Trwa ładowanie...

Erytrofobia

Avatar placeholder
14.10.2016 15:03
Erytrofobia
Erytrofobia (Zdjecie kobiety / Shutterstock)

Czerwienienie się jest widoczną oznaką zakłopotania. Rumieńce na policzkach mogą pojawić się w różnych sytuacjach i są zupełnie naturalnym objawem. Dla większości osób może to być źródłem niewielkiego dyskomfortu, ale są osoby, które odczuwają silny lęk przed zarumienieniem się. Jest to tak zwana erytrofobia. Skąd bierze się lęk przed czerwienieniem się? W jaki sposób można się pozbyć tej fobii?

1. Przyczyny i objawy erytrofobii

Wiele wskazuje na to, że lęk przed czerwienieniem się jest wtórny do jego źródła w postaci zakłopotania, odrzucenia lub wyśmiania – w takiej właśnie sytuacji czerwienimy się bowiem najczęściej. W przypadku erytrofobii lęk zostaje przeniesiony na objaw dyskomfortu. Niemal zawsze fobia ta ma swój początek w trudnych doświadczeniach. Kiedy dana osoba odczuwa ciepło na twarzy z powodu zakłopotania, zaczyna zmagać się z więcej niż jednym lękiem. Nawet jeśli poradzi sobie z jednym z nich, rumieniec na twarzy zdradza otoczeniu odczuwane zmieszanie. Lęk przed czerwienieniem się może być również reakcją lękową na niepokój w relacjach z innymi osobami. Odczuwany strach przed pojawieniem się rumieńców na twarzy może maskować zupełnie inne obawy.

Osoba dotknięta lękiem przed czerwienieniem się ma tendencję do unikania wszelkich sytuacji, w których mogłoby dojść do wystąpienia rumieńców na policzkach. Fobia ta pojawia się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Bez względu na wiek, erytrofobia może zaburzać normalne funkcjonowanie. Osoba zmagająca się z tą fobią może doświadczać też ataków paniki, drżenia ciała, zwiększonej częstotliwości akcji serca, silnej chęci ucieczki, płaczu, trudności z nabraniem powietrza, nudności oraz wymiotów. Osoba odczuwająca lęk przed czerwienieniem może w trakcie rozmowy uciec jeszcze zanim padną krępujące ją słowa, by nie zarumienić się w towarzystwie innych osób. Z oczywistych względów znacznie utrudnia to kontakty z innymi ludźmi.

2. Jak zwalczyć erytrofobię?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Strach przed zaczerwienieniem objawia się wyraźniej niż rzeczywiste źródło lęku. Aby się go pozbyć, konieczne jest sięgnięcie głębiej do przyczyn problemu. W tym celu warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Terapia indywidualna pomaga zrozumieć przyczynę erytrofobii. Świadomość swoich największych lęków oraz powodu, dla którego czerwienienie stało się kolejnym z nich, pozwala uporać się z fobią. Dla wielu osób wiara w lęk przed czerwienieniem się jest łatwiejsza niż realna ocena sytuacji. Jednak dzięki doświadczonemu terapeucie możliwe jest obniżenie napięcia i znalezienie sposobu na zracjonalizowanie lęku. Umiejętność radzenia sobie z odczuwanym napięciem ma ogromne znaczenie w życiu codziennym. Niekiedy oprócz zajęć terapeutycznych wskazane jest przyjmowanie leków – mogą się one okazać niezbędne w przypadku napięcia związanego z kontaktami z innymi ludźmi.

Jeśli twoje dziecko wykazuje objawy erytrofobii, nie zwlekaj z szukaniem profesjonalnej pomocy. Leczenie jest ważne dla prawidłowego rozwoju społecznego dziecka i jego relacji z otoczeniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze