Trwa ładowanie...

Elektroniczne gadżety, które są bezpieczne dla dziecka

Avatar placeholder
23.11.2022 11:40
Elektroniczne gadżety stanowią część życia każdego z nas, dlatego zapoznawanie dzieci z technologią to ważne zadanie dla rodziców
Elektroniczne gadżety stanowią część życia każdego z nas, dlatego zapoznawanie dzieci z technologią to ważne zadanie dla rodziców (istockphoto.com/patat)

Prędzej czy później każde dziecko zetknie się z najnowszymi technologiami, które stanowią codzienność we współczesnym społeczeństwie. Właśnie dlatego warto samodzielnie wprowadzić dziecko w świat elektroniki i uczyć je odpowiednich nawyków. Podpowiadamy, jakie elektroniczne gadżety są bezpieczne dla dzieci i jak zapoznać z nimi najmłodszych.

spis treści

1. Elektroniczne gadżety – od czego zacząć?

Dzieci bardzo szybko uczą się obsługi urządzeń elektronicznych, ale równie szybko mogą się od nich uzależnić, podporządkowując im każdą wolną chwilę. Właśnie dlatego nadzór ze strony rodziców i ich zaangażowanie we wdrażanie technologii w życie codzienne dziecka są tak istotne. O czym powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim nie należy pozwalać na kontakt z gadżetami elektronicznymi dzieciom, które nie ukończyły 2. roku życia. Pierwsze dwa lata w życiu malucha to newralgiczny okres dla jego rozwoju, powinniśmy więc postawić na tradycyjne zabawki odpowiednie dla jego wieku. Jeżeli nadejdzie czas, gdy będziemy chcieli zaznajomić kilkulatka ze sprzętem elektronicznym, możemy zacząć od dawania mu od czasu do czasu własny tablet lub smartfon. Ważne jest, by od samego początku kierować się rozsądkiem i uczyć dziecko umiaru.

Zobacz film: "Jaki wpływ mają smartfony na relacje międzyludzkie?"

Pierwszym gadżetem elektronicznym, jaki przyda się dziecku na własność, jest smartfon. Pozwala on rodzicom na utrzymanie kontaktu z dzieckiem, może więc okazać się przydatnym urządzeniem dla dziecka w wieku szkolnym. Użytecznym sprzętem będzie też tablet, który poza rozrywką dostarcza też sporo ciekawych aplikacji edukacyjnych. Gdy nasze dziecko dostanie już swój pierwszy elektroniczny gadżet, musimy zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość, z jaką z niego korzysta, a także zadbać o jego bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.

2. Elektroniczne gadżety – kontrola rodzicielska

Większość gadżetów elektronicznych pokroju smartfonów, tabletów czy laptopów jest przystosowana do użytkowania przez dzieci. Producenci dostarczają urządzenia z systemami kontroli rodzicielskiej, których zadaniem jest ułatwienie rodzicom ochrony dziecka przed nieodpartym urokiem wirtualnego świata. Chociaż kontrola rodziców powinna zaczynać się na poziomie odpowiedniej edukacji dzieci i zapoznawania ich z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w internecie, to aplikacje do kontroli urządzeń mobilnych również mogą się przydać.

Pozwolą one nie tylko na ograniczenie dostępu do nieodpowiednich dla dziecka treści, ale zabezpieczą przed przypadkowym wysyłaniem wiadomości na płatne numery i zablokują możliwość robienia zakupów przez internet. Elektroniczne gadżety z modułem GPS w połączeniu z kontrolą rodzicielską mogą również umożliwić odnalezienie zgubionego lub skradzionego urządzenia.

3. Elektroniczne gadżety – rozrywka

Do nauki i wygodnej komunikacji z rówieśnikami dzieci wykorzystują komputery. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się poręczne laptopy, które są tańsze od sprzętu stacjonarnego. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, również laptop powinien trafić w ręce dziecka wtedy, gdy będzie ono w odpowiednim wieku. Lepszy sprzęt posłuży nie tylko do przygotowywania projektów do szkoły i przeglądania internetu, ale pozwoli na uruchomienie najnowszych gier wideo. Jeśli mamy w domu małego miłośnika wirtualnej rozrywki, dobrą propozycją będzie konsola do gier. Umożliwi ona wspólne granie całej rodzinie, ale dzięki niej wypróbujemy też nowe technologie, takie jak google VR dla PlayStation gwarantujące niezwykłe doświadczenie wirtualnej rzeczywistości.

Dobrym uzupełnieniem sprzętu elektronicznego dla najmłodszych są słuchawki. Znajdziesz je w niskich cenach na WP radarOkazji.

Wszystkie te elektroniczne gadżety mogą być bezpieczne dla dziecka, o ile będziemy je wprowadzać stopniowo i z umiarem. Ważna jest też wspólna zabawa z użyciem technologii. Częste pozostawianie dziecka samego ze sprzętem może mu zapewnić zajęcie na długie godziny, ale też wpłynąć na pojawienie się niezdrowego przyzwyczajenia. W końcu doskonale wiemy, że cyfrowa rozrywka jest niezwykle wciągająca i może uzależniać. Warto więc kierować się zdrowym rozsądkiem i uczyć tego samego młode pokolenie.

Polecane dla Ciebie