Fakty i mity o badaniach prenatalnych

Z bezpłatnych badań prenatalnych w Polsce mogą skorzystać tylko kobiety po 35. roku życia i te, u których w najbliższej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne. Pozostałe kobiety spodziewające się dziecka, które chcą je wykonać, muszą zapłacić. Jednak czy warto?

Diagnostyka prenatalna

Do grupy badań prenatalnych zaliczamy badania inwazyjne - takie, w których konieczna jest interwencja do wnętrza organizmu. Dochodzi wtedy do nakłuwania powłok brzusznych. W ten sposób lekarz dostaje się do pęcherza płodowego, by zbadać materiał genetyczny. Badania tego rodzaju w 0,5 - 1 proc. mogą być jednak przyczyną utraty ciąży. Właśnie dlatego wykonuje się je tylko w określonych przypadkach.

Do badań nieinwazyjnych natomiast zaliczamy np. pobieranie krwi matki czy USG ciąży. Są one całkowicie bezpieczne – zarówno dla matki, jak i dla dziecka, jednak nie dają pewności co do wad rozwojowych u płodu.

Na temat badań prenatalnych krąży wiele mitów - oto najpopularniejsze z nich.

 

Szkodliwe fale ultradźwiękowe

Ultradźwiękami nazywamy wszystkie fale dźwiękowe, których częstotliwość jest tak wysoka, że nie możemy jej usłyszeć. W wielu środowiskach mówi się, że fale tego rodzaju mają negatywny wpływ na dziecko rozwijające się w brzuchu matki.

Nie ma jednak żadnych danych potwierdzających te opinie. Obalamy więc ten mit. Fale stosowane w aparatach do USG w żadnym stopniu nie szkodzą płodowi.

Wady wrodzone występują tylko w rodzinach wysokiego ryzyka

Opinia, że wady wrodzone u dzieci pojawiają się tylko w rodzinach wysokiego ryzyka, to kolejne kłamstwo. Choroby u noworodków mogą objawić się bowiem również u kobiety z rodziny, w której dana wada wrodzona nigdy nie wystąpiła.

Stan zdrowia rozwijającego się dziecka znajdującego się w brzuchu matki może określić tylko przesiewowe badanie ultrasonograficzne.

O stanie zdrowia dziecka dowiem się z wyników morfologii

Kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży (najczęściej 10. - 14. tydzień) kierowane są na test PAPP-A, który polega na analizie stężenia białka PAPP-A oraz poziomu beta hCG. Dzięki temu lekarz jest w stanie zdiagnozować u dziecka ryzyko pojawienia się zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy zespołu Patau.

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby liczy program komputerowy, który uwzględnia również wiek matki. Jeżeli wynik jest dodatni, kobieta musi przejść kolejne badania. Według statystyk, tylko jedna na 50 pacjentek z dodatnim wynikiem testu PAPP-A rodzi chore dziecko. To pokazuje, że badanie nie daje żadnej pewności. Jest tylko pierwszym krokiem w kierunku diagnostyki.

Badania prenatalne tylko dla kobiet po 35. roku życia

To kolejny mit. Test PAPP-A, czyli nieinwazyjne badanie prenatalne, powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Statystyki pokazują, że ok. 70 proc. dzieci z zespołem Downa rodzi się u młodszych matek.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne alarmuje – badania prenatalne są dla wszystkich kobiet, niezależnie od ich wieku i liczby ciąż.

Amniopunkcja = uszkodzenie płodu i poronienie

Mylne są także zdania, że amniopunkcja, czyli pobranie płynu owodniowego przez powłoki brzuszne, zwiększa ryzyko poronienia lub uszkadza płód. Owszem zdarza się to – ale u jednej na 100-200 kobiet. Obecnie badania tego rodzaju wykonywane są w profesjonalnych klinikach pod stałą kontrolą USG, co pozwala na całkowite bezpieczeństwo.

Bardzo rzadko zdarza się także przedwczesne pęknięcie błon płodowych, przedwcześnie wywołany poród czy infekcja wewnątrzmaciczna.

Badanie prenatalne to pierwszy krok do aborcji

Badania prenatalne nie wykrywają tylko zespołu Downa czy zespołu Edwardsa. Ukazują one także inne wady genetyczne, śmiertelne i nieuleczalne. W dużej liczbie przypadków dochodzi do diagnozy chorób, które można leczyć, np. operacyjnie.

Tak jest z wcześnie wykrytymi wadami wrodzonymi układu moczowego. Nowoczesna medycyna pozwala na ich leczenie już w okresie prenatalnym. I to jest fakt.

Warto wybrać się na badania prenatalne – często wczesna diagnoza i rozpoczęcie operacji na noworodku już kilka minut po porodzie może uratować jego życie.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 6 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....