Trwa ładowanie...

Takie choinki omijaj szerokim łukiem. Leśnicy mają cenną radę

Avatar placeholder
19.12.2023 16:03
Co zrobić, by choinka stała dłużej?
Co zrobić, by choinka stała dłużej? (East News)

Kiedy myślimy o świętach Bożego Narodzenia, to od razu mamy przed oczami choinkę. Bez niej nie wyobrażamy sobie tego magicznego czasu, który zbliża się wielkimi krokami. Już teraz można nabyć piękne, zielone drzewka. Tylko... co zrobić, by choinka wytrzymała w domu jak najdłużej?

spis treści

1. Zakup choinki

Zakup choinki to jeden z obowiązkowych punktów podczas przygotowań świątecznych. Wybór jest ogromny - drzewka mogą mieć różne rozmiary i kształty, w zależności od preferencji oraz dostępności. Jedni wolą duże choinki, inni mniejsze, a jeszcze inni bardziej smukłe lub rozłożyste z gęstymi gałęziami.

Dziennikarze z portalu lublin.se.pl zapytali sprzedawców z Targu pod Zamkiem w Lublinie o tegoroczne ceny choinek. Te najmniejsze można kupić za zaledwie 30 złotych, standardowa cena to około 80-100 złotych, a więc niewiele więcej niż w poprzednim roku. Oczywiście zdarzają się także droższe drzewka, za które trzeba zapłacić nawet 300 złotych, ale ta cena nie bierze się znikąd.

"Ale to drzewko niezwykłe, warte swojej ceny. W cieple rozsiewa wokół siebie aromat choinki i... cytryny" - tłumaczy kobieta, która sprzedaje choinki na jednym z lubelskich stoisk. Dodaje, że cena zależna jest także od czasu, jaki jest niezbędny do wzrostu tego konkretnego drzewka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Zresztą w przypadku innych drzewek też jest podobnie: praca, środki pielęgnacyjne itp. kosztują więcej niż w ubiegłym roku. Ale ceny poszły w górę minimalnie. Nie możemy inaczej, supermarkety by nas zjadły" - mówi.

2. Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?

Niektórzy nie lubią zostawiać przygotowań na ostatnią chwilę i rozważają wcześniejszy zakup choinki. To dobry pomysł, zwłaszcza, że przed samymi świętami wybór może być zdecydowanie mniejszy.

Co jednak zrobić, by choinka przetrwała ten czas? Kluczowe jest to, aby drzewko było ścięte możliwie jak najpóźniej. Z tego powodu warto stawiać na polskie plantacje zamiast drzewek sprowadzanych z zagranicy. Lepiej wybierać także choinki stojące luźno, a nie te spakowane w siatkach.

Leśnicy mają pewną radę. "Warto sprawdzić pień w miejscu ścięcia. Powinien być wilgotny. Obecność w tym miejscu żywicy to gwarancja świeżości" - mówią, cytowani przez portal lublin.se.pl.

Pozostawianie zakupu na ostatnią chwilę ma jeszcze jeden minus - drzewko nie zdąży się zaaklimatyzować. Specjaliści radzą, by kupić choinkę wcześniej i pozostawić ją w garażu, na balkonie lub na klatce schodowej. Chodzi o zbliżenie się do temperatury pokojowej. Zbyt drastyczna zmiana temperatury nie będzie dla drzewka korzystna.

Wybierając miejsce w domu dla choinki, omijajmy źródła ciepła. Dobrym pomysłem jest także postawienie drzewka w donicy z piaskiem lub wodą i regularne podlewanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze