Epizod psychotyczny a schizofrenia
Epizod psychotyczny może pojawić się jako część objawów schizofrenii lub w przebiegu depresji. Nie zawsze jednak powiązany jest z tymi chorobami. Ważne, by wiedzieć, jak sobie poradzić z depresją, epizodem psychotycznym czy schizofrenią. Można wtedy odpowiednio zareagować, gdy przytrafi się to komuś w naszym najbliższym otoczeniu.
1. Charakter depresji i schizofrenii
Depresja i schizofrenia mają charakter rozwijający się i długotrwały. Jak sobie poradzić z depresją i schizofrenią, najlepiej wiedzą lekarze. Jeżeli podejrzewamy u siebie bądź innych osób objawy, które mogłyby wskazywać na jedną z tych chorób, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. W obu wymienionych powyżej chorobach lub w oderwaniu od nich może pojawić się epizod psychotyczny. Jest to stan, w którym osoba traci kontakt z rzeczywistością poprzez halucynacje lub urojenia. Pojawienie się epizodu psychotycznego może być traktowane jako objaw poważniejszej choroby, może również występować pojedynczo i nie znajdować potwierdzenia w dalszej diagnostyce. Ważne jest jednak, by po wystąpieniu tego rodzaju objawu, poddać się obserwacji specjalisty i wykluczyć istnienie poważniejszych chorób psychicznych.
2. Epizod psychotyczny a halucynacje
Pojawienie się halucynacji powinno zwrócić szczególną uwagę lekarza. Tego rodzaju symptom może pojawić się na skutek zmęczenia, stresu lub silnego bodźca u osoby zdrowej. Należy jednak wykluczyć inne choroby, takie jak schizofrenia, a to może uczynić jedynie lekarz psychiatra. Halucynacje mogą być spowodowane silnym uniesieniem emocjonalnym lub manifestować schizofrenią. Mogą także świadczyć o obecności tzw. syndromu psychotycznego, którego objawy to – oprócz wymienionych halucynacji – urojenia, dezorganizacja myśli i mowy. Każdorazowe wystąpienie halucynacji, szczególnie gdy nie ma wyraźnego wytłumaczenia dla ich zaistnienia, wymagają konsultacji z lekarzem.
3. Halucynacje a środki psychoaktywne
Występowanie halucynacji może być celowym bądź przypadkowym efektem zażycia środków psychoaktywnych. Niektórzy specjaliści prowadzą badania na temat ich wpływu na występowanie schizofrenii. Brak jest jednoznacznych wniosków na ten temat. Pewne jest to, że środki psychoaktywne, np. należąca do kanabinoidów marihuana, mogą halucynacje wywołać.
4. Urojenia
Urojenia to bardzo nasilone, błędne postrzeganie pewnych zdarzeń. Należy odróżnić to pojęcie od zwykłego subiektywnego interpretowania rzeczywistości, które charakteryzuje każdego człowieka. Urojenia to automatycznie błędne myślenie, złe założenie powodujące zniekształcenie całego procesu myślowego, opierające się często logice i sensownej argumentacji. Chory z urojeniami podtrzymuje swoje zdanie pomimo dowodów świadczących o tym, że się myli. Element uporu i braku logiki jest charakterystyczny i znaczący.
5. Zaburzenia nastroju a epizody psychotyczne
Wiele osób zarówno w przebiegu schizofrenii, jak i po przebyciu epizodu psychotycznego ma problemy z zaburzeniami nastroju, które mają charakter depresyjny, choć w nieco różniącej się od klasycznej depresji postaci. Tu częściej pojawia się smutek niż niemożność odczuwania emocji. Ważna jest w takim przypadku możliwość konsultacji z psychiatrą, który pokaże, jak sobie poradzić z depresją i wyjaśni przyczyny takiego stanu.
To musisz wiedzieć:
6. Terapia w przypadku epizodów psychotycznych
Tylko lekarz psychiatra posiada wiedzę umożliwiającą mu postawienie właściwej diagnozy. Dlatego przy podejrzeniu zaburzeń o charakterze psychotycznym należy skierować się do specjalisty. Najczęstszym sposobem leczenia wszelkiego rodzaju psychoz, również w przebiegu schizofrenii, jest farmakoterapia, a także psychoterapia (ze szczególnym uwzględnieniem terapii poznawczo-behawioralnej). Psychoterapia pozwala na zrozumienie własnego stanu i pogodzenie się z chorobą. Uczy także obserwowania siebie, pojawiających się symptomów i umiejętności reagowania. Terapia może mieć różny zakres, zależny od potrzeb pacjenta, i w większości przypadków daje dobre efekty.