Furan – toksyczny związek w żywności
Furan i jego pochodne powstają podczas obróbki cieplnej żywności. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa żywności ekspozycja na furan może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Jest to też substancja uważana za potencjalnie rakotwórczą. Gdzie się znajduje?
1. Czym jest furan?
Furan i jego pochodne 2- i 3-metylofurany to chemiczne zanieczyszczenia, które naturalnie wytwarzają się podczas obróbki termicznej żywności. Są one obecne w produktach smażonych, gotowanych czy podgrzewanych.
Duże ilości furanu znajdują się w żywności puszkowanej i gotowych produktach w słoikach. Substancja ta jest również wykorzystywana w przemyśle chemicznym. Jest składnikiem lakierów, leków i insektycydów.
Furan powstaje w wyniku przemian węglowodanów, białek, a także podczas obróbki produktów bogatych w witaminę C i nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas linolowy i linolenowy).
W jakich produktach znajduje się najwięcej furanu?
2. Furan w żywności
Głównym źródłem furanu jest żywność, którą spożywamy. Duże ilości tej substancji znajdują się w przetworach pakowanych hermetycznie, puszkach i słoikach z gotowymi posiłkami. Z tego względu na ekspozycję na furan narażone są też dzieci, którym podaje się jedzenie podgrzewane w zamkniętym słoiczku.
Duże ilości furanu znajdują się również w kawie. Według naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie, najwięcej furanu jest w kawie przygotowywanej w ekspresie kapsułkowym, a najmniej w kawie rozpuszczalnej.
3. Szkodliwe działanie furanu
Furan wchłania się w jelitach, ale możemy go też absorbować przez układ oddechowy, np. podczas palenia papierosów. Może też przenikać przez krew pępowinową i łożysko. Kumuluje się w nerkach i wątrobie.
Zbyt duża ekspozycja na furan może powodować uszkodzenia wątroby i raka tego narządu. Furan jest też na liście substancji potencjalnie rakotwórczych dla ludzi. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wykazano, że ma on działanie kancerogenne.
4. Jak ograniczyć ekspozycję na furan?
Furan jest obecny w żywności od zawsze. Można jednak ograniczyć jego spożywanie.
Jeśli chcemy zmniejszyć ilość furanu w posiłku, powinniśmy go podgrzewać bez przykrywki. Dotyczy to szczególnie słoiczków dla niemowląt. Zanim wstawimy je do gorącej wody, powinniśmy odkręcić nakrętkę. W ten sposób pozbędziemy się ok. 30 proc. furanu.
Z danych Agencji Żywności i Leków (FDA) wynika, że stężenie furanu występujące w żywności jest znacznie poniżej poziomu szkodliwości.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl