Fakty i mity o badaniach prenatalnych

Z bezpłatnych badań prenatalnych w Polsce mogą skorzystać tylko kobiety po 35. roku życia i te, u których w najbliższej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne. Pozostałe kobiety spodziewające się dziecka, które chcą je wykonać, muszą zapłacić. Jednak czy warto?

Diagnostyka prenatalna

Do grupy badań prenatalnych zaliczamy badania inwazyjne - takie, w których konieczna jest interwencja do wnętrza organizmu. Dochodzi wtedy do nakłuwania powłok brzusznych. W ten sposób lekarz dostaje się do pęcherza płodowego, by zbadać materiał genetyczny. Badania tego rodzaju w 0,5 - 1 proc. mogą być jednak przyczyną utraty ciąży. Właśnie dlatego wykonuje się je tylko w określonych przypadkach.

Polecane wideo:

Do badań nieinwazyjnych natomiast zaliczamy np. pobieranie krwi matki czy USG ciąży. Są one całkowicie bezpieczne – zarówno dla matki, jak i dla dziecka, jednak nie dają pewności co do wad rozwojowych u płodu.

Na temat badań prenatalnych krąży wiele mitów - oto najpopularniejsze z nich.

 

Szkodliwe fale ultradźwiękowe

Ultradźwiękami nazywamy wszystkie fale dźwiękowe, których częstotliwość jest tak wysoka, że nie możemy jej usłyszeć. W wielu środowiskach mówi się, że fale tego rodzaju mają negatywny wpływ na dziecko rozwijające się w brzuchu matki.

Nie ma jednak żadnych danych potwierdzających te opinie. Obalamy więc ten mit. Fale stosowane w aparatach do USG w żadnym stopniu nie szkodzą płodowi.

Wady wrodzone występują tylko w rodzinach wysokiego ryzyka

Opinia, że wady wrodzone u dzieci pojawiają się tylko w rodzinach wysokiego ryzyka, to kolejne kłamstwo. Choroby u noworodków mogą objawić się bowiem również u kobiety z rodziny, w której dana wada wrodzona nigdy nie wystąpiła.

Stan zdrowia rozwijającego się dziecka znajdującego się w brzuchu matki może określić tylko przesiewowe badanie ultrasonograficzne.

O stanie zdrowia dziecka dowiem się z wyników morfologii

Kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży (najczęściej 10. - 14. tydzień) kierowane są na test PAPP-A, który polega na analizie stężenia białka PAPP-A oraz poziomu beta hCG. Dzięki temu lekarz jest w stanie zdiagnozować u dziecka ryzyko pojawienia się zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy zespołu Patau.

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby liczy program komputerowy, który uwzględnia również wiek matki. Jeżeli wynik jest dodatni, kobieta musi przejść kolejne badania. Według statystyk, tylko jedna na 50 pacjentek z dodatnim wynikiem testu PAPP-A rodzi chore dziecko. To pokazuje, że badanie nie daje żadnej pewności. Jest tylko pierwszym krokiem w kierunku diagnostyki.

Badania prenatalne tylko dla kobiet po 35. roku życia

To kolejny mit. Test PAPP-A, czyli nieinwazyjne badanie prenatalne, powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Statystyki pokazują, że ok. 70 proc. dzieci z zespołem Downa rodzi się u młodszych matek.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne alarmuje – badania prenatalne są dla wszystkich kobiet, niezależnie od ich wieku i liczby ciąż.

Amniopunkcja = uszkodzenie płodu i poronienie

Mylne są także zdania, że amniopunkcja, czyli pobranie płynu owodniowego przez powłoki brzuszne, zwiększa ryzyko poronienia lub uszkadza płód. Owszem zdarza się to – ale u jednej na 100-200 kobiet. Obecnie badania tego rodzaju wykonywane są w profesjonalnych klinikach pod stałą kontrolą USG, co pozwala na całkowite bezpieczeństwo.

Bardzo rzadko zdarza się także przedwczesne pęknięcie błon płodowych, przedwcześnie wywołany poród czy infekcja wewnątrzmaciczna.

Badanie prenatalne to pierwszy krok do aborcji

Badania prenatalne nie wykrywają tylko zespołu Downa czy zespołu Edwardsa. Ukazują one także inne wady genetyczne, śmiertelne i nieuleczalne. W dużej liczbie przypadków dochodzi do diagnozy chorób, które można leczyć, np. operacyjnie.

Tak jest z wcześnie wykrytymi wadami wrodzonymi układu moczowego. Nowoczesna medycyna pozwala na ich leczenie już w okresie prenatalnym. I to jest fakt.

Warto wybrać się na badania prenatalne – często wczesna diagnoza i rozpoczęcie operacji na noworodku już kilka minut po porodzie może uratować jego życie.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 9 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Mamy plagę samotnych dzieci

Mamy plagę samotnych dzieci Odtwórz wideo

Czas w obecnych czasach jest towarem deficytowym. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają z dziećmi, co sprawia, że są one samotne i zagubione. O samotności dzieci i tym, jak jej zaradzić, opowiadają aktorka Aneta Todorczuk-Perkuć, pedagog Aleksandra...

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. ****Są pyszne, nawadniają,...

Maluch

Przyczyny utraty wagi

Przyczyny utraty wagi

Utrata masy ciała Utrata kilku zbędnych kilogramów bez forsownych treningów i głodzenia się jest dla większości z nas marzeniem. Szczególnie teraz - po świątecznym przejedzeniu. Okazuje się jednak, że szybkie chudnięcie bez wdrożenia diety pojawia się...

Maluch

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają

Maluch

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Święta, których już nie ma Gdy wspominasz swoje święta, co pamiętasz? Choinkowe lampki z klipsem, mocowane do gałązek drzewka? A może bombki w kształcie grzybków lub kolorowe sopelki i - przede wszystkim - pajacyki z ozdobnych drucików? Choć z dzisiejszego...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...