Trwa ładowanie...

Ekstrakt z całego pomidora może zapobiegać, a nawet leczyć raka żołądka

Naukowcy z USA i Włoch stwierdzili, że ekstrakty przygotowane z całych pomidorów dwóch odmian San Marzano i Corbarino blokowały wzrost komórek raka żołądka i sprawiały, że złośliwe cechy nowotworów były tłumione.

Zobacz film: "Zapadalność na raka żołądka"

Współautor badania prof. Antonio Giordano, dyrektor Instytutu Medycyny Molekularnej Sbarro w Temple University w Filadelfii i jego współpracownicy niedawno opublikowali swoje wyniki w "Journal of Cellular Physiology".

Przyczyna powstawania nowotworów żołądka nie jest do końca znana. Jednak uważa się, że jest za nie odpowiedzialny niezdrowy styl życia i niska świadomość na temat zdrowego odżywiania. Szacuje się, że raka żołądka co roku diagnozuje się u ok. 5 tys. Polaków. Pod względem umieralności nowotwory żołądka zajmują 5. miejsce w przypadku mężczyzn i 9. miejsce u kobiet. Na szczęście w ostatnich latach odnotowuje się spadek zachorowalności i umieralności z tego powodu.

Ekstrakt z pomidorów może stać się podstawą nowych terapii raka żołądka
Ekstrakt z pomidorów może stać się podstawą nowych terapii raka żołądka (123rf)

Rak żołądka jest najczęściej spotykany wśród starszych osób dorosłych. Około 60 proc. pacjentów z rozpoznaniem choroby ma 65 lat lub więcej.

Już poprzednie badania sugerowały, że związki znalezione w pomidorach, takie jak likopen i karotenoid, który sprawia, że pomidory mają kolor czerwony, mogą pomóc w walce z rakiem.

Jednak prof. Giordano i współpracownicy zauważyli, że tylko w nielicznych badaniach zbadano antynowotworowe działanie całych pomidorów. Postanowili oni wykorzystać tę lukę we własnych badaniach.

Sekrety zdrowego odżywiania
Sekrety zdrowego odżywiania [10 zdjęć]

Zdrowe odżywianie jest modne i promowane przez wiele gwiazd światowego formatu. Co zrobić, aby rozpocząć...

zobacz galerię

Dokonali oni interesującego odkrycia. Wykazali, że wzrost komórek raka żołądka zatrzymał się pod wpływem ekstraktu z całego pomidora.

Ich badanie polegało na testowaniu oddziaływania wyciągów z pomidorów odmian San Marzano i Corbarino na linie komórkowe raka żołądka.

Odkryli, że każdy z tych dwóch ekstraktów nie tylko zatrzymywał wzrost komórek nowotworowych, ale także zaburzał ich migrację. Okazało się, że komórki nowotworowe przestały odłączać się od pierwotnego guza w celu zainfekowania otaczających tkanek i tym samym ekstrakty doprowadziły do ich śmierci.

Ponadto naukowcy stwierdzili, że antynowotworowe działanie tych dwóch ekstraktów z pomidorów nie było związane z jednym konkretnym związkiem.

Współautorka badania Daniela Barone z Centrum Badań nad Onkologią w Mercogliano we Włoszech stwierdziła, że ich działanie antyrakowe zdaje się nie być związane z żadnymi konkretnymi składnikami, takimi jak likopen. Wyniki sugerują, że niebywałe właściwości lecznicze mają całe pomidowy, nie pojedyczne związki zawarte w warzywie.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdaniem naukowców, ich odkrycia wskazują, że wyciągi z całych pomidorów mogą być użyteczne w zapobieganiu i leczeniu raka żołądka.

Prof. Antonio Giordano dodał również, że efekty ich pracy sugerują, że należy przeprowadzić dalszą ocenę potencjalnego leczniczego wykorzystania konkretnych składników odżywczych, nie tylko w leczeniu raka, ale też jako terapii wspomagającej tradycyjne metody leczenia.

Zespół zauważa również, że niektóre odmiany pomidorów mogą mieć różny wpływ na komórki nowotworowe, dlatego przyszłe badania powinny się zająć tym zagadnieniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.