometrioza - wszczepy błony śluzowej jamy macicy w obrębie jamy brzusznej lub miednicy,
uszkodzenia pęcherza moczowego lub jelit. To rzadkie powikłanie przy pierwszej operacji, ale jest zdecydowanie częstsze przy kolejnych.
Aby zminimalizować częstość występowania powikłań po cięciu cesarskim, zalecana jest sześciomiesięczna przerwa między cięciem cesarskim a następnym poczęciem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl